Тест из српског уз пријемни на мађарском

И. МИЋЕВИЋ

23. 06. 2018. у 21:15

На Правном факултету у Новом Саду уводи се још једна провера знања

Тест из српског уз пријемни на мађарском

ПРАВНИ факултет Универзитета у Новом Саду организоваће пријемни испит и на мађарском језику. Кандидати који се одлуче за пријемни на мањинском језику, мораће, међутим, да полажу још један тест - из српског језика. Ово, за "Новости", потврђује продекан факултета проф. др Бранислав Ристивојевић и каже да је тест из српског обавезан, јер су студије акредитоване на српском језику, па морају да се увере да кандидати говоре језик на којем се одвија целокупна настава.

Пријемни на мађарском уведен је судском одлуком, по тужби Савеза мађарских ученика Војводине. Другостепена пресуда је донета у њихову корист и Правни факултет, најављује Ристивојевић, поштоваће одлуку суда.

Други тест, на српском језику, мађарска мањина назива новим примером дискриминације, па најављују чак и могућност новог судског спора. Представници мађарске националне мањине сматрају да се њихови кандидати за упис на факултет овим потезом стављају у неравноправан положај. Ристивојевић, међутим, тврди да није реч о дискриминацији, и наводи пример да, ако неко жели да студира медицину на енглеском, мора да докаже да зна тај језик. Тако је и за студирање на српском потребно знање језика на Б2 нивоу.

- На Универзитету у Новом Саду глума може да се студира на српском и на мађарском. На та два језика су организовани и пријемни испити и то је сасвим природно - каже проф. Ристивојевић. - Проверу знања српског језика не организујемо само за припаднике мађарске националне мањине нити студенте смемо да делимо према националној припадности. Исто се односи и на странце који би желели да студирају на српском.

Наш саговорник објашњава да су у више наврата Савезу мађарских ученика Војводине нудили бесплатну припремну наставу из српског језика, јер је то најбољи начин да се припреме за студије и каснији рад у правосуђу, на званичном, српском језику. Сматра да су ти ђаци, ако не познају добро српски језик, сами себе ускратили за знање и могућност да комуницирају са другима.

- Нигде у Европи не постоји овакав преседан - каже Ристивојевић. - Не може неко да буде правник, а да не говори службени језик земље у којој живи и ради. Зато је и пријемни на мањинском језику привилегија, а не исправљање дискриминације.

ПОЛАГАЊЕ НА ПЕТ ЈЕЗИКА

ПОСЛЕ пресуде да Мађари имају право на пријемни на матерњем, то право могу да остваре и све остале мањине чији су језици у службеној употреби у Војводини. Тако би могло да се догоди да будући бруцоши затраже да на Правном факултету тест полажу и на словачком, румунском, русинском или хрватском језику.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (4)

Nema Smisla

24.06.2018. 06:02

Ovoje Ponizenje Srbije Madjari zive u Srbiji I Fakulteti su Na Srpskom Jeziku Velika Glupost Da im se Toliko Ugadja, Ti nema Nigde U Americi I Engleskoj koliko Nacija Zivi ? Jako puno Pogotovo Indica I Opet nema Da Se Polaże na Njihovim Jeziku. Srbija tako Mala I Svi oni koji Hoce Da Zive u njoj A nisu Srbi Treba Da Orihvate Da se u Srbiji Studira na Srpskom Jeziku.

Posmatrac iz Nemacke

24.06.2018. 06:51

Dokle tako? U kojoj zemlji su rođeni preci tih studenata i oni sami? U Mađarksoj ili u Srbiji?Čiji su oni državljani? Srpski već generacijama? Pa onda, ako hoće da studiraju na maternjem jeziku neka idu preko ili neka to plaćaju sami ili njihova daleka postojbina!U Srbiji bi trebalo da bude SVE samo na srpskom jeziku. Kod kuće mogu da pričaju marovskim jezikom ali zvanično, kao npr. u SAD gde živi 200 nacija, svuda je engleski zvaničan jezik. U Nemačkoj- nemački itd.A u Srbiji svako na svom!

Стеван

24.06.2018. 07:37

Аргументи проф. Ристивојевића су сасвим на месту. Када државни службеник не познаје службени језик, или га врло лоше говори, онда су у проблему грађани који не говоре његов језик. Пре пар година сам објашњавао службенику у општини који једва говори српски, шта је суштина моје рекламације на решење о порезу. Нити је н мене разумео, нити ја њега. Да не наиђе чистачица која ме упути код начелника одељења, тешко мени. И другима.