Ко кочи одлазак пензионера у приватне домове о трошку државе?
12. 12. 2018. у 20:02
Министарство субвенционише боравак старих у приватном смештају, али наилази на препреке. Процес спор због малог броја социјалних радника или њихове недовољне ангажованости

САМО је осморо корисника који су били на листи чекања за геронтолошки центар смештено у приватне објекте за старе уз субвенцију државе, а разлог за то је недовољан број социјалних радника или њихова недовољна ангажованост у вези са тим питањем. Управо они имају задатак да ту опцију предоче корисницима осигурања и папиролошки припреме документацију за боравак у дому сваког кандидата који испуни услове за то.
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања ове године је потписало уговор са 40 приватних објеката за стара лица с намером да се смањи број од 500 социјално угрожених грађана који се налазе на листи чекања за пријем у неки од државних геронтолошких центара. Планирано је да држава субвенционише смештај ових људи у приватним домовима, јер у државним за њих нема места. За субвенционисање смештаја у домовима, из буџета је издвојено 204 милиона динара. Држава је до сада субвенционисала места у четири дома: "Сунчана јесен" из Лесковца, "Вила Катарина" из Књажевца, "Заплање - Мој дом" из Гаџиног Хана и "Неда - С" из Београда.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Ђорђевић: У Србији 4.000 миграната, од тог броја 3.000 су деца
- До овог тренутка Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања располаже подацима да је осморо корисника смештено у приватне лиценциране домове путем јавне набавке спроведене средином године - кажу у Министарству. - Овај поступак је само почетак свеобухватног процеса елиминисања такозваних листа чекања у геронтолошким центрима. Поступак ће се спроводити и наредних година, и очекујемо веће интересовање корисника, између осталог и због све боље медијске покривености ових активности и боље информисаности грађана.
Ове године је, дакле, Министарство први пут спровело поступак јавне набавке услуге смештаја одраслих и старијих лица у приватним домовима.
- Будући да постоји чврсто опредељење да се не улажу велика буџетска средства у отварање нових државних капацитета за смештај, одлучено је да се за ове сврхе употребе слободни приватни капацитети који су претходних година преданим радом Одељења за инспекцијски надзор уведени у стандарде који постоје у јавном сектору - кажу у Министарству.
Читавим поступком, као што је то случај приликом смештаја и у државне домове, руководили су надлежни центри за социјални рад. Како незванично сазнајемо, разлог малог броја смештања људи је споро спровођење административне процедуре, јер је радницима у центрима за социјални рад то додатни посао, а у многим центрима за социјални рад нема довољно запослених. Динамика смештања старих људи у приватне домове зависиће, дакле, од социјалних радника и њихове могућности или заинтересованости да корисницима предоче опцију одласка у дом уз субвенцију државе и да им покажу листу приватних центара, као и од спремности да обаве процедуру.
МЕСЕЧНО ОКО 300 ЕВРА
ПОПУЊЕНОСТ приватних домова је око 70 одсто, а примањем субвенционисаних корисника листе чекања би се драстично смањиле.
Смештај корисника у приватним домовима држава у просеку плаћа 35.750 динара, а онима који имају нека примања Министарство ће додавати разлику до пуног износа. У приватним домовима смештај у просеку кошта 500 евра.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Црква је темељ српске државе
БЕЗ ДОДАТНОГ УЛАГАЊА
ОД 217 приватних домова, споразум са Министарством потписало је 40 приватних лиценцираних установа за смештај одраслих и старијих лица на територији Републике Србије, а само је један одбијен.
- Овим споразумом домови су грађанима ставили на располагање део својих слободних капацитета по посебним, нетржишним условима - истичу у Министарству. - Иако је то значајан број приватних лиценцираних установа, које су потписивањем споразума демонстрирале и социјалну одговорност, реч је само о делу од 217 приватних установа које данас пружају услугу смештаја, а ми очекујемо да ће се у наредним годинама овај број знатно повећати. На тај начин заправо ширимо мрежу установа социјалне заштите у Републици Србији, и то без великих улагања буџетских средстава, што је за нас веома значајно.