ЛАЗАНСКИ: Зашто Србија мора да задржи војну неутралност?
06. 05. 2018. у 15:53
Када сам 23. маја 1985. године посетио у Хамбургу "Fuhrungsakademie der Bundeswehr", односно Вишу војну академију Бундесвера, разговарао сам са командантом академије генералом Херманом Хагеном

Мирослав Лазански / Фото:Принтскрин
Генерал је био врло прецизан: "Наш једини интерес је будуће уједињење две Немачке и ништа друго нас не интересује сада".
Добро генерале, ако се и када једног дана уједините, шта онда? Како ће Немачка наступати према Балкану, према Југославији? Само ме је погледао и тихо процедио: "Нека вам тада Бог помогне."
Пет година касније, у мају 1990, Лес Аспен је изјавио "да се НАТО неће померати изван граница досадашње Савезне Републике Немачке, односно нема померања војне равнотеже на штету Совјетског Савеза". У међувремену се Совјетски Савез распао, Југославија је убијена, а НАТО је на границама Русије. Ако је још те 1990. године политички и војни статус уједињене Немачке био кључно европско питање, стара игра политичке моћи 19. и са почетка 20. века у Европи опет је у току. Наиме, Европа није доживела "крај историје", већ само нови почетак. Либерализам и демократија нису превазишли национализме, заједнички систем безбедности, који би се заснивао на сарадњи од Атлантика до Урала, даље је од онога што је био 1990. године.
Где је у том контексту, у Европи са само једним војним пактом, данашња Србија? Како одржати политику војне неутралности када нам свако мало са самита НАТО-а онако доброћудно поручују "да НАТО поштује нашу позицију војне неутралности", што треба читати да би нас поштовали још више да нисмо војно неутрални, односно да смо чланица НАТО-а.
Дакле, ако желимо да останемо војно неутрални за Србију питање одбране мора бити тек на другом месту. Нас треба да интересује спречавање било каквог напада на Србију, спречавање рата на нашем простору, ми треба да тежимо да не дођемо у ситуацију да морамо да се бранимо. Ми морамо јасно да ставимо до знања свим потенцијалним ратним авантуристима да напад на Србију нема никаквог смисла. А за такву поруку потребан нам је минимум оружја које одвраћа, чије поседовање у одбрамбеном систему Србије чини сваки напад на Србију бесмисленим. Одвраћање није уперено против неког конкретно, оно је уперено против рата. Односно наша стратегија више не треба да буде уметност вођења рата већ уметност спречавања рата. А то је могуће само ако сте економски, политички и војно јаки.
Улога политике одбране Србије јесте да сачува поверење у нашу војну неутралност, при чему је снага одбране само један од критеријума по коме се просуђује, у случају кризе или конфликта, српска способност да се придржава своје проглашене војне неутралности. Одбрана земље, наравно, у надлежности је политичког руководства које је задужено да избегава сукоб докле год се то може, а када се то више не може да руководи одбраном и одбије напад. Значај војске Србије, као инструмента за управљање кризом, расте сразмерно нашим способностима да узвратимо на војне операције против Србије.
За безбедност Србије од виталног је значаја то што ни НАТО ни Русија нашу територију и наш ваздушни простор не сматрају пречицом за могући изненадни стратешки напад. Одсуство стратешких циљева на територији Србије значи да нема никаквих циљева ни за нуклеарно оружје. Наравно, уласком Србије у НАТО то би се сигурно променило, јер не улазите у дечји вртић већ у војни савез који има своје трупе на границама Русије. Ако сте члан неког војног савеза, аутоматски сте легитиман циљ за ону другу страну. Јер можда тренутно немате на својој територији стратешких циљева, али ако сте члан неког војног савеза можете да их "добијете" за неколико сати. Друга страна онда може и превентивно да делује и имате проблем.
Најважније за Србију, у времену које је пред нама, јесте да и даље градимо поверење у нашу политику безбедности и војне неутралности. За сада нам то и успева.
(Политика)
Stari iseljenik
06.05.2018. 16:18
Objasni ti to onome ko te ugurao u Parlament -mi , obični smrtnici to znamo ali ne zna, ili ne želi da zna, ON! Gurajući nas na silu u bankrotnu EU (ukupan dug članica EU iznosi oko 11.000 milijarde €) ON nas gura i u NATO pakt.To je sigurno kao amin u crkvi. Uradiće to, ako mu glasači dozvole, tačnije ako ne dođe do neke jake pobune, i bez pitanja naroda,i bez referenduma. jer ON je i Bog i batina za Srbe! A ON će odlučiti, verovatno, kako mu zapad naredi ili plati. Trećeg nema!
@Stari iseljenik - Bravo prijatelju. Raduje da u Srbiji ima jos postenih ljudi i pravih patriota, pa i poneki posteni srbin medju moderatorima koji dozvoli da ovo tvoje bude objavljeno, a ne samo sendvicari koji ti lupaju minuse.
Kako smo neutralni kad je NATO baza na nasoj teritoriji? Ajde strucnjaci.
@SASA - Izmjesti je stručnjače ,svi Srbi na svijetu će Ti biti zahvalni !
@SASA - Ali onda nismo neutralni. Mozemo biti neutralni ako takvu istu bazu dozvolimo i rusima. Zasto o tome ne kazes,nego na recima se deremo kako smo neutralni, a na delu amerima sve a rusima sipak!
Коментари (53)