БИЗАРАН СЛУЧАЈ СРПКИЊЕ У ХРВАТСКОЈ: Отели јој кућу у Задру, морала да плати 10.000 евра

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

29. 08. 2018. у 13:01

Српски грађани и фирме на удару Хрватске државе и правосуђа, новац дају за своју имовину и судске трошкове

БИЗАРАН СЛУЧАЈ СРПКИЊЕ У ХРВАТСКОЈ: Отели јој кућу у Задру, морала да плати 10.000 евра

НЕДАВНА одлука Привредног суда у Београду да призна хрватску пресуду и наложи принудну наплату судских трошкова од 150.000 евра српском предузећу "Младост турист", представља пилот-пресуду према којој би могло надаље да се суди предузећима у Србији. А грађанима се већ тако суди од прошле године.

"Младост турист" мора да плати овај "астрономски" износ за поступак који је изгубио тражећи назад свој хотел у Башкој Води. Уколико пресуду потврди Привредни апелациони суд, српска предузећа мораће да плате милионске трошкове за још осамдесетак поступака које воде пред хрватским судовима.

Ништа боља ситуација није ни у случају наших грађана. Један од првих захтева за признање стране судске пресуде стигао је лане из Задра, против Марије К., која је прошла исто као и "Младост турист".

- Имала сам кућу у Задру, у коју се, уз дозволу тамошње општине, а без мог знања, уселио Хрват из Шкобрње, и живео тамо 10 година. Покушала сам судски да га иселим, али задарски суд не само да је донео пресуду на моју штету, већ је наложио да му исплатим више од 10.000 евра, колико је уложио у кућу док је у њој живео - каже Марија.

У ГОСПИЋУ РУШЕЊЕ - 2.500 ЈОШ један апсурд десио се последњих дана у Госпићу. Хрватске власти, наиме, траже од прогнаних Срба из овог града да плате 750.000 евра за рушење сопствених кућа! Око 150 Срба већ је добило решења, а у плану је уништавање 300 кућа. Рушење и уклањање шута по објекту коштају 2.500 евра. У решењима се наводи да то мора да се плати одмах, а права на жалбу - нема.

Све док није исплатила овај терет, наша саговорница није могла да прода кућу. Нелегални станар се на крају иселио и однео буквално све - укључујући паркет и ве-це шољу. Хрватски адвокат Анте Крајина, како каже Марија, наговорио ју је да покрене нови спор против Општине и нелегалног станара, међутим, и он се неповољно завршио по нашу саговорницу. Једног дана њен адвокат се није појавио на рочишту и пресуда је донета у корист туженог.

Друга страна тражила је накнаду судских трошкова. Нашли су адвоката из Панчева да их заступа у Србији, па је Марија прошле године добила решење Вишег суда у Београду којим се признаје хрватска пресуда и налаже да плати трошкове поступка од 2.500 евра, плус ангажовање адвоката и извршитеља.

- Срби у Хрватској масовно губе спорове за своју имовину, а тешко налазе и адвокате који ће их ваљано заступати у споровима против Хрвата. Овде, међутим, наши судови и адвокати иду Хрватима у корист - каже Марија.

Што се тиче предузећа "Младост турист", оно је средином прошлог века купило имовину у Башкој Води и на њој изградило хотел, на који се уписало као титулар друштвене својине. Имовина му је одузета 1991. године, а сви захтеви Влади Хрватске да се изврши реституација или исплати одштета наишли су на мук или одбијање. Спор је пред храватским правосуђем трајао пуних седам година, уз огромне таксе. На крају је "Младост турист" изгубио, јер хрватски судови заступају став да имовина српским предузећима не може бити враћена док Београд и Загреб не потпишу споразум којим се регулише анекс Г Споразума о сукцесији. Загреб већ 14 година одбија да потпише тај споразум.

Тако српски грађани и предузећа не само што губе своју имовину, већ их српски судови одлукама да признају хрватске пресуде обесхрабрују да покрећу било какве поступке.

- Спорна пресуда на штету "Младост туриста", на коју је уложена жалба Привредном апелационом суду, "легализује" конфискацију српске имовине и правно насиље Хрватске - каже адвокат Зоран Ристић. - Овај спор није био класичан грађанскоправни спор, већ спор са државом која је одузела целокупну имовину страног лица само зато што је српско. Одлука хрватског суда је у колизији са Европском конвенцијом о заштити људских права и Споразумом о питањима сукцесије. Наша пресуда је супротна и уставноправном систему и националним интересима Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (6)

Nikola Stefanovic

29.08.2018. 16:15

Ко одлучује у том апелационом суду. у Београду и потврђује одлуку хрватдког суда за одузету имовину Србима у Хрватској.Ово је невероватно што читам ,ово не верујем да сам добро прочитао.Српске судије и адвокати се продају у корист Хрватске и ако је отета имовина Где је наша држава да ово спрећи и да штити српдке интересе. Где је председник Србије да спречи о вааку пљачку Србапошто стално нешто обећава.

e

29.08.2018. 16:17

prviredni sud u beogradu ?pa lako je to nacii resitis krpeljima nema razgovorajel pricas s komarcem koji ti pije krv ?nesta uradis ?

Strašno!

29.08.2018. 16:40

Bože dragi koju antisrpsku vladu mi imamo! Zašto je plaćena od srpskog naroda kada ni na koji način ne želi da pomogne Srbima proteranih sa teritorije je..ne njihove? Popuštaju Hrvatima gde stignu, ni dan danas nisu pokrenuli pitanje vraćanja otete srpske imovine, čak su i tobože "naši" sudovi počeli da sude u korist novoustaša! Stvarno se pitam kada će ovom narodu da prekipi i da se najzad dohvati čuvene gov..ive motke- pa kom opanci, kom obojci! AV zar te nije sram šta to (ne)činite?

Pera kojot genije

29.08.2018. 17:39

Objavite imena advokata i sudija koji rade i dosudjuju presude u korist hrvatske strane a protiv nasih firmi i nasih ljudi. Treba svim tim advokatima i sudijama da se ispita licna imovina, korupcija naocigled svih nas. Prave nas majmunima, pravac u zatvor sa takvim hostaplerima.

Buki

29.08.2018. 18:05

Ne sude Vučic i vlada nego sudovi koji su nezavisni (od sadasnje vlasti, za prethodnu ne bih rekla)

Snjezana

29.08.2018. 18:29

Ovo je samo jos jedan dokaz koliko je Srpski narod izigran i prevaren. Zaista je zalosno da se ni na koji nacin ne moze dokazati a kamoli povratiti otudjena,oteta imovina. A jos zalosnije sto nase pravosudje Hrvatima pomaze u toj otimacini. Kako vlast moze da ocekuje da joj narod vjeruje?