ДАН СЕЋАЊА НА ЖРТВЕ ЗЛОЧИНА У ЈАСЕНОВЦУ: Вапај деце чуо се до неба, не и до Загреба (ФОТО)
05. 05. 2019. у 14:08
У Доњој Градини Дан сећања на жртве усташких злочина у Јасеновцу. Ана Брнабић: Невероватно је да данас многи умањују број жртава Јасеновца, а величају Блајбург

Полагање венаца у Доњој Градини / Фото Танјуг
Присуство у Доњој Градини, највећем стратишту усташког логорског система злочина "Јасеновац", из године у годину, заувек, наша је обавеза, наша одговорност, и потврда да се ти злочини никада не забораве - изјавила је данас премијерка Србије Ана Брнабић у Доњој Градини код Козарске Дубице, где је данас одржана централна манифестација поводом Дана сећања на жртве усташких злочина у овом концентрационом логору.
Премијерка Брнабић је истакла да је то и залог за будућност у којој ће се ценити живот и слобода, љубав према отаџбини, али и љубав и поштовање према другом људском бићу без обзира на веру, нацију, веровање, или све различитости.
- Наше присуство овде је и потреба и потврда да никада нећемо заборавити тешка, незамисливо ужасна времена, која је наш народ пролазио и преживео. Упркос свим трагедијама је опстајао - истакла је Брнабићева. - Релативизује се постојање, свирепост и масовност Јасеновца... За неверовати је, али живимо у време када многи умањују Јасеновац, а величају Блајбург - рекла је Ана Брнабић.
Она је истакла да је Јасеновац "симбол, највеће масовно стратиште, за злочине којима је била прекривена читава територија НДХ: и херцеговачке голубинке и ливањске јаме, и Козара и Грмеч, и читава Дрина, гробница су једног истог народа, који је био жртва једног истог џелата".
Рекла је и да се сваког дана мора инсистирати на истини о Јасеновцу, баш као што се инсистира на истини о Аушвицу, и да, као што зна за Дахау или Маутхаузен, свет исто тако мора да зна и за "Циглану", Старо сајмиште или Јадовно.
Брнабићева је истакла да се од власти држава чланица Европске уније захтева да не дозволе неонацистичке прославе следбеника усташког покрета.
- Без обзира на то да ли је 1941. или 2019. година исти је карактер величања усташког покрета, зато што је иста иделогија, и исти је циљ. И иста је опасност као и пре неколико деценија - рекла је председница српске владе.
Србија ће, казала је премијерка, уложити велике напоре и енергију да негује успомену на жртве логора Јасеновац да се не би заборавио злочин.
- Уложићемо значајна средства у обнову и изградњу Меморијалног центра "Доња Градина" на лично залагање и иницијативу председника Србије Александра Вучића и ово ће бити само почетак обнове сећања и поштовања - рекла је Брбнабићева у Доњој Градини.
Патријарх Иринеј, који је служио парастос српским жртвама, поручио је да су у усташком злочину у Јасеновцу учествовали и они који су морали да шире љубав и читају јеванђеље и да су многи од њих окрвавили руке до лаката, чак били рекордери у чињењу злочина. Он је нагласио да се вапај деце чуо до самог неба, али не и до Загреба и црквених представника, и то не зато што нису могли да чују већ то нису желели.
Патријарх Иринеј

Патријарх Иринеј је истакао да само Бог зна колики је број оних који су уморени у најстрашнијим мукама.
- Још се води велика дискусија колики је тај број. Веома велики. Они најобјективнији истраживачи сматрају да је прешао милион - рекао је патријарх.
Напоменуо је и да је један од усташких вођа рекао да су уморили више народа него Турци на овим балканским просторима.
Председавајући Председништва БиХ Милорад Додик казао је да је у јасеновачком систему хрватских концентрационих логора почињен геноцид и холокауст над више 700.000 Срба, 80.000 Рома и 23.000 Јевреја, што не сме бити заборављено и да је зато српска држава синоним за слободу српског народа.
- Тек 27 година обележавамо ово страшно страдање које се догодило пре више од 70 година у Другом светском рату. То говори да се хтело сакрити страшно страдање Срба, Јевреја и Рома, међу којима је било и 20.000 деце - рекао је Додик.
Милорад Додик

Он је истакао да су деца убијана на најмонструозније начине, да су жива стављана у вреће које су завезане бацане у Саву.
- Зато не могу да заборавим и опростим усташком режиму оно што су урадили нашем народу - поручио је Додик.
Он је напоменуо да задатак српског народа мора бити очување сећања на страдале у јасеновачком систему логора.
Поред политичког врха Српске и делегације Србије, парастосу у Доњој Градини присуствовале су делегације из Израела, амбасадор Русије у БиХ Петар Иванцов...
.jpg)
ИСТОРИЈСКА РАНА
Председница РС Жељка Цвијановић поручила је да је Јасеновац, као место најмасовнијег страдања Срба у Другом светском рату, симбол геноцида:
- То је огромна историјска рана која никада неће до краја зацелити.
УБИЈЕНО 20.000 ДЕЦЕ
Међународна комисија за истину о јасеновачком систему хрватских концентрационих логора закључила је да су Хрвати у Јасеновцу и Доњој Градини убили више од 700.000 Срба, 80.000 Рома и 23.000 Јевреја. Систем логора смрти НДХ обухватао је око 80 логора, а Доња Градина је највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац. Међу страдалима за 1.337 дана постојања логора Јасеновац било је више од 20.000 деце.
MILOŠ
05.05.2019. 15:12
Tuga, hladnoća, neveverica da čovek može takve zločine da čini.
Не само то, него ниједан други народ који је то доживео,џаба и школа ако нико непамти
To može da uradi samo bolestan,umno poremećen i fašisoidan narod sa mnogo mržnje i zla u sebi...
Коментари (2)