Јетру донира све више људи

А. ВАСИЋ

10. 12. 2018. у 19:01

Од измене закона и почетка медијске кампање већи број грађана завештава органе

Јетру донира све више људи

ЗАХВАЉУЈУЋИ трансплантацији, нову јетру током ове године добило је укупно 15 пацијента у Србији. До пре свега неколико година максималан број донора овог органа био је од један до три годишње.

Иако се ситуација драстично поправила, донора у Србији и даље нема довољно и на листи чекања је тренутно 2.000 људи, који чекају на рожњачу, бубрег, срце или неки други орган.

Докторка Наташа Петровић, из Тима за трансплантацију Ургентног центра Клиничког центра Србије, каже да је повећању броја донора допринела измена Закона о пресађивању људских органа и бројне кампање које су имале за циљ промену свести грађана о овом проблему.

- Измене закона, медијске кампање и подизање свести о значају донирања органа, знатно су побољшале ситуацију. Све више људи је упућено у значај трансплантације органа. Када се деси да код пацијента наступи мождана смрт, све ређе се дешава да будемо одбијени од стране породице у Ургентном центру КЦС. Ипак, проблем је што се у мањим здравственим установама мождана смрт често не препозна одмах, због чега се изгуби драгоцено време - каже за “Новости” др Петровић.


Пацијенти који се налазе на листи за трансплантацију рангирају се по тежини болести, али и многим другим здравственим карактеристикама. Постоје јединствене листе чекања, са којих се позивају два до три кандидата који су најугроженији.

- Овакве операције се раде у КЦС, Нишу, Новом Саду, ВМА. Капацитет Ургентног центра је велики и овакве операције би могле да се раде у много већем броју. Ипак, број донора и даље није довољан.

За пет година урађено је укупно 45 трансплантација јетре, док је тренутно на листи чекања за овај орган укупно 30 пацијента.

НАЈДУЖЕ ЗА БУБРЕГ

НАЈДУЖА листа чекања је за бубрег, на њој је више од 700 људи. Према статистици Управе за биомедицину, од почетка године потписано је око 160.000 донорских картица, што је Србију померило степеник више на мапи донорства.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (2)