Гоша без руске наде

Ј. И.

09. 09. 2017. у 09:01

Железнице Русије демантовале да купују фабрику шинских возила из Смедеревске Паланке. Наводно је заинтересованост Руса најавили општинари

Гоша без руске наде

Фото Танјуг, Д.Кујунџић

ПОСЛЕ појединих најава да су руске железнице заинтересоване за фабрику шинских возила "Гоша" из Смедеревске Паланке, руска компанија "РЗД интернационал" саопштила је да не намерава да купи "Гошу".

О руском партнеру до сада су говорили једино радници.

Председник Штрајкачког одбора Милан Вујчић изјавио је пре неколико дана да га је општинско руководство у том граду обавестило да се очекује састанак с представницима руске железнице и једне словачке фирме, а као датум се помињао 12. септембар. Тада, међутим, није поменуто о којој је компанији реч.

"Новости" су ово покушале да провере, али из кабинета председника паланачке општине Топлице Пинторовића, коме смо упутили питања, нисмо добили одговоре. На телефонске позиве није одговарао. Осим председника општине, ни генерални директор фабрике "Гоша" Милутин Шћепановић, упркос нашим настојањима да допремо до њега, није се јављао новинарима. Чак су недоступни за коментар били и представници Штрајкачког одбора.


Подсетимо, штрајк у "Гоши" траје више од пет месеци. Радницима се дугује више од 20 плата, а четири и по године нису им уплаћени доприноси. Од почетка штрајка, у више наврата, радницима је исплаћено по 130.000 динара.

Последњи договори око исплате дела дуговања радницима су пропали.

Kада је реч о тврдњама из Министарства привреде да је предложено решење за окончање кризе и да се чека званични одговор радника, у "Гоши" тврде да о томе не знају ништа.

Нови власник, кипарска фирма "Лиснарт холдинг", која је у априлу купила "Гошу" од словачке компаније ЖОШ "Трнава", до сада се није одазивала на позиве штрајкача, али ни на позиве државе.


И КРЕДИТ НЕИЗВЕСТАН

БИЛО је речи да ће Агенција за осигурање и финансирање извоза Републике Србије омогућити "Гоши" добијање кредита под повољним условима, из кога би радници добили у два наврата по 30.000 динара. Прва уплата је била услов да почну да раде. Према тврдњама штрајкача, дирекор фабрике и даље тражи да се штрајк прекине и да радници тек након што се врате у погоне многу очекивати новац.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације