Казанџија не мисли о ПДВ-у
30. 08. 2017. у 19:06
Сертификацијом своје делатности старе занатлије у нашој земљи стичу низ погодности; Не морају да имају фискалну касу, паушално се опорезују по повољнијим основицама и добијају попуст на закуп простора

Shutterstock
НА списку сертификованих их је равно 617. Толико малих или већих, најчешће породичних радионица у Србији чува традицију старих заната. Опстају, а боре се за сваку муштерију. Боре се јер су често ценовно неконкурентни, јер ручно раде мале серије, јер су их партнери заменили добављачима јефтинијих, увозних, делова из масовне производње.
Стари занати су део народне традиције коју би требало да очувамо. То су породичне фирме са дугом традицијом.
- Управо нас та чињеница још више подстиче да радимо на подизању свести о значају очувања и ревитализације старих заната, јер тиме чувамо постојећа радна места али и стварамо услове за отварање нових радних места - каже Бранислава Симанић, директор Сектора предузетништва Привредне коморе Србије. - Када говоримо о старим занатима, неопходно је континуирано радити на подизању свести државе и људи о значају очувања старих заната и њихове ревитализације. Сектор предузетништва ПКС има формирану Групацију за неговање старих заната и народне традиције, која управо има за циљ промовисање старих заната и очување народне традиције, као и стварање што повољнијег амбијента пословања. Сектор предузетништва ПКС организује радионице за ревитализацију старих заната, на којима такође информише присутне о могућности добијања сертификата "Отворена шака".

Овај сертификат издаје Министарство привреде, које прописује услове за његово добијање, а води и евиденцију издатих сертификата. Евиденција се води као јединствена, централна, јавна база података, која се редовно ажурира и која је доступна заинтересованима. Поседовање сертификата подразумева неке олакшице у пословању.
- Једна од повластица је што се локална комунална такса не уводи за истицање фирме на пословном простору привредног субјекта који као претежну делатност обавља старе и уметничке занате и послове домаће радиности, за које је издат одговарајући сертификат - додаје Бранислава Симанић. - За њих не постоји ни обавеза евидентирања промета преко фискалне касе. Уредба о ближим условима, критеријумима и елементима за паушално опорезивање обвезника пореза на приходе од самосталне делатности, уз сертификат предузетник сврстава у погоднију групу, са нижом основицом за паушално опорезивање.

Међу погодностима које обезбеђује сертификат је и скраћена процедура за добијање пословног простора већине локалних самоуправа, ниже закупнине тако закупљеног простора, бољи пласман производа на домаћем и иностраном тржишту.
- Услов за започињање поступка сертификације је да је предузетник активан, односно да у време подношења захтева није привремено престао са обављањем делатности, као и да сертификовање тражи за неку од делатности које су таксативно побројане и да је та делатност претежна - објашњава Бранислава... - Поред званично издатог акта у форми сертификата, Министарство издаје и свечану форму сертификата, као посебан вид подстицаја, подршке и значаја који се придаје очувању старих и уметничких заната и послова домаће радиности. Свечана форма сертификата не служи за остваривање права на одређене погодности и олакшице које су за имаоце сертификата прописане посебним прописима, већ има процедурални церемонијални каракер, с обзиром на то да се ова права остварују на основу већ издатог сертификата, као званичног акта овог министарства, као органа државне управе.
Правилником је прописано да издати сертификат важи десет година рачунајући од дана издавања. Прописани су и случајеви у којима сертификат престаје да важи и пре наведеног рока, као и поступак за поновно издавање или продужавање важности сертификата за наредни период од десет година. Ове новине уведене су ради контроле и увида у начин обављања делатности у области старих и уметничких заната и послова домаће радиности, са циљем одржавања континуитета у начину производње, односно заштите оних који наведене занате и послове обављају у складу са Правилником и правилима струке.

КОНКУРСИ
МИНИСТАРСТВО трговине, туризма и телекомуникација је ове године расписало конкурс за доделу субвенција за очување и развој традиционалних заната у Србији у 2017. години. Решењем о додели субвенција за очување и развој традиционалних заната, додељено је 19 субвенција привредним субјектима који се баве једним од 15 традиционалних заната.
Субвенције су у износу од 300.000, 400.000 и 600.000 динара. Додељене су занатлијама које се баве следећим традиционалним занатима: ткањем, ћилимарством, везом, терзијским занатом, кожухарством, опанчарством, филигранством, грнчарством, бачварством, казанџијским занатом, коларством, лицидарством, млинарством и пекарством, иконописом и израдом традиционалних музичких инструмената.
Stimulans
30.08.2017. 19:27
dokazano je ljudi koji ne znaju da rade ne znaju ništa da naprave
Za subvencije lažu. Svi smo jednaki, ali subvencije dobijaju samo oni jednakiji. Paušalni porez to je još veća briga i glavobolja, jer rešenje o akontacijama se ne dobija početkom godine, već sa zakašnjenjem od nekih 8-9 meseci, pa kada ga dobijete, a sve stope uvećane 50-80% i onda dobijete rok od 15 dana da sve isplatite. U protivnom dolaze da vam popisuju imovinu i to po hitnom postupku. Ako se bavite starim zanatom i nemate prijavljenu radnju, nemojte je ni prijavljivati.
Коментари (2)