Српска православна црква разматра могућност ванредног заседања Сабора о Космету

Танјуг

25. 08. 2018. у 12:44

Српска православна црква интензивно разматра могућност ванредног заседања Светог архијерејског Сабора, на чијем дневном реду би Косово и Метохија поново била главна тема

Српска православна црква разматра могућност ванредног заседања Сабора о Космету

Са прошлогодишњег Сабора СПЦ / Фото СПЦ

Српска православна црква интензивно разматра могућност ванредног заседања Светог архијерејског Сабора, на чијем дневном реду би Косово и Метохија поново била главна тема, иако је, како истичу за Танјуг у упућеним црквеним круговима, став СПЦ "о том питању јасан и непромењен".

Одлуку о томе могао би да донесе Синод већ 30. августа, за када је заказано заседање, а као могући термин ванредног заседања Сабора спомиње се друга половина октобра.

Заседање ће, ако се архијереји уопште одлуче на то, у сваком случају бити одржано после најављене посете председника Србије Александра Вучића Косову и Метохији, 8. и 9. септембра и неколико веома важних дипломатских сусрета председника Вучића са светским лидерима током септембра.

Тешко је проценити колико ће расположење народа на КиМ и оно што ће Вучић тамо рећи утицати на ток расправе међу архијерејима.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ЈЕДИНСТВО ВЛАДИКА СПЦ: Независност Косова никада ни по коју цену не треба признати

Оно што се може очекивати, уколико расправе буде, то је да став цркве, саопштен након заседања у мају ове године, о томе да Србија не сме да изгуби Косово, неће бити промењен, али би могао утицати на то колико ће гласно црква тај став бранити.

Под ставом Цркве, иначе, подразумева се само оно што закључи Сабор, Синод или изрекне патријарх, мада је он само први међу једнакима.

Све изјаве које дају поједини црквени великодостојници, епископи или игумани унутар СПЦ се сматрају њиховим личним ставом, али јавност то не види увек тако.

Пажњу су тако у последње време придобиле недавне изјаве епископа рашко-призренског Теодосија, митрополита црногорског-приморског Амфилохија и игумана манастира Дечани Саве Јањића.

Црква се о њиховим изјавама није оглашавала, јер, како наводе саговорници Тањуга, "за њих се много не хаје", али не искључују могућност да би оне једног дана могле доћи на дневни ред, а посебно када је у питању изјашњавање оца Саве, чије активности су, кажу, "добро познате највишим црквеним и државним органима".

Патријарх је, у недавној беседи након литургије у цркви Преображења Господњег на Видиковцу, поновио да Космет не може бити препуштен на милост и немилост онима који су до јуче све рушили и затирали, али није конкретно коментарисао и критиковао предлоге и политику председника Вучића око КиМ.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Сабор СПЦ: Косово је српски Јерусалим

Месец дана пре мајског сабора СПЦ, патријарх је рекао како се председник Вучић "јуначки бори за Србе и нашу државу на КиМ", а да "његово држање и борба говоре да зна шта ради".

Уз то, њихови неретки сусрети и очигледно међусобно поштовање и разумевање намећу утисак да патријарх неће својим изјавама да отежава председнику тражење компромисног решења са Приштином.

Вучић је и пре пар дана поновио да је током последњег сусрета са патријархом и неке владике упознао са ситуацијом на КиМ и свим детаљима везаним за решење тог питања.

Он је у више навата подсетио и на то да је Србија секуларна држава и да је одвојена од Цркве, да Црква има права на своје мишљење, али и да у својим ставовим не нуди никакво решење.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (41)

cica

25.08.2018. 14:59

@Dule - nije tebi jasno nista jer glasas za sendvic i sanjas obecani boljitak.Crkva je jedina bila i ostala uz svoj narod na Kosovu u najtezim momentima zivota a tvoji propali politicari iz Beograda samo lazu i pljackaju svoje gradjane uz tvoju podrsku i zato su nam plate u privredi 25.000-30... dinara a gorivo 160.

rikoset

25.08.2018. 12:58

Pa niko nezna u Srbiji sta ovi tajno pregovaraju sa tacijem i haradinajom vec dve godine i umesto da obaveste gradjane oni ospu paljbu uvreda na svakoga ako neko postavi pitanje u vezi toga i na pojedince a nije im sveta ni crkva .

PG-CG

25.08.2018. 13:14

Vaša svetosti, i vaša visokopreosveštenstva, ne dajte Kosovo! Ostanite čvrsto na svom stavu iz mjeseca maja - Nema podjele Kosova i Metohije! Kosmet je sveta srpska zemlja! Pozdrav i podrška iz Srpske Sparte - istorijske Crne Gore... Neka nam je svima bog u pomoć...

неимени

25.08.2018. 13:43

Џаба вам то. 'сте ви преЦедник? Нисте. Само ПреЦедник има право да ги одлучи шта ће и како ће да ги будне и како неће да ги бидне. Или другим речима, гласали сте, а сад гледајте шта ги ћете и како ги ћете.

Fudbaler

25.08.2018. 13:46

Tako i treba da razmatra jako je važno da SPC bude uz svoj narod i podrži predlog Aleksandra Vučića ok rešavanja predloga KiM.

Nuclear Vlasta

25.08.2018. 13:50

@Fudbaler - @ Fudbaler - Ниси ти „Фудбалер“ - ти си вечита резерва.....

Predlog

25.08.2018. 13:46

Sto ne biste zasedali na Kosovu, u srpskim manastirima tek da date tezinu tom skupu? Narodu uvek savetuju da cuva Kosovo po svaku cenu, a kad je bezanija ( kao Pogrom 2004.), strada narod i nijedan svestenik jer prvi zbrisu

Pravoslavan

25.08.2018. 14:19

@Predlog - Sabor u maju je poceo u Peci. Svestenici ne da nisu odlazili nego su u i stradali. Zar nije Hariton proglasen za mucenika jer su ga Siptari zaklali. Mitrop. Amfilohije je svojim rukama sakupljao tela i udove pobijenih Srba u opojaavo ih po grobljima. To kada ni politicari, ni vojska, nisu smeli ni da pridju a eto ima i koji nisu ni culi ali su spremni da klevetaju SPC i svestenstvo.

Pred Log

25.08.2018. 16:04

@Predlog - Ako koza laže, Google ne laže. Hariton nema veze sa Pogromom iz 2004. u kom ponavljam - nije stradao nijedan svestenik ali jeste narod ( izvolite pa proverite ako nisam u pravu). Zar je među vernicima i laganje postalo prihvatljivo ?

DV.BGD

25.08.2018. 14:05

Crkvu vratiti u poziciju koju je imala u vreme Tita. Zabraniti joj mesanje u politiku i drzavne stvari. Ko hoce da popovima placa za skupe automobile, zlato i nekretnine ima slobodu. Bolje nek objasne ko je i zasto zataskao pricu o pljacki zlata i deviza iz malog manastira u okolini Beograda. .

ПЕТАР

25.08.2018. 15:47

@DV.BGD - ВИДИ СЕ ПО КОМЕНТАРИМА ДА СИ КОМУЊАРА. ПРОШЛА СУ ВАША ВРЕМЕНА.

035

25.08.2018. 18:41

@Jovan - Зашто би политиком смели да се баве само они који немају своје мишљење ? Иначе , честитке на 158 лајкова !

Dragan

25.08.2018. 14:26

..kaže.. Zvornicko/Tuzlanski...vladika...pazi sad...a stolici u Bijeljini.....pojasniti mi...jel pada radi... pa nek bude Zv/Bn ..a ne Tuzla ...itd ..

cica draza

25.08.2018. 14:37

jedino je crkva ostala uz svoj narod na kosovu a ovi polticari iz beograda samo prave probleme svom narodu i bore se da obmanama zadrze popularnost i sto duze ostanu na vlasti zbog licnih interesa ( evo svi isti od 1991) .

brend 'monaška voda'

25.08.2018. 15:19

valjalo bi da im neko natoči bokal vode sa česme i da čaše ko ljudima .. moderna vremena, suši se grlo od flaširane

Видоје

25.08.2018. 15:47

@Milos @Predlog и остали који кажу да Црква треба да иде на Косово: Црква не може да иде на Косово, јер Црква већ јесте на Косову (шта је Епархија рашко-призренска?) и тамо је непрекидно, за разлику од државе. Према томе, то што говорите Цркви ("Lako je srbovati po Beogradu" и сл), боље реците држави. А чланак је занимљиво срочен, избор анонимних саговорника ТАНЈУГ-а је такође занимљив.

ema

25.08.2018. 21:42

Srpska Pravoslavna Crkva,treba da podrzi Vucicevu borbu za KIM.Jedino se Vucic bori za Srbe i za Svetinje koje na KIM imamo.

Icebreaker

26.08.2018. 09:47

Vrh crkve da se preseli tamo gde mu i ime kaze u Peć...pa onda da pricaju o srpskom KiM, a ne sa Kališa

Комунисти су "оодвајали" Цркву од државе и народа

26.08.2018. 12:38

Преко изјаве Патријарха СПЦ-а Црква је рекла да не смемо прихватити поклањање или предају Косова и Метохије, јер нико нема мандат да предаје део територије Србије. То никада није рађено из Цркве нити је то у њеној традицији, а то не дозвољавају ни народ ни Устав Србије. Само народ мора да трпи окупацију, због јаче силе.. Најжалосније је када неко, као комунисти, каже да је "Црква одвојена од државе", а никада није изгубила српско држављанство. Не сме се одвојити ни од народа, ни од државе.

др Милан Лекић

28.08.2018. 16:32

СПЦ, САНУ и сав српски народ немају потребу изјашњавањем око Српске земље (Далмације, Босне, Захумља, Диоклије и Раса) српских светаца, краљева и царева српских, Косова. То су примарне идеје српског духовног, културног и државотворног бића. То су темељи свесрпског духовног јединства у чијој је жижној тачки ЈЕДИНСТВЕНА СРПСКА ЦРКВА И СВЕТОСАВЉЕ. Патријарх и архиеппископ српски Иринеј и Св Сабор СПЦ нису дали благослов недостојном да завије у вечну тугу све будуће генерације српске дјеце...