Чеси са Србима подижу гигант из Крушевца

Златица Радовић

01. 10. 2017. у 12:37

Нови власник “14. октобра” има искуства са посрнулим фирмама

Чеси са Србима подижу гигант из Крушевца

Погон 14.октобар

ВЕСТ да иза приватизације “14. октобра” стоје чешки бизнисмен Јарослав Стрнад и његова корпорација “Чехословакија груп” унела је оптимизам међу раднике некадашњег гиганта и грађане Крушевца. И стручњаци сматрају да би један од водећих чешких предузетника, који се уздигао тако што је јефтино куповао посрнула предузећа и онда их успешно подизао на ноге, исти рецепт могао да примени и у српској фабрици за коју се годинама чека лек.

Одбор поверилаца је пре неколико дана дао сагласност за продају имовине крушевачке фабрике компанији “СЦМГ - 14. октобар” д.о.о. Београд, чији је директор Војислав Спаравало, бизнисмен српског порекла који је веома успешну пословну каријеру изградио у Чешкој. Власник ове фирме је “Чехословакија груп”.

Тиме је дато “зелено светло” најјачем бизнисмену у војној индустрији у Чешкој и Словачкој, Јарославу Стрнаду, да постане власник крушевачког предузећа.

"Татра" преузела "14. октобар"

“Чехословакија груп” је холдинг који окупља групу индустријских и трговинских фирми из цивилне и војне индустрије у Чешкој и Словачкој. До јануара 2016. овај холдинг је носио име “Екскалибур груп”. Његов власник, Чех Јарослав Стрнад, сувласник је познате фабрике “Татра”, која призводи углавном војна возила. И ова фирма, која је један од најстаријих произвођача аутомобила и камиона у свету, прошла јекроз лошу приватизацију и падала све ниже - док је није преузео Стрнад. Уз “Татру”, најпознатија фирма у овој чешкој групацији је “Авија”, која такође производи моторна возила.

Стрнадова групација је тренутно најбрже растућа велика фирма у Чешкој и Словачкој. Лане је годишњи приход ове групације износио 15,4 милијарде чешких круна, што је око 600 милиона евра.

Професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић каже да би, имајући у виду досадашња искуства, опоравак овог предузећа био право изненађење.

- Приватизација траје дуже од 15 година, а нагледали смо се свачега. Од великих идеја и обећања до никакве реализације - напомиње професор Савић. - Инвеститори овде очекују велике уступке од Владе Србије и није чак проблем ни да држава испуни свој део, али у пракси се показало да партнери из иностранства не испоштују договор. “Гоша” је можда и најсликовитији пример. Приватизација “14. октобра” је пун погодак. Најбоље би било када би купац задржао производњу, проширио тржиште и упослио раднике. Ово предузеће је било окосница региона и Крушевца. Неколико пута је било започето његово спасавање, али је то било довољно тек да подигне главу изнад воде. Надам се да ће овај покушај бити успешнији.

И Миленко Михајловић, председник Већа савеза самосталних синдиката Србије за град Крушевац, сматра да је давање сагласности чешкој фирми добар потез, јер се, како тврди, тиме статусно решава проблем једног крушевачког гиганта.

Јарослав Стрнад, власник "Чехословакија груп"


ДУГУЈУ МИЛИЈАРДЕ

НЕКАД позната и јака Индустрија “14. октобар” оптерећена је дуговима од 13,6 милијарди динара, од чега је само дуг за заостале плате милијарду динара. Производила је тешку механизацију, багере и тракторе гусеничаре, али и делове за тенкове. Некадашњи је гигант запошљавао више од 8.000 људи, а данас има тек 160 радника.

У стечају је од јануара 2016. До сада су биле објављене четири неуспеле продаје, а тек у петом покушају се као једини понуђач појавила чешка компанија. У oгласу је наведено да је процењена вредност имовине понуђене на продају 4,85 милијарди динара.



Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)

ZORAN

02.10.2017. 08:44

Naravno da treba da se proda za 4,85 milijardi dinara to je realna cena ,odnosno stvarna cena Industije IMK-OKTOBAR- A.D.KRUSEVAC,ispod te cene nesmeda se ide . Jer samim tim mogu da se podmire sve strukture a i radnici kojikoji su tu radli i stvarali .