Оштро против одлива мозгова
15. 01. 2019. у 15:06
Формиран национални тим за праћење токова из области економских миграција. Немачка прва жеља, показало истраживање на 10.244 студента

Фото Танјуг
НЕМОГУЋНОСТ налажења посла у струци, слабо плаћен посао и низак животни стандард главни су разлози због којих се млади у Србији одлучују да крену у иностранство. Већина њих планира да након завршетка школовања потражи боље услове за живот, и то најпре у Немачкој, затим САД, Швајцарској и Аустрији, а за све то 90 одсто студената има подршку својих родитеља.
Ово су само неки од резултата истраживања Кабинета министра без портфеља задуженог за демографију и популациону политику, у коме је учествовало 11.013 студената, и то 10.244 студента државних и 769 приватних факултета и високих школа.
- Немачка је први избор за 37,5 одсто студената медицинских наука, за скоро петину академаца природно-математичких и техничко-технолошких наука, за 17,5 процената студената друштвених факултета и за 16 одсто будућих ИКТ стручњака. Половина њих не планира да се уопште врати у домовину - стоји у истраживању.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Može li ekspertski tim pomoći da se zaustavi odlazak mladih?
Ови поражавајући подаци, уз недавно усвајање немачког закона који ће олакшати запошљавање грађана трећих земаља, главни су разлози оснивања Координационог тима за праћење токова из области економских миграција у Србији, на чијем је челу министар за рад Зоран Ђорђевић.
- Питање економских миграција је питање од општег интереса - рекао је Ђорђевић. - Циљ рада групе је превенција даљег одласка наших грађана у иностранство и подстицање повратка стручњака из дијаспоре у земљу, као и стварање пословног и привредног амбијента за долазак страних стручњака.
Билатералним уређењем области запошљавања кроз закључивање споразума између две владе или између два ресорна министарства, Србија успоставља сарадњу надлежних институција у циљу размене информација и боље информисаности грађана који одлазе на рад у иностранство. Овакви споразуми су најбољи вид гаранције за безбедност тих грађана.
Осим представника Министарства за рад, састанку Координационог тима су присуствовали и представници Српске академије науке и уметности, министарстава привреде, финансија, просвете, омладине и спорта, Универзитета у Београду, Уније послодаваца, Привредне коморе Србије и синдиката.

Мирјана Ковачевић, члан тима у име ПКС, каже за "Новости" да је договорено да на састанку за две недеље сви изнесу конкретне предлоге. Планирано је да се сусрећу једном у два месеца, а по потреби и чешће.
- ПКС се већ бави овим проблемом кроз своје програме, као што је, примера ради, дуално образовање - каже наша саговорница. - На тај начин смо повезали привреду са просветом. Први корак и јесте образовање, пошто већина младих одлази јер наше школство није повезано са потребама рада.
Према њеном мишљењу, млади одлазе јер овде често немају могућности да се усавршавају, и то не само у средњем стручном него ни у високом образовању.
НОВАЦ ЈЕДИНИ МОТИВ
ИСТРАЖИВАЊЕ Кабинета министарке Славице Ђукић Дејановић показује да скоро сваки пети студент планира да остане у иностранству док не обезбеди довољно новца за покретање сопственог посла у Србији, док економска ситуација у Србији на буде стабилна, а најмањи број њих планира да се врати када стекне довољно професионалног искуства.
Нема издаје, нема предаје! Ал' има демоНкратске цензуре.
15.01.2019. 16:15
Како спречити одлазак људи из Србије?Врло једноставно, без икаквих скупо плаћених "анализа, округлих столова, студија, конфереција.." на којој ћете потрошити хиљаде ерва државних пара.Донесеите законе у којима ћете окупаторе у њиховим шарафдцигер концлогорима обавезати да им барем назови "плате" које овде исплаћују, буду у висини минималних које плаћају у "западним пријатељским земаљама" одакле је већина робовласника дошла, да јаше сиротињу окупиране Србије.И проблем ће бити решен очас посла.
Искрено сам дирнут оволиком бригом.
Pod hitno proglasite zakon da je ekonomska emigracija zabranjena, i sve pohapsite! a, da, i odmah duplo povećajte kazne!
Kada rešite ili bar probate da rešite praistorijski sistem obrazovanja,obezbedite mogućnost da se deca zaposle bar za statistički prosek (u koji niko ne veruje),stanete na put nepotizmu i stranačkom zapošljavanju možda,ali samo možda se nešto promeni.
Коментари (4)