ЛАЗАНСКИ: Зашто Србија мора да задржи војну неутралност?

Новости онлине

06. 05. 2018. у 15:53

Када сам 23. маја 1985. године посетио у Хамбургу "Fuhrungsakademie der Bundeswehr", односно Вишу војну академију Бундесвера, разговарао сам са командантом академије генералом Херманом Хагеном

ЛАЗАНСКИ: Зашто Србија мора да задржи војну неутралност?

Мирослав Лазански / Фото:Принтскрин

Када сам 23. маја 1985. године посетио у Хамбургу "Fuhrungsakademie der Bundeswehr", односно Вишу војну академију Бундесвера, разговарао сам са командантом академије генералом Херманом Хагеном. Ми смо тада као ЈНА школовали годишње обично по два официра, у чину мајора, у тој најпрестижнијој војној академији СР Немачке и генерал Хаген је тог дана на своју униформу ставио сребрни летачки знак југословенског РВ и ПВО, који је добио приликом посете нашем Ратном ваздухопловству годину дана раније. У лаганом разговору мало смо се дотакли и политике, наравно генерал је замолио да то не иде у штампу, интересовало ме је како он гледа на збивања на Балкану.

Генерал је био врло прецизан: "Наш једини интерес је будуће уједињење две Немачке и ништа друго нас не интересује сада".

Добро генерале, ако се и када једног дана уједините, шта онда? Како ће Немачка наступати према Балкану, према Југославији? Само ме је погледао и тихо процедио: "Нека вам тада Бог помогне."

Пет година касније, у мају 1990, Лес Аспен је изјавио "да се НАТО неће померати изван граница досадашње Савезне Републике Немачке, односно нема померања војне равнотеже на штету Совјетског Савеза". У међувремену се Совјетски Савез распао, Југославија је убијена, а НАТО је на границама Русије. Ако је још те 1990. године политички и војни статус уједињене Немачке био кључно европско питање, стара игра политичке моћи 19. и са почетка 20. века у Европи опет је у току. Наиме, Европа није доживела "крај историје", већ само нови почетак. Либерализам и демократија нису превазишли национализме, заједнички систем безбедности, који би се заснивао на сарадњи од Атлантика до Урала, даље је од онога што је био 1990. године.

Где је у том контексту, у Европи са само једним војним пактом, данашња Србија? Како одржати политику војне неутралности када нам свако мало са самита НАТО-а онако доброћудно поручују "да НАТО поштује нашу позицију војне неутралности", што треба читати да би нас поштовали још више да нисмо војно неутрални, односно да смо чланица НАТО-а.

Дакле, ако желимо да останемо војно неутрални за Србију питање одбране мора бити тек на другом месту. Нас треба да интересује спречавање било каквог напада на Србију, спречавање рата на нашем простору, ми треба да тежимо да не дођемо у ситуацију да морамо да се бранимо. Ми морамо јасно да ставимо до знања свим потенцијалним ратним авантуристима да напад на Србију нема никаквог смисла. А за такву поруку потребан нам је минимум оружја које одвраћа, чије поседовање у одбрамбеном систему Србије чини сваки напад на Србију бесмисленим. Одвраћање није уперено против неког конкретно, оно је уперено против рата. Односно наша стратегија више не треба да буде уметност вођења рата већ уметност спречавања рата. А то је могуће само ако сте економски, политички и војно јаки.

Улога политике одбране Србије јесте да сачува поверење у нашу војну неутралност, при чему је снага одбране само један од критеријума по коме се просуђује, у случају кризе или конфликта, српска способност да се придржава своје проглашене војне неутралности. Одбрана земље, наравно, у надлежности је политичког руководства које је задужено да избегава сукоб докле год се то може, а када се то више не може да руководи одбраном и одбије напад. Значај војске Србије, као инструмента за управљање кризом, расте сразмерно нашим способностима да узвратимо на војне операције против Србије.

За безбедност Србије од виталног је значаја то што ни НАТО ни Русија нашу територију и наш ваздушни простор не сматрају пречицом за могући изненадни стратешки напад. Одсуство стратешких циљева на територији Србије значи да нема никаквих циљева ни за нуклеарно оружје. Наравно, уласком Србије у НАТО то би се сигурно променило, јер не улазите у дечји вртић већ у војни савез који има своје трупе на границама Русије. Ако сте члан неког војног савеза, аутоматски сте легитиман циљ за ону другу страну. Јер можда тренутно немате на својој територији стратешких циљева, али ако сте члан неког војног савеза можете да их "добијете" за неколико сати. Друга страна онда може и превентивно да делује и имате проблем.

Најважније за Србију, у времену које је пред нама, јесте да и даље градимо поверење у нашу политику безбедности и војне неутралности. За сада нам то и успева.

(Политика)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (53)

Stari iseljenik

06.05.2018. 16:18

Objasni ti to onome ko te ugurao u Parlament -mi , obični smrtnici to znamo ali ne zna, ili ne želi da zna, ON! Gurajući nas na silu u bankrotnu EU (ukupan dug članica EU iznosi oko 11.000 milijarde €) ON nas gura i u NATO pakt.To je sigurno kao amin u crkvi. Uradiće to, ako mu glasači dozvole, tačnije ako ne dođe do neke jake pobune, i bez pitanja naroda,i bez referenduma. jer ON je i Bog i batina za Srbe! A ON će odlučiti, verovatno, kako mu zapad naredi ili plati. Trećeg nema!

ranko75

07.05.2018. 09:11

@Stari iseljenik - Bravo prijatelju. Raduje da u Srbiji ima jos postenih ljudi i pravih patriota, pa i poneki posteni srbin medju moderatorima koji dozvoli da ovo tvoje bude objavljeno, a ne samo sendvicari koji ti lupaju minuse.

Miki - Zg

06.05.2018. 19:13

@SASA - Izmjesti je stručnjače ,svi Srbi na svijetu će Ti biti zahvalni !

ranko75

07.05.2018. 09:09

@SASA - Ali onda nismo neutralni. Mozemo biti neutralni ako takvu istu bazu dozvolimo i rusima. Zasto o tome ne kazes,nego na recima se deremo kako smo neutralni, a na delu amerima sve a rusima sipak!

mora zbog ne radnika

06.05.2018. 17:27

po lazanskom srbija mora da zadrži neutralnost jer onda on I ostali paraziti koji žive na racun naroda vise ne bi mogli da pricaju gluposti I lažu narod a usto to debelo naplacuju

ranko75

07.05.2018. 09:07

@dj - Moze vojna neutralnost, ali ovo sada nije vojna neutralnost nego laza. Ameri imaju Bondstil na Kosovu. Neutralnost ce biti kada bude ruski Bondstil u Srbiji. Amerikanci imaju 3-ci sprat u generalstabu vojske Srbije. Ima da ga dobiju i Rusi da bi bili neutralni.Sa NATO imamo sporazum da mogu da udju kuda zele, i kada zele i da rade sta zele i nikome da ne odgovaraju. Isti takav ugovor sa rusima.Taka neutralnost moze a ne amerima sve a rusima sipak.

Nikola

06.05.2018. 18:31

Обожавам да читам коментаре и слушам господина Лазанског јер све јасно и реално сагледава и износи!

PG-CG

06.05.2018. 19:07

Odlični komentari čitalaca - @SASA i @Stari iseljenik... Srbija ima i potpisan ugovor o saradnji sa NATO-om... A Vojska Srbije je imala na teritorije svoje zemlje zajedničke vojne vježbe sa tom zločinačkom vojnom alijansom, koja je ubijala naš narod, i razarala našu zemlju...

Fiki

06.05.2018. 19:10

Vojnu neutralnost treba da priznaju sve strane kao npr svajcarsku ,usuprotnom to sto mi Mislimo da smo vojno neutralni, neznaci nista u sveti

PG-CG

06.05.2018. 19:24

Ja sam iz ovog komentara Lazanskog zaključio da se ipak moramo svrstati u jedan ili drugi vojni savez... čisto zbog bezbednosti građana i očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integritetazemlje Srbije... Moje simpatije su prema Istoku - Rusija, Kina...

Mita

06.05.2018. 21:27

U najboljem interesu Srbije je da sacuva vojnu neutralnost, a ako bi vec morala da bira neke izabere Rusiju.

Bez dlake na jeziku

06.05.2018. 21:41

Par S400 i eto mira, kasnije samo pratiti i kupovati novija sredstva...

ranko75

07.05.2018. 00:07

@mihajlo - Hoces reci dosta smo batina dobili. Zaboravljas da smo u istoriji i dosta toga bili. Samo oni nisu igrali internet igrice i gledali gej parade kao vi sada. Sloboda nema cenu, ima se braniti i po cenu ratnih razaranja. Ko misli da treba da legnemo pod EU ili da idemo u NATO neka obuku suknje i prikljuce se gej paradi.

Slavko

06.05.2018. 21:54

Potpuno se slazem sa stavom Lazanskog. Ima i drugacijih misljenja (manjine) u Srbiji, ali nisu svesni sta bismo doziveli kada bi se svrstali u neki savez. Vojnu neutralnost cemo tesko odrzavati, ali druge nam nema.

rambo

07.05.2018. 00:12

Srbija nikad nije zelela niti izazivala ratove a uvek bivala uvucena i krvavo placala svoju slobodu .

rambo

07.05.2018. 00:14

Srbiji je dosta ratovanja tako da zeli da sacuva svoju stecenu nezavisnost i slobodu .

DW

07.05.2018. 06:22

"...minimum oružja koje odvraća, čije posedovanje u odbrambenom sistemu Srbije čini svaki napad na Srbiju besmislenim." Samo jedno mi pada pamet - Iskander-M sa nuklearnom ili bar termobaričnom bojevom glavom. A to ćemo imati opušteno nikad. U svakom smislu slabašna i obaveštajno probušena Srbija teško da može da bude vojno neutralna. Lazo, mani se fantazmagorija.

jeca

07.05.2018. 06:41

Mislim da jos nismo resili ni stare probleme odnosno posledice a samo nam fale nove.

joka

07.05.2018. 06:50

Zato sto smo jako mala zemlja ima vecih svtskih sila i nije dobro da se sad tu mi petljamo i dokazujemo. Potreban nam je mir.

MilanP

07.05.2018. 07:09

Srbija je samostalna zemlja i opredelila se za neutralnost, ne možemo u Nato jer su nas bombardovali. Predsednik vodi politiku ekonomske saradnje i poboljsanja odnosa sa što više zemalja.

MilanP

07.05.2018. 07:11

Mi smo slobodarski narod koji je dao najveće žrtve u dva svetska rata i moramo balansirati između istoka i zapada jer se pokazalo da samo tako možemo da napredujemo. Trenutno je u Srbiji takva garnitura na vlasti i dobro se snalazi.

Marko

07.05.2018. 07:48

Sto smo vise neutralni, to je bolje za nas. Dosta smo ratovali, vreme je da se radi na ekonomiji.

DW

07.05.2018. 12:41

@Marko - #Makro. Jel to ima neki aparat što meri stepen vojne neutralnosti, pa može da se bude manje ili više neutralan? I kako radimo na ekonomiji? Tako što plaćamo stranicima da dođu i što prodajemo ono malo što nam je preostalo?

danica

07.05.2018. 07:50

Srbija je previse mala da priusti sebi da se svrsta ne jednu ili drugu stranu, zato i treba da se drzi podalje od svih sukoba

Mirko Dubovina

07.05.2018. 08:29

Nismo mi u prilici da se opredeljujemo na bilo koju strani i zbog toga je dobro da ostanemo vojno neutralni.

Mane

07.05.2018. 08:32

Momir Bulatovic je izjavio da je Milosevic, da bi sprecio bombardovanje Srbije, ponudio da Srbija udje u NATO pakt, ali je to Amerika odbila ?

Bojan

07.05.2018. 08:34

Mi smo okruženi zemljama koje su članice NATO pakta i zbog toga mislim da je pametnije da ostanemo vojno neutralni nego da budeme članica u ODKB-a.

Kurjak

07.05.2018. 12:23

@MArina - Ako na Kosovu i Metohiji (citaj okupiranoj teritori )imamo Americku bazu,ako po potpisu Vuka Draskovica (citaj drzave Srbije)Nato ima sva prava i nema odgovornosti(procitaj potpisane akte)Ako trenutne vlasti (citaj EU-Vazali)rade sve vezbe -vojno tehnicke sa silom koja nas je bombardovala i okupirala nam deo teritorije ..reci meni neukom Srbinu "rodjave"gde je to neutralnost i gde smo to mi...reci mi molim te jer po cinjenicama ja Srbin to ne vidim...citaj (mozda vide poturice i evro slinavci)al

kataklinger

07.05.2018. 11:39

ne postoje neutralne drzave. sve one koje se tako nazivaju su u dilu sa nekim od vojnih saveza, najcesce sa atlantskim(Island, Svajcarska, Irska, Svedska i Austrija). sta mislite sa kim a protiv koga bi bile pomenute drzave da dodje do rata? sa Rusijom? :)))))))