Због Тодорића страхује 11.000 радника у Србији

Е. В. Н.

16. 03. 2017. у 08:31

Проблеми компаније "Агрокор" у Хрватској лако се могу прелити и на нашу економију. Концерн, који за порезе Загребу дугује 800 милиона евра код нас има осам фирми

Због Тодорића страхује 11.000 радника у Србији

ДРАМА око судбине презадуженог хрватског "Агрокора" се не стишава. Стрепи и близу 11.000 њихових радника у Србији, који се прибојавају да је један од два сценарија неизбежан - нови власник или стечај. Пут у банкрот могао би да без посла остави и запослене у осам овдашњих фирми-ћерки. Стручњаци објашњавају да промена власничке структуре не треба да нас брине, али да страх од стечаја није без основа.

Хрватска држава неће да спасава Ивицу Тодорића, али се из дана у дан преговара о будућности највеће хрватске компаније. Разговара се и са руским банкарима из Збербанке, који "држе" скоро трећину кредита ове компаније. Процењује се да је дуг према добављачима премашио две милијарде евра, према Хрватској на име пореза на додату вредност достигао чак 800 милиона евра, а вредност деоница пада из дана у дан. У "Агрокор" гледају и српске власти.

- Пратимо ситуацију у вези са "Агрокором", посебно због чињенице да у Србији, у малопродаји и производњи запошљавају око 10.000 радника. У контакту смо са пословодством "Меркатора С", који је и део "Агрокор концерна" и они тврде да послују потпуно стабилно, и да њихово пословање у Србији није угрожено - каже за "Новости" министар трговине Расим Љајић. - Почетком следеће недеље имаћемо нови састанак током којег ћемо наставити разговор на ову тему. Такође смо у контакту и са њиховим добављачима, јер је наш интерес да се обавезе према њима на време испуњавају.

Матична компанија у Хрватској је у проблему јер не може да добије нове кредите. Није успела ни да прода неке успешне фирме из свог концерна, попут "Јамнице". И из "Конзумових" продавница у Хрватској долазе лоше вести, јер добављачи наводно не желе да испоручују робу која им неће бити плаћена. Засад се редовно исплаћују плате, али многи сматрају да ће и запослени, а укупно их је чак 60.000, да осете крах "Агрокора" ако до њега дође.

Хрватске власти су Тодорићу, уз најаву да га државним новцем неће спасавати, поручиле да се повуче из компаније. Економиста Љубомир Маџар каже да је тешко одгонетнути шта су мислили под тим, претпостављајући да "Агрокор" има и других акционара.

УЛАЗЕ У СТЕЧАЈНУ МАСУ У СЛУЧАЈУ да се покрене стечај над концерном "Агрокор" у Хрватској, сва овдашња предузећа из ове групе улазе у стечајну масу. Као такве, фирме могу да раде, могу да се продају, а новац од продаје одлази повериоцима "Агрокора". То би у Србији изазвало озбиљне проблеме. Тако евентуални одлазак у стечај "Агрокора" и последице по Тодорићеве фирме у Србији тумачи један од овдашњих најбољих познавалаца стечајног права.

- Остаје питање зашто би његово повлачење било добро за "Агрокор" и која је вајда од тога - каже економиста Љубомир Маџар. - Он је кључни човек, он вероватно зна како најбоље да избави фирму из проблема. Промена власничке структуре не треба да нас брине. Стечај је већ друга прича. Увек је реално страховати од стечаја када је компанија много задужена. Ако је то случај са "Агрокором", онда тек излазак Тодорића нема никаквог значаја. Он је из ње фактички већ изашао ако је та компанија изгубила капитал. И то је један од разлога зашто не треба бринути о структури власништва. Евентуални стечај је, већ, озбиљна основа за бригу. У том случају неке компаније би сигурно продали, неке ликвидирали. Опасност од губитка радних места није за потцењивање. Разни белаји би се могли родити из ове ситуације. То су, ипак, све спекулације, јер ми много ствари о "Агрокору" не знамо.

Анализа економисте Драгована Милићевића показује да "Агрокор" има изразито висок ниво кредита. Сопствени капитал чини само 14,5 одсто извора финансирања, а цена позајмљених средстава је у просеку 10,84 одсто. Просечна стопа нето профита је 2,64 одсто.

- У случају када је цена позајмљеног капитала већа од профитне стопе, компанија губи вредност и пада у зоне неликвидности јер велики део средстава одлази на отплату камата и рата кредита - истиче Милићевић у анализи. - Компанија се налази на доњој граници вероватноће банкротства. Мора ући у процес финансијског реструктурирања јер дефинитивно јој прети изразита неликвидност у случају обуставе дотока спољних извора финансирања. Економски додата вредност показује да је "Агрокор" у последње четири године изгубио око пола милијарде евра сопствене вредности.

Највећи поверилац хрватског концерна, Збербанка, потврдио је да пажљиво прати развој догађаја и да је у сталном контакту са "Агрокором".

- Имамо контакте, али не можемо да коментаришемо о чему се разговара - рекли су у овој банци.

Иако банка потражује највише новца, мало је вероватно да би она могла та потраживања да претвори у власништво над "Агрокором".

- Банци то није примерено и није начин на који банка размишља јер, шта ће она да ради у компанији? - сматра Верољуб Дугалић, генерални секретар Удружења банака Србије. - Једино да се претвори у трговачко друштво, у привредно друштво, а банка то, по дефиницији, није. Она не жели да буде сувласник у тој компанији. То није природно за банку, без обзира на то ко је у питању.


"АГРОКОР": ИМАМО ПОДРШКУ ИНВЕСТИТОРА

С обзиром на бројне захтеве, наглашавамо да "Агрокор" заједно са својим партнерима анализира све могуће опције стабилизације пословања друштва, посебно водећи рачуна о запосленима, добављачима, инвеститорима, потрошачима и осталим партнерима. Овако из компаније "Агрокор" за "Новости" коментаришу своје финансијске проблеме. Бројна питања о пословању куће бизнисмена Ивице Тодорића, које су "Новости" слале у Загреб, остала су без одговора.

- Имамо изричиту подршку наших инвеститора који активно учествују у процесу и јавност ћемо правовремено известити о постигнутим резултатима - кажу у "Агрокору".


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (29)

Aco

16.03.2017. 08:43

Cekajte ljudi, sto da strahujete. Ovo je dar od Boga, da Hrvati jednim potezom budu oduvani iz Srbije, tj. iz srpskog privrednog sektora. Ne moze biti bolje.Samo onda da se dovedu dobri, pouzdani domaci i strani investitori da otkupe te firme i biznis se nastavlja po starome. Pa nece biznis propasti sa Torodicem. Trziste ima njuh za kvalitetne firme i za poslovne sanse i odmah ce reagovati. Nova lova ulece i bice mnogo bolje nego pod Hrvatskom cizmom.

Bane

16.03.2017. 08:43

Bojkotujte hrvatske firme. Ne kupujte u Ideji. Svako ko radi za Todorića od čijeg poreza Ustašija finansira okupaciju RSK, je domaći izdajnik. Nemoj posle da kukate posle oslobođenja.

Strašno sam ljut

16.03.2017. 08:48

Tako i treba. Zašto su mu srpski političari dozvolili da se toliko raširi po Srbiji- verovatno je dobijao i subvenicije otete od plata, penzija i od poreskih obveznika iz Srbije. I -ako pokrade državu Srbiju i ovde ostane dužan i radnicima i poreskoj upravi kao i kooperantima, ko će da odgovara? Verovatno niko. Važno je da su moćnici, što je vrlo moguće, na vreme strpali sebi u džepove provizije i mito tog Todorića. To je prava slika srpske "privatizacije" nekada društveno-državne imovine!

Чикаго

16.03.2017. 08:51

А ко му је уопште дозволио да покупује толике фирме по Србији? Сад нека Влада Србије доведе неког Руског Приватника , и нека купи све ово од Тодорића, и да избацимо Тодорића из Србије

PP

16.03.2017. 08:52

Bojkotujem Ideu, Dijamant i Frikom već tri godine. Vidim da su (osim Frikoma) u lepom gubitku. Odlično! Deca i roditelji moraju da shvate da kupovinom sladoleda Frikom direktno finansiraju Jasenovac, Oluju i okupaciju RSK. Pustite deci dokumentarac o Jasenovcu (onaj što smo gledali u muzeju na ekskurzijama). Neće sigurno više tražiti Frikom sladolede.

Рашо

16.03.2017. 08:52

Гле чуда, матична компанија пропада а овде ради добро!? Није него! Да чујемо наше државне структуре којико дугује компанија за доприносе, порезе, добављачима, па да видимо како стоје ствари? А они можда и не морају да брину, АВ може да им отпише дуг, може да их дарује са по неколико хиљада евра за свако радно место и сл. Све за стабилност у региону и добросуседске односе!

www

16.03.2017. 08:59

puno manje placa radnike u Srbiji nego u Hrvatskoj jer mu to zakon dopusta a iste cene..i opet su u gubicima..

sada dolazimo do pitanja:

16.03.2017. 09:01

KO ga je pustio u Srbiju? KO je dozvolio da napravi kartel u Srbiji? I, najvažnije, zašto je srpska ekonomija u rukama Hrvata???

Strucnjakowsky

16.03.2017. 09:13

u ovakvim situacija drzava bi trebalo da otkupi od propale firme deo,nastavi posao i ostane na poslu 11000 ljudi.

NIKAD SE SRBIN NECE OPAMETIT

16.03.2017. 09:17

Poslovat sa vecnim neprijateljem srpskog naroda, i dozvolit da ga izrabljuje, ko za vreme turskog carstva, NISTE BOLJE NU ZASLUZILI.

Љута Крајина

16.03.2017. 09:18

Страхује и један кошаркашки клуб који постоји однедавно.

лешинар

16.03.2017. 09:33

Неко је већ одштампао Доларе без покрића. И чека.

Pamtiša

16.03.2017. 09:42

Ovoj cifri treba dodati i njihove dobavljače i kupce(cirka još 50.000 radnika)

Aleksandar

16.03.2017. 09:43

Zasto se ne navede ko je prodao Srpske firme Todoricu??? Da to nije Ds i Boris cuveni Tadic??

darko

16.03.2017. 09:52

Kod pametnih država to se ovako radi:pozoveš Matijevića,Kostića i ostale Matijeviće i Kostiće i kažeš im da je državni interes veći od ličnog i naravno daš im pare da preko Sejšeli ili ko zna čega kupe Todorića.Onda lepo javiš Kolindi da smo vlasnici hrvatske i da uvuče rogove jer ćeš im dovesti banana državicu do bankrota.A s obzirom da mi nismo ozbiljni,mi ćemo da kukumavčimo nad sudbinom onoga koji sve hrvatske proizvode gura po Srbiji.

milojko

16.03.2017. 09:53

A zasto strahuju?Pa prodace Todoric svoje "carstvo" (maloprodaju) nekim Francuzima ili slicnim velikim trgovcima i zavrsice posao.Dovoljno je on para izeno i turio u svoj dzep da ne mora da brinu ni njegovo deseto koleno unuka u budicnosti.A mi sirotinaj koji radimo za 20 i kusur hiljada dinara mesecno radicemo iz za drugog gazdu isto tako.

VEKI

16.03.2017. 10:01

Koliko njih je strahovalo kad se gasila Pekabeta i C market i mnogo drgih trgovaca koji su propadali kad se pravio Miškovićev i Todorićev monopol,? Opet će se neko dočepati objekata i trgovati, samo što možda neće biti trgovac u tom objektu Mika nego Žika.

Slavko konobar

16.03.2017. 10:34

A politicari koji su uzeli proviziju za ulazak ovakvih i sl stranih fabrika ne strahuju ?

Svasta

16.03.2017. 10:52

Nema tu šta da se strahuje jer se radi o firmama koje nemaju izvoz niti o proizvodima visoke tehnologije. To je sektor prehrane i unutrašnje trgovine sa sigurnim plasmanom robe. Zato i jeste bilo strašno takve firme i monopole prepustiti strancu jer i slepac može uspešno da ih vodi ( Frikom, Dijamant, Štark, Idea..). Vlasnik će možda biti drugi ( nadajmo se) , možda se promeni natpis na ulazu u prodavnicu ali svi ostaju gde su bili ( i sa jednako bednom platicom)

Zex

16.03.2017. 10:59

a inace, delta je prekinula isporuku robe merkatoru, rodi , idei, zbog neplacenog duga od 5miliona evra. Predizborna trka svuda

Baneli

16.03.2017. 21:44

@Zex - Nisi u pravu. Nije prekinula isporuku vec je ogranicila. I dug nije 5 vec 4 mil, ali u svakom slucaju je mnogo.

Milos

16.03.2017. 11:54

dakle, ko je dovoljno mator zna da je ovako slicno bilo i 89, 90te kada smo rekli da cemo da bojkotujemo hrvatske i slovenacke proizvode... i onda posle 15tak godina opet im dozvolimo da prodaju kod nas pa ih mi jos i kupujemo.. neka propadne i on i mi s njim jer nismo se naucili nista

Dove

16.03.2017. 12:14

Nasa drzava treba da stane iza nasih dobavljaca i proizvodjaca, da izvuce sta god moze iz stecajne mase Agrokora ukoliko dodje do najgoreg. Sto se tice hrvatskog Konzuma (pandan Idea prodavnica), njega je unistila nelojalna konkurencija u vidu Lidla. To ce se desiti i kod nas. Jeftino djubre po niskim cenama iz Lidla potisnuce sve druge proizvode. Od velikog proizvodjaca i izvoznika kvalitetne hrane, Hrvatska danas uvozi 60% hrane za svoje potrebe.

Goran

16.03.2017. 20:27

@Dove Šta da izvučeš čitaš li ti da će neko uzeti nama sve... Njemu su naša preduzeća ustupili za po 1 evro a on je napravio još veće dugove naravno sebe je namirio sad je na potezu AV da mu da subvencije a nas dodatno zaduži kod MMF...

Neko

17.03.2017. 15:52

Srbija je bila okupirana 1944. od hrvatskih komunista...a sada,pod američkom okupacijom,opet su pokupovali skoro sve.Srbi se nikad neće opametiti.