ЗАКОН ЧАМИ У ФИОЦИ: Запело око заштите ћирилице

Љ. Бегенишић

22. 11. 2018. у 20:02

Нацрт Закона о службеној употреби језика месецима чека на усвајање, а лингвисти тврде да он некоме не одговара. Танасић: Неко овај посао годинама гура у страну. Хамовић: Води се прави културни рат против Срба

ЗАКОН ЧАМИ У ФИОЦИ: Запело око заштите ћирилице

Нацрт закона дао је предност ћирилици у јавној употреби

КАД треба да се заштите и уреде српски језик и ћирилица, то се некако увек гурне у страну. Невероватно је да држава не жели да реши тако битно национално питање, какво је питање језика који је код Срба срж националног и културног идентитета. Неће нас Европа натерати да уредимо ову област. Плашим се да нас управо та Европа и спречава да заштитимо свој језик и писмо.

Ово за "Новости" каже Срето Танасић, председник Одбора за стандардизацију српског језика, коментаришући то што предлог закона о службеној употреби језика и писма месецима чами у фиоци. Предлог је урадила радна група Министарства културе и информисања, у коју су били укључени и представници Одбора.

Такође, предлог закона предвиђа и усклађивање са Уставом Србије, а Танасић подсећа да је још у време доношења Устава 2006. био направљен сет закона, али они ни тада нису усвојени.

- Неко кочи овај посао - уверен је Танасић. - У време доношења Устава је, колико знам, Венецијанска комисија "шапнула" да нам тај закон није неопходан.

Танасић подсећа и да је прошле године за Сретење најављено доношење Декларације о заштити српског језика и културе, али "ево ће скоро опет Сретење а од Деклариције нема ништа".

А, у Министарству културе кажу да је кабинет министра Владана Вукосављевића питања језичке политике поставио у ред главних питања.

Вукова ћирилица

-

Али ова тема не би смела да пресудно зависи од тога ко је министар. На то нас не обавезују само обзири и дугови према основним културним тековинама, него и Устав наше државе, који препознаје српски језик и ћириличко писмо у службеној употреби, што је свуда синоним за јавну употребу - каже, за "Новости", књижевник и посебни саветник министра културе и информисања Драган Хамовић.

Он подсећа да су предлози предати у процедуру још пре неколико месеци:

- Било је позитивних сигнала, али досад до померања није дошло. Нема валидног објашњења зашто. Остајемо при предлозима који су легитимни и утемељени, а сигурно да има места побољшањима. Неуређеност у овој области не одговара нашој држави и друштву. На питању бриге о језику и писму прелама се слика о нашем укупном стању, о спремности да се оснажимо и одржимо као културна и државна заједница, у доба растућих изазова. Широка јавност и језичка струка подржавају овакве кораке.

А на питање да ли неко кочи доношење закона, Хамовић одговара:

- Од утицаја су очито носиоци политике који све легитимне националне теме настоје да оспоре и обесмисле, у чему се води прави културни рат против нашег народа. Оно што се другим народима, као и мањинама у Србији, признаје као разумљиво право, српском народу и његовој култури се стратешки оспорава, спречавајући да се приберемо и дођемо себи. У томе учествује и део лакомислене и неодговорне елите, уз сталну сваковрсну подршку са стране, под разним, често смешним изговорима.

Драган Хамовић



Хамовић истиче да се на примеру скоро створених народа и држава, може видети колико значаја придају идентитетским симболима, често историјски незаснованим.

А у Србији се, додаје он, негује становиште да се нечија културна изузетност и отвореност мери необазирањем на неупитне националне вредности.

Хамовић на крају цитира Милана Кашанина:

- Ко не воли своје, не може да воли ни туђе. "Може ли се не волети конкретне, своје ближње људе, а бити заљубљен у апстрактан појам човечанства? Може, али то није нормално", поентира Кашанин. Али, ту болест негују и потхрањују чиниоци који дугорочно желе да наштете Србији, да је заробе и обезличе. А то није од јуче, само смо ми, укупно, у већој смутњи и пометњи.

НА ЧЕКАЊУ И САВЕТ

ПРЕДЛОГОМ закона је предвиђено и да влада формира Савет за српски језик, деветочлано тело које би се, паралелно са Одбором за стандардизацију српског језика, старало о нормирању, неговању, унапређивању и заштити службеног језика и матичног писма.

- То тело није формирано, јер нема закона - каже Срето Танасић (на слици). - Закочен је сваки посао. Ако бисмо и формирали Савет без закона, после би вероватно требало нешто поправљати.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (13)

Срамота

22.11.2018. 20:12

А ако нам Европа каже да се не зовемо Срби, хођемо и то да прихватимо ?

Сораб

22.11.2018. 20:14

Ово је једина држава коју не воде припадници њеног народа... Воде је југословени, усташе, потурице, итд. Шта даље причати...

герасим

22.11.2018. 23:49

@Ahm - Њихов можеш да пребациш на ћирилицу,а твој богами не.

Likota

22.11.2018. 20:36

bujosevicu....pretplatu treba da naplacujes kablovskim distributerima koji koriste vase kanale!!!! ko je jos lud da plati kablovsku i rts pretplatu?????more odjebi

DW

22.11.2018. 20:50

Ova tema treba da bude na naslovnoj strani, a nosioci javnih funkcija da se iznova i iznova prozivaju zbog nedonošenja ovog zakona.

SS

22.11.2018. 21:05

Komunizam jos ostavlja trag u Srbiji i pisanje ćirilicom se smatra nacionalizmom i zastarjelošću. Jadan je onaj narod koji se svog pisma stidi.

strelok

23.11.2018. 08:10

@SS - Можда личи тако на први поглед. Али, латиница је уведена још у Краљевини. А онај ко је несумњиво био највећи гробар ћирилице, јесте Вук Караџић, што исто народ не може да схвати. А и ви коментатори што „браните” ћирилицу а пишете латиницом, апсурд до апсурда... То је лице нашег народа.

Матеја

06.02.2019. 11:16

@SS - Не причајте глупости о Вуку Караџићу, створио је најбоље писмо на свету и био хваљен широм света, а то што су Срби болестан народ није његова кривица.

Милош

22.11.2018. 21:11

За почетак, овом порталу да једино писмо буде ћирилица.

jovovic

23.11.2018. 15:17

Za pocetak sve natpise na cirilici a ne na engleskom.Dosta izgovora zbog turista! Turisti idu i u Rusiju i Bugarsku pa ne pisu latinicom.Od tolike fleksibilnosti postasmo bezkicmenjaci!

Gen52

23.11.2018. 17:45

@jovovic - Bravo Jovoviću! Sve ove zavrzlame oko ćiriličnog pisma, zapravo je sprečavanje da ćirilično pismo bude iznad latiničnog, što ustvari mora da bude, jer to je pismo srpskog naroda, sprečavaju prozapadni poltroni. Oni na svakom koraku miniraju i omalovažavaju ćirilično pismo, jer smatraju da na taj način se udaljavaju od kauboja i ostalih sa zaapada, a približavamo se i na ovaj način Rusiji.

Мата

20.12.2018. 23:06

Какав закон. Основно је писати српски језик српским писмом. Да се на телевизији каже или српско писмо или хрватска гајица па ви видите, или ћете бити народ или ћете бити створења која пишу свој језик писмом народа који ломи ћириличке табле. И о језику се не води рачуна.

Матеја

06.02.2019. 11:19

Нема ништа од овог, ови и даље желе да чувају Сербокроастику, вештачку творевину. Једино народ да се узме у памет.