Почела реализација седам пројеката за помоћ рањивим категоријама становништва

Бета

27. 05. 2018. у 20:43

У Србији је, после шестомесечне бесплатне обуке и стручне помоћи удружењима и фирмама за социјално предузетништво, започела реализација седам пројеката, вредних 40.000 евра

Почела реализација седам пројеката за помоћ рањивим категоријама становништва

У Србији је, после шестомесечне бесплатне обуке и стручне помоћи удружењима и фирмама за социјално предузетништво, започела реализација седам пројеката, вредних 40.000 евра, које је бесповратно доделила фондација Уникредит банке, саопштили су данас представници те банке.

Пројекти су изабрани на конкурсу Уникредит банке "Идеја за боље сутра", са циљем да се подстакне запошљавање рањивих категорија становништва, међу којима су жртве трговине људима, насиља над женама, особе ометене у развоју и бескућници.

Запошљавање тих тешко запошљивих група су помогли и Фондација Ана и Владе Дивац и Смарт колектив преко удружња грађана за борбу против трговине људима и насиља над женама, "Атина", "Лице улице "Вунена" и "Наша кућа", рекли су новинарима, који су обишли власнике пројеката који су победили на конкурсу, представници Уникредит банке.

Уникредит банка и њена фондација трећу годину за редом пружа подршку пројектима за подстицање социјалног предузетништва јер је то пракса у Италији, матичној земљи те банке.

Директорка Фондације Ана и Владе Дивац Ана Кошен рекла је да се та фондација 11 година у Србији бави хуманитарним радом.

"Највише помажео предузетништво младих, пољопривредника, самохраних мајки и социјалних категорија становништва", рекла је Кошен.

Додала је да та фондација три године прати реализацију пројеката које финансира како би помогла да инвестиција не пропадне и да јој је циљ да се помоћ не схвати, првенствено, као хуманитарна, већ као подршка за развој предузетништва.

Удружење "Атина" је добијену помоћ искористило за унапређење понуде, бренда и амбалаже у пекари "Багел бејгл" у Београду која је основана пре три године.


— Fondacija Divac (@FondacijaDivac) May 26, 2018




"Бесповратна помоћ ће нам омогућити и да спроведемо професионалну праксу тешко запосливих лица како би на тржишту лакше нашли посао", рекла је директорка "Атине" Маријана Савић.

Удружење "Лице улице", које издаје истоимени часопис у Београду, новац који је добило на конкурсу искористило је за онлајн платформу за прикупљање средстава од разних фондација и проширење мреже продаваца часописа и у Новом Саду.

"Половину зареде од продаје часописа и средства која нам донирају користимо за помоћ бескућницима и тренутно обезбеђујемо помоћ за око 100 људи", рекла је координаторка програма Николета Косовац.

Продавачица магазина "Лице улице" Светлана Петровић истакла је да је дуго била без посла и да јој је посао продавца новина вратио достојанство и укључио је у друштво.

Удружење грађана "Вунена" у Крепољину у општини Жагубица запослило је двадесетак жена које су припремиле колекцију џемпера и друге одеће за Сајам моде у Милану који је одржан у фебруару ове године.

"У Милану смо договорили нове наруџбине за Немачку и учествовање на сајму моде у Лондону у јулу ове године", рекла је оснивач удружења, модни креатор Милица Баиновић.

Председник општине Жагубица Сафет Павловић рекао је да и локална смоуправа помаже социјално предузетништво и да је прошле године за подстицај развоја новоотворених фирми и помоћ рањивим групама поделила бесповратно пет милиона динара, а да је за ову годину обезбедила осам милиона динара.

Фирма "Хроно" у Лесковцу која производи мешано брашно за хлеб који се користи за разне врсте дијета и безглутенску исхрану планира да средства добијена на конкурсу искористи за запошљавање шест-седам инвалида.

"Повећали смо пословни простор и проширићемо производњу јер има интересовања да брашно извозимо у иностранство", рекла је власница те фирме Валентина Богдановић.

Удружење за подршку особама са сметњама у развоју "Наша кућа" у Београду покренуло је пројекат хидропонског узгајања поврћа у Мирјеву, уз помоћ воде и ђубрива, а без земљиша и у затвореном простору, под лед осветљењем са фреквенцијама сунчевог светла.

"Започели смо производњу јапанских салата и зачинског биља за њихове ресторане у Србији", рекла је директорка удружења "Наша кућа" Аница Спасов.

Додала је да је захваљујући бесповратној помоћи набављена опрема и запослено неколико особа ометених у развоју.

Истакла је да је циљ да се развије посао и оснује фонд из кога би се финансирале особе ометене у развоју о којима нема ко да брине после смрти родитеља.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације