РГЗ: Ротација службеника ефикасна антикоруптивна мера још од 2016. године

Бета

30. 05. 2019. у 15:15

Републички геодетски завод (РГЗ) је саопштио да је премештање службеника са једног на друго радно место ефикасна антикоруптивна мера која се примењује у тој државној служби још од 2016. године

РГЗ: Ротација службеника ефикасна антикоруптивна мера још од 2016. године

Републички геодетски завод, фото М.Анђела

БЕОГРАД - Републички геодетски завод (РГЗ) је саопштио да је премештање службеника са једног на друго радно место ефикасна антикоруптивна мера која се примењује у тој државној служби још од 2016.

"Ова мера, ротација државних службеника, примењена је први пут на нивоу Београда у марту 2016. године када су радна места заменили шефови правних служби, а у септембру исте године и начелници београдских катастара", наводи се у саопштењу.

Председник Савеза самосталих синдиката Србије Љубисав Орбович јуче је изјавио да се у РГЗ са радних места премештају радници који су учествовали у штрајку, а министар рада Зоран Ђорђевић је најавио да ће послати инспекцију у РГЗ.

ПОРЧИТАЈТЕ ЈОШ - Ђорђевић: Споразум са РГЗ-ом мора да се спроведе

"Стручни и управни надзор РГЗ-а спровео је рутинску контролу рада службе за катастар непокретности Нови Сад 2 и утврдио бројне неправилности, а један од драстичних примера је налаз да је у тој служби шеф катастра у својој фиоци или боље рећи ормару имао 541 'заборављен' или 'загубљен' предмет. Овакав немар шефа службе за катастар очигледно није случајан и отвара широк простор за коруптивне радње на које би се странке у поступку одлучиле у очајничком покушају да реше свој проблем. То је био уобичајен модел за корупцију који су користили несавесни службеници, али се новим информационим системом за катастар стаје на пут таквим радњама", навео је у саопштењу РГЗ.

Додаје се да је такво понашање запосленог државног службеника, "чији је главни посао да буде у служби градана, узроковало застој већег броја пројеката у Новом Саду и утицало на привредни развој града", као и да је то "тежа повреда радних задатака".

Комисија Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре такође је спровела контролу рада РГЗ-а и утврдила поједине неправилности на чијем се отклањању ради, истиче се у саопштењу.

"Директор РГЗ-а Борко Драшковић је због свих откривених неправилности у раду служби за катастар, донео одлуку о ротацији појединих државних службеника, запослених у катастрима у Србији у којима су те неправилности утврђене. Ротација државних службеника је законит поступак који се показао као изразито брза и ефикасна мера у борби против корупције. Сваки пут када је примењена допринела је и побољшању радне атмосфере у служби катастра јер би донела промену уобичајене праксе и разбијање рутине", навео је РГЗ у саопштењу.

Како је објашњено, у поступку ротације запослени се премештају на друго радно место са истим звањем и у истом платном разреду, тако да промена радне позиције не утиче на промену врсте посла нити на висину зараде.

"На тај начин се искључиво прекидају развијени ланци уиграних комбинација који омогућавају гомилање предмета и широм отварају врата могућностима за корупцију", оценио је РГЗ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (2)

О ефикасности ...

31.05.2019. 08:58

Ротација је ефикасна? Нарочито ако дипломираног правника ротирају у ИТ сектор као девелопера, онога из ИТ сектора ротирају на место геометра а геометра да ради правне послове, ...

Nema pravde

01.06.2019. 15:22

Slikovitio rečeno, ako se jedna kvarna jabuka ubaci u korpu sa zdravim, brzo će se pokvariti i sve ostale. Još ako je ta osoba na rukovodećem mestu... Potpuno je jasno da efekta nema i da ga nikada neće ni biti. Ukoliko svako savesno obavlja svoj posao, mera premeštanja potpuno je nepotrebna. Za laše i teže povrede radne obaveze pokreće se automatski prekršajni ili krivični postupak, uz automatsku supenziju za teža i tu ne bi trebalo da bude ikakvog "gledanja" kroz prste.