Увећање пензија: Проценти и даље проблем

Ј. Ж. СКЕНДЕРИЈА

04. 10. 2017. у 20:01

Влада, Фискални савет и економисти и даље лицитирају увећањем пензија. Да ли свима више за пет или за само 2,5 одсто? Остатак пара за враћање онима од којих је узето на почетку фискалне консолидације?

Увећање пензија: Проценти и даље проблем

Shutterstock

ТАС на пензионерској ваги још није претегао. Ни после неколико недеља најављивања и преговарања, још се не зна за колико би тачно пензије могле да буду увећане. И док економисти лицитирају са пет одсто увећања, Фискални савет оцењује да би најбоље економско решење било да се чекови свима повећају за 2,5 одсто, а да се остатак користи на делимично враћање пензија онима од којих је узето на почетку фискалне консолидације пре три године, дотле из Немањине 11 стиже уверење да ће "повећање бити значајно".

Према мишљењу Павла Петровића, председника Фискалног савета, економски штетно би било да плате и пензије расту изнад раста БДП-а јер тиме не би био постигнут привредни раст.

За проф. др Љубомира Маџара то што каже Фискални савет је увек добро промишљено и сама чињеница да они предлажу ствара респект и поверење.

- Важно је да је коначан збир процента једнак пет, а толико ће према проценама порасти БДП - каже проф. др Маџар. - Добра је идеја да увећање буде из два дела и мислим да је износ процената колико ће ићи на повишицу, а колико на дуг произвољан. Да ли ће то бити три плус два или четири плус један, није толико важно, као логика да се не прелази пет одсто. Добра је идеја јер ће враћањем дела дуга држава да обави своју фискалну функцију и на тај начин да ликвидира део свог терета.

РАЧУНИЦА Према рачуници коју је изнео Фискални савет и која предлаже да 2,5 одсто иде на повећање, а 2,5 процената на враћање дуга пензионерима, онај који је 2014. године примао 20.000 динара, имаће 5,5 одсто вишу пензију, ко је примао 40.000 динара, примао би око 350 динара више, док би осам одсто оних који примају 60.000 динара или више имали и даље нешто мања примања него пре смањења.

Михајло Радовић, председник Удружења синдиката пензионера, истиче да је став њиховог удружења од почетка исти и да они траже да им се врати део пензија узет "законом отимања", па онда све остало.

- Ово није никакво повећање, већ враћање наших пара одузетих пре три године - каже Радовић. - Већ годинама нема ни усклађивања примања најстаријих.

Он наглашава да УСПС чека Уставни суд да донесе било какву одлуку, позитивну или негативну, како би испоштовали процедуру и поднели тужбу Стразбуру.

- Поново ћемо покренути акцију у Фонду ПИО око издавања решења за умањење, јер желимо да имамо јасну слику о томе колико је коме закинуто - каже наш саговорник. - Што се тиче процената и лицитација око њих, чини ми се као да они који се тиме баве немају исту рачуницу пред собом и на тај начин доводе у заблуду огроман број пензионера. Фонд ПИО и Министарство за рад морају да се укључе у решавање овог проблема.

Професор др Нада Новаковић са Института друштвених наука у Београду сматра да са стране посматрано изгледа да је донета мера штедње нужна, неизбежна као судбина, па власт не може за то да буде одговорна. Да закон о умањењу пензија није донет, држава би, често се чуло, отишла у банкрот.

- С друге стране, треба рећи да је држава селективна и кад дели једнократну помоћ. Када штрајкују просветни радници, а они су овим законом такође погођени, држава гаси незадовољство, додуше само кад мора, обећањем или исплатом новчане помоћи. Тако се не односи према многима у другим јавним службама, као у науци на пример. На тај начин уносе се нови фактори раздора и незадовољства међу већ угроженим средњим слојевима - објашњава др Новаковић.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (8)

Petronije Arbitar

04.10.2017. 22:51

Ne mogu da verujem da niko ne pominje da li će biti ukinuti oni "penali" za one koji su otišli u penziju sa 40 godina staža a 60 godina života? Ovo umanjenje da li je bilo 350, 500 ili hiljadu dinara mesečno ne moraju ni da mi vraćaju, ali neka mi ukinu onih 17,8% umanjenja zato što sam imao 40 godina staža i 60 godina i 7 meseci prilikom odlaska u penziju!!! A bilo je obećano u izbornoj kampanji da će se koliko već u septembru menjati zakon!

Ljiljana K.

05.10.2017. 00:07

Penzije moraju biti vraćene na nivo od pre tri godine, pa tek onda povećavane svima!!! To je jedino legalno.

Tadijakadija

05.10.2017. 12:01

Инфлација сваке године смањује реалну вредност пензија.Док пензије расту 1,75% , инфлација је 5- 10 % годишње.Требало би вратити закон с којим се пензије усклађују са растом инфлације, бар 2 пута годишње.Најмање пензије чак и да прате раст инфлације, с њима је немогуће преживети , зато и њих треба повећати до 62% минималне месечне зараде.

Hercegov Grad

05.10.2017. 13:16

Nado,sto ne rece tadasnjem premijeru da to sto uzima od pdnzionzra moze nadoknaditi uzimanjem od onigh sto opljackase drzavu,a znao je poimenice ,za svakog takvog?!

Hercegov Grad

05.10.2017. 13:19

Od mene je uzeo 17% na celu penziju i to ovakvim vracanjem ne moze vratiti ni za 20 godina.Vrati oteto i protiv ustavno uzeto i onda povdecavaj redovno!

misko

05.10.2017. 16:01

Dali je normalno od tih starih lica otimati? To bi bilo isto kao kada poljoprivrednicima sa 10 h zemlje uzmete 2-3 h. Imovina je i jedno i drugo. Najvise su osteceni oni koji su radili 40-45 g. i bili nosioci napredka ovog drustva, jer su oni imali malo vecu penziju od 25.000 dinara, posto su vise uplacivali u fond PIO. Doslo je vreme da se nepravda ispravi.