Пореске обавезе предузетника у Србији веће него у Немачкој
05. 10. 2017. у 23:07
Као главни разлог готово две трећине испитаника у истраживањима НАЛЕД-а наводи високи порез и доприносе на зараде и у складу с тим 43 одсто привредника види избегавање ових обавеза као најзаступљенији облик сиве економије.

Пореска управа.фото З.Јовановић
Као главни разлог готово две трећине испитаника у истраживањима НАЛЕД-а наводи високи порез и доприносе на зараде и у складу с тим 43 одсто привредника види избегавање ових обавеза као најзаступљенији облик сиве економије.
Прочитајте још: Већ у јулу наплатили порез као за целу 2017.
Анализа пореског и непореског оптерећења почетника у пословању, коју је урадио НАЛЕД у сарадњи с Факултетом политичких наука, показала је кроз симулацију упоредивих примера да предузетник који води пословне књиге и себи исплаћује минималну зараду, у Србији мора за порез и доприносе да издвоји чак 44,22 одсто укупних прихода, у Хрватској 25 одсто, у Мађарској од 25 до 35 одсто, а у Немачкој чак упола мање, 21,13 одсто.
Иако се у нашој земљи предузетници доминантно опредељују да порез плаћају паушално, они су и у том случају изложени високим трошковима.
Прочитајте још: Порез на квадрате "скочио" у Београду
Власник фризерског салона, рецимо, годишње ће на име паушалног пореза платити од 145.000 до 250.000 динара у зависности од општине у којој послује, а власник ИТ фирме од 235.000 до готово 400.000 динара, чак и да ништа не приходују.
"У складу са препоруком НАЛЕД-а, Национални програм за сузбијање сиве економије предвиђа као једну од 108 мера и активности увођење пореског ослобођења у првој години пословања за младе и незапослене на евиденцији НСЗ", каже председник Савеза за фер конкуренцију НАЛЕД-а и председник УО Сосијете Женерал банке у Србији Горан Питић.
Додаје да НАЛЕД очекује од Владе и Министарства финансија да спроведу ту меру до краја 2017. у складу са усвојеним планом, "јер уколико желимо да стимулишемо предузетништво, добровољно поштовање прописа и прелазак у легалне токове неопходно је да уведемо подстицаје у овој области".
фото Н.Фифић

Подстицајне мере посебно су важне за развој предузетништва међу младима код којих је стопа незапослености на крају 2016. била 31,3 одсто и готово три пута виша од опште стопе, наводи се у медијском билтену НАЛЕД-а, те констатује да у поређењу са земљама ЕУ Србија има четврту највишу стопу незапослености младих.
Уз то, констатује се да је самозапошљавање младих у Србији ретка појава, тек 7,8 одсто има статус послодавца или су запослени у породичној фирми, а више од 60 одсто нема ни жељу да покрене бизнис.
НАЛЕД ће, а у вези с овом темом, 10. октобра у просторијама Економског института и уз подршку Немачке развојне сарадње, јавности представити упоредну анализу пореског и непореског оптерећења почетника у пословању, као и препоруке за увођење пореског ослобођења у првој години пословања.
Saša
06.10.2017. 01:55
Parafiskalni nameti! Njh pola treba ukinuti a drugu polovinu prepoloviti! Inače OBAVEZATI jedinice lokalne samo uprave da do dinare prikažu (realno) SVE prihode i prilive i za svaki dinar koji je posle potrošen gde i zašto. Primer su razno razne ekološke takse prema kojima bi trebalo da imamo brazilske šume a koliko se tu plaća novac na "volšeban" način neko troši po nahođenju! Opštine i gradovi da IZDAJU RAČUNE ZA SVAKI POTROŠENI DINAR!
To je dokaz vise da politicari po Beogradu jos drze neku vrstu komunizma i socijalizma koji utezava normalan zivot privredi.
Коментари (2)