ПОСЛЕ ЗАТВАРАЊА КОМПАНИЈЕ ХЕНДИ: Стотину трудница и породиља без плате

Ј. Ж. СКЕНДЕРИЈА

14. 07. 2018. у 22:02

После затварања компаније "Хенди", бивше раднице не могу да остваре законско право на накнаду. Оштећене немају могућност да се пријаве на тржиште рада

ПОСЛЕ ЗАТВАРАЊА КОМПАНИЈЕ ХЕНДИ: Стотину трудница и породиља без плате

Фото: Танјуг

ВИШЕ од 100 трудница и породиља из фирме "Хенди", која је имала око 200 пословница широм Србије, већ месец и по не може да реши свој статус. Оне су практично 31. маја када је фирма престала да ради остале без посла, а од 15. јуна ниједна од њих не може да дође до својих папира и бар се пријави на тржиште рада и на тај начин оствари право на новчану накнаду.

Међу оштећеним радницама је и Марија Стојковић из Јагодине која је после десетогодишње борбе за потомство, уз помоћ вантелесне оплодње остала у другом стању и носи близанце.

- Фирма је званично активна у АПР и по закону они породиљама и трудницама нису могли да дају отказе, али је проблем што у седишту фирме више нема ниједног запосленог и наша документа су заробљена - каже наша саговорница. - Када сам средином месеца хтела да пошаљем дознаке рекли су ми да то не радим, јер су сви престали са радом и чека се стечајни управник. Од тада више немамо никакву званичну информацију. Последње примање било је за април, а сада нити имамо коме да се обратимо, нити они којима смо покушали да скренемо пажњу на наш проблем, имају слуха за нас.

Незванично, "Хенди" је добио новог власника који је, наводно, обећао да ће решити проблем, али око 900 радника, од којих је више од 100 трудница и породиља и даље чека одговор.

Раднице су се недавно обратиле и Зорану Ђорђевићу, министру за рад са захтевом да заузме став по службеној дужности и хитно реши њихов проблем. Из инспекције рада добиле су одговор да су немоћни, пошто се не зна где су послодавац и документа запослених. Све пословнице широм Србије су затворене, на пријављеним адресама нема никога, а фирма је и даље активна, иако је пословање преузела нова фирма.

- Уместо да одржавамо трудноћу и бринемо о својим бебама, принуђене смо да саме решавамо ситуацију, а ви сте нам као и друге институције које треба да нас заштите, затворили врата - стоји у писму радница упућеном министру Ђорђевићу. - Држава којој су деца важна, а посебно она која се залаже за наталитет, не сме да дозволи да иједна трудница или мама остане без заштите и подршке у оваквој ситуацији.

Према Закону о финансијској подршци породицама са децом, исплату накнаде зараде у складу са Упутством Министарства рада о поступку и начину обрачуна и исплате накнаде за време породиљског одсуства, одсуства ради неге детета и посебне неге детета за запослене код послодавца над којим је покренут стечајни поступак или који у дужем временском периоду, више од три месеца, не исплаћују зараде, могуће је само у току трајања радног односа и коришћења одсуства. Доказ о томе обезбеђује послодавац, општинска или градска управа по службеној дужности.

Марија Стојковић из Јагодине, Фото приватна архива


ПРИЈАВА У СЛУЧАЈУ СТЕЧАЈА

ДА би запослени остварили право у стечајном поступку, потребно је да пријаве потраживање за неисплаћене зараде, накнаде зараде, штете, отпремнине због одласка у пензију. То чине у надлежном привредном суду, у року који не може бити краћи од 30 дана од дана доношења решења којим се отвара стечајни поступак, наведено је у закону. Када надлежни суд донесе решење којим су призната потраживања запосленог, он подноси захтев Фонду солидарности у року од 45 дана од дана пријема одлуке суда, којом је утврђено потраживање. Уколико пропусти овај рок, запослени губи право на ово потраживање пред Фондом солидарности.

ПОЛА МИЛИЈАРДЕ ЗА ПОПУЛАЦИОНУ ПОЛИТИКУ

СА представницима 61 локалне самоуправе следеће недеље биће потписани уговори за доделу неповратних средстава за пројекте везане за популациону политику у износу од 500 милиона динара - најавила је у петак Славица Ђукић Дејановић (на слици), министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику, на скупу "Нестаје ли Србија - Популациона и демографска политика".

Говорећи о проблемима репродуктивног здравља, министарка је изнела податак да је током прошле године у Србији било 800 регистрованих порођаја малолетних особа.

- Тај број је смањен за скоро 300 у односу на 2015, али је и даље огроман. Још увек је велика срамота код нас разговарати на тему сексуалности и репродуктивног здравља - оценила је Славица Ђукић Дејановић.

Драгана Стојановић, извршна директорка Асоцијације за сексуално и репродуктивно здравље Србије истакла је да се рађање не може подстицати тако што сав терет падне на жену.

- Србија нестаје, али не зато што жене одбијају да рађају. Право сваке жене је да одлучи да ли жели да рађа и колико деце жели да роди - рекла је она.

Министарка Ђукић Дејановић је најавила и да ће до краја године бити усвојен закон о родној равноправности, а предлог би требало да се нађе у Скупштини Србије током лета. Усвајање овог прописа Србија чека више од две године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (6)

ненад

14.07.2018. 23:14

једна ствар ми је (не)јасна,да фирма не плаћа доприносе годину,две или. три и ником ништа,а нама ћим такаснимо месец дана блокада плус судски трошкови!!?очигледно закон не важи за све исто!

ERCOV

14.07.2018. 23:43

Hitno promeniti glupi zakon i zagarantovati porodiljama bolovanje,bez obzira šta se dešava sa njihovom firmom u međuvremenu.I ovako država refundira troškove,pa ne vidim u čemu je problem.

Vatro Marx

14.07.2018. 23:48

Umjesto da se ponose sa trudnicama i da imaju zarade100% trudnicko bolovanje, a to sve ide u kontra . Gdje su fondovi za razvoj i , o cemu vode brigu iz ministarstva. Kakvu buducnost vide oni narodu Srbije. Sela propadaju poljoprivreda nikako da krene , a druge grane idu dosta lose ,nema garancije za proizvod.Sve sto funkcionise izgleda kilavo, nesigurno.Stvarno dokle ce ovako ,kud plovi ovaj brod povratka nema Srbijo draga sta ti se jos sprijema.

Koridori

14.07.2018. 23:51

Bela kuga se ne pobedjuje, izmedju ostalog, takvim odnosom prema trudnicama I porodiljma. Institucije kako na nivou republike, tako I sve do lokalnog, resite ove probleme hitno. Omogucite majkama da se posvete svom porodu kako to dolikuje roditeljima. Znam da mozete, a hocete li, videcemo jako brzo.

Ivan

15.07.2018. 00:26

Ma koga briga za hendy i njegove radnike kad se u ovom trenutku useljavaju prvi stanari Beogarada na vodi.

Goksi

16.07.2018. 07:45

Promenite glupi zakon koji radi protiv Srba! Albankama, romkinjama i ostalima ne treba davati pomoc. Zasto dajete novac tamo gde "Bela kuga" ne postoji! Srbi ce tako jos brze postati manjina i nestati! Srpskoj deci dati sigurnost do 15-te godine, pa da vidite koliko ce ih biti!