Владике „у пензији” без сталне адресе

Р. Драговић

18. 08. 2018. у 19:02

Црква нема системско решење за архијереје који због пропуста у раду постају "пензионери". Нејасна овлашћења у пракси врло често доводе до несугласица, па и отворених сукоба са надлежним епископима

Владике „у пензији” без сталне адресе

Владике Атанасије и Филарет / Фото СПЦ

СРПСКА православна црква нема осмишљен систем права и дужности великодостојника који су својом или вољом највиших органа Цркве удаљени са својих тронова. Недефинисан делокруг рада, дељење простора и нејасна овлашћења пензионисаних владика у пракси врло често доводе до несугласица, па и отворених сукоба са надлежним епископима.

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Поделе прете цркви

Овим проблемом објашњава се и недавни инцидент у Епархији Милешевској, где су се најпре вербално, а затим и физички сукобили бивши и актуелни епископ - Филарет и Атанасија Ракита. Незапамћени скандал наћи ће се крајем месеца на дневном реду Светог синода СПЦ, који ће утврдити одговорност за немили догађај.

Највиши органи СПЦ, као никада раније, за кратко време пензионисали су више црквених великодостојника. Већина је пре повлачења била суочена са тешким оптужбама за злоупотребе и несавесно управљање црквеном имовином. Умировљени архијереји и у пензији сачували су права части, али свака власт у оквирима Цркве им је одузета. Место њиховог боравка одређује Синод СПЦ, уз сагласност локалног епископа, који прописује круг активности које пензионисани "гост" може да обавља.

- Црква се годинама суочава са проблемом куда да упућује силом прилика пензионисане епископе - објашњава за наш лист саговорник из Патријаршије СПЦ.

- У редовним случајевима, владика је на архијерејској дужности доживотно. Уколико жели да се повуче у миру нема разлога да мења епархију у којој је службовао. Системског решења за епископе који су умировљени због лошег рада нема.

ГЕОРГИЈЕ ЈЕДИНИ ВЛАСНИК ЕПИСКОПИ су монаси и немају своју личну имовину, а свако њихово стицање "књижи" се на епархију којом руководе. Изузетак од овог правила направио је бивши владика Георгије, који је због лошег стања у епископији одлуком Светог сабора СПЦ 2015. разрешен управе. По пензионисању, међутим, утврђено је да је владика укњижен као власник над појединим црквеним непокретностима. Он их и данас користи, иако је у току судски спор о власништву.

Као пример безболног пензионисања у СПЦ може да послужи пример владике захумско-херцеговачког Атанасија, који се повукао на свој захтев 1999. године. Он и даље, међутим, столује у својој старој епархији, а Црква му често поверава администраторске и друге важне дужности. Сасвим је другачији случај разрешеног владике Филарета, који је такође остао у својој старој епархији. Као његово место боравка одређен је мали и забачен манастир Дубница, на више од 1.200 метара надморске висине, где се и одиграо мегдан са његовим наследником - Атанасијем.

Боравак у својој некадашњој епархији гарантован је и некадашњем епископу Василију (Качавенди), повезаним са најтежим оптужбама. Он тренутно борави у Манастиру Свете Петке у насељу Пет језера код Бањалуке.

Умировљени владика средњоевропски Константин, смењен због лошег стања у епархији којом је управљао, уточиште је нашао у манастиру Тавна у Републици Српској, док некадашњи епископ нишки Јован (Пурић) званично уопште нема црквену адресу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (9)

Mladen Mačar

18.08.2018. 19:50

Manastir Svete Petke jeste u naselju Pet jezera, ali to nije kod Banjaluke

Стефан М.

18.08.2018. 19:55

Качавенда борави у Манастиру Свете Петке на 5 језера у Бијељини а не у Бањалуци.

деда Рајко М.

19.08.2018. 19:32

@Стефан М. - Онај Kaчавенда, што је силовао младе дечаке ? Зар је још увек жиб, поБогu?!

Gospodin Popara

18.08.2018. 19:59

Većini tih vladika je mesto u Zabeli. Eto, rešio sam vam problem. Nema na čemu

Miroslav

18.08.2018. 20:12

Ogroman novac odlazi u nepoznatom pravcu iz crkve, najverovatnije u kriminalne svrhe, raskoš, porez se ne plaća, a uz to država iz budeta pomaže obnove crkava u siromašnijim srpskim područjima. Zamislite samo koliko novca samo na Ostrogu za jedan dan crkva dobije? A kada bi se sutra počeo uvoditi red, na dobrobit svih došlo bo do haosa . Čudan smo narod.

Милојко

18.08.2018. 22:40

@Miroslav - Ти си један од доказа колико смо чудан народ. Не дао ти Бог ружно и глупо дете, могу да замислим колико би га критиковао и шта би му све подметао. Иако је твоје. Једино.

Патриота

18.08.2018. 20:21

Сви ми из Милешевске епархије смо се надали да никада више нећемо чути за Филарета, али нажалост ђаво никада не спава!!!

З. Сланкаменац

18.08.2018. 20:33

СПЦ носи тешке ране још из титоизма и како рече Јово Капа, Удба је имала своје људе у свакој установи, улици згради па и у цркви. Мој покој. рођак игуман једног Фрушког. манстира још раних 80-тих година у поверењу ми је причао да сумња да у СПЦ има намање 30% припадника УДБЕ. Ово се и данас види, када треба амортизовати цркву, "држава" се огласи увек са неком афреом међу свештенством која потом дискредитује цркву. Ако имамо и мало памети, СДБ мора стати овоме на пут и одвојити жито од кукоља!

Милош

18.08.2018. 22:08

Нетачно. Црква има "систем" кад морам да користим ту реч. Ти људи остају епископо по чину и достојанству. Тачно се знају њихова овлашћења, тј. губе надлежност у епархији, али се могу консултовати по жељи надлежног архијереја.

Новка Стјепановић

18.08.2018. 22:49

Владика Георгије није власник никаквих непокрентости као што се пише овде. Истина је да је власник куће у којој је поп муслиман.

+ана

18.08.2018. 23:54

Тачно је да је значајан број владика пензионисан, из разноразних разлога, али је такође чињеница и да се греси других владика гурају под тепих, како се не би нарушио углед Цркве.

Епископ

19.08.2018. 19:30

Битно је да нам капље добра лова, хехехе...