Кредити ипак само Мађарима?

Ј. СИМИЋ

12. 09. 2017. у 12:09

Дилеме због начина доделе средстава мађарске владе привредницима у Војводини. Инвестиција "тешка" 160 милиона евра, коначну суму одобрава ОТП банка. Сутра одлука Управног одбора ОТП банке о расподели

Кредити ипак само Мађарима?

фото Д.Дозет

КАДА је Влада Мађарске најавила да ће у сарадњи са СВМ, најутицајнијом мађарском странком у Србији, у наредне три године, у циљу оснаживања војвођанских Мађара, кредитирати привреднике и пољопривреднике у Војводини, многи су очекивали да та средства ипак неће бити дељена по "националном кључу", односно само онима који имају двојно, српско-мађарско држављанство.

У спремности мађарске владе и премијера Виктора Орбана да издвоје до сада највећа средства за сународнике који живе ван матичне земље (државни секретар Левенте Мађар назвао је то историјским тренутком), прилику су видели и многи војвођански привредници других националности. Засада се, према незваничним сазнањима "Новости", кредити ипак додељују само предузећима чији су власници Мађари.

Наиме, најављена укупна инвестиција "тешка" је 50 милијарди форинти, односно 160 милиона евра, од чега ће 20 милијарди форинти (65 милиона евра) бити дато као неповратна помоћ, док ће преосталих 30 милијарди форинти (95 милиона евра) пољопривредници и предузетници добијати путем повољних кредита.

Конкурси за кредите расписују се често. Привредници подносе апликације које оцењује стручна комисија у Мађарској, преко Фондације "Просперитати" која је регистрована и у Србији, а коначну суму одобрава ОТП банка.

Поводом конкурса расписаног 20. јануара ове године - а одлука Управног одбора ОТП банке о расподели средстава предвиђена је за сутра - "Новостима" се јавило предузеће са севера Бачке које запошљава чак 85 одсто Мађара, али чији власник није мађарске националности.


На основу документације и преписке у коју су "Новости" имале увид, произилази да ОТП банка, која је августа ове године купила Војвођанску банку, критеријуме за доделу кредита у појединим случајевима креира у ходу.

ПОВОЉНОСТИ КРЕДИТИ које додељује Влада Мађарске изузетно су повољни. Готово половина средстава, у зависности од тога да ли је реч о сектору индустрије или пољопривреде, добија се бесповратно, а друга половина је високосубвенционисана, тако што три четвртине камате субвенционише мађарска влада.

- Агенција "Просперитати" одобрила је наш кредитни захтев у марту, али сама ОТП банка нас пет месеци није обавештавала о томе шта се дешава с нашом апликацијом - каже извор "Новости" из тог предузећа.- Од нас су тражени додатни, прилично нејасни захтеви, у ходу. Ми и сада, дан уочи одлуке о додели кредита, остајемо у дилеми да ли ће наша апликација уопште бити узета у разматрање.

Проверу ових тврдњи затражили смо јуче од Јухаса Балинта, директора фондације "Просперитати" у Србији, али до закључења овог броја "Новости" одговор није стигао. На позиве такође није одговарао ни Предраг Михајловић, председник Извршног одбора ОТП банке у Србији.

Иначе, поводом доделе средстава из Мађарске првенствено својим сународницима, међу немађарским живљем у Војводини у последње време могу се чути најразличитије примедбе. Најчешће се истиче да "финансијско-национални кључ" у овом случају подстиче суревњивост међу Мађарима и припадницима осталих нација у Војводини, и то у тренутку када су односи Србије и Мађарске на највишем нивоу у последњих стотинак година.

Постоје и тврдње да је све то "много озбиљнија прича" и да Орбан заправо, преко ОТП банке, коју води један од тамошњих најмоћнијих привредника Шандор Чањи, жели да економски ојача мађарску заједницу у Србији и учини је спремном за евентуалну повољну политичку прилику да издејствују персоналну аутономију на северу Војводине.


ПАСТОР: КОРИСТ ЗА ДРЖАВНУ КАСУ

НА вест о најављеним инвестицијама мађарске владе сународницима у Војводини, почетком прошле године, председник Савеза војвођанских Мађара Иштван Пастор истакао је да тај пројекат није у интересу само војвођанских Мађара, већ целе Србије.

- Поред непосредне помоћи коју добијају корисници кредита, порез на промет од употребе ових средстава улази у државну касу Србије. Поред тога, оно што се реализује кроз овај пројекат утиче и на повећање бруто домаћег производа Србије - казао је Пастор.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (4)

Uglješa Male Pijace

12.09.2017. 17:47

@... - Malo će da kupe, a onda će malo više da zakuče. Veliki je pritisak na male posednike da prodaju zemlju, visoki porezi, odvodnjavanje, PIO i socijalno, niske cene seljačkih proizvoda... Te male posede kupuju politički podobne komšije kojima se subvencioniše 50% cene iz ugovora i prerastaju u velike gazde. Oko njih se okupljaju nadničari koji bivaju opijenii radikalnim desničarskim idejama, jobik, 64 županije itd. Ne treba biti mudrac i prorok pa predvideti ishod za 4-5 godina najkasnije.

Strašno sam ljut

12.09.2017. 17:52

@... - Šta da se radi- Mađari samo prate zakon tržišta. Oni kupuju za svoje sunarodnike, a ovi naši prodaju gotovo za džabe! I kada oteraju narod u bedu, hvale se po svetu, da su Srbi najjeftinija radna snaga u regionu i šire, sve do Afrike!

pametni

12.09.2017. 18:16

gde mi je komentar? Cim neko kaze istinu vi ga blokirate svaka vam cast novinari tj adminu koji uređuje ovo!