Вулин: После 2000. године уништено више наоружања него током НАТО агресије
03. 05. 2018. у 17:01
Министар одбране Александар Вулин изјавио је данас да војска Србије систематски уништавана после 2000. године
.jpg)
фото Н.Живановић
Вулин је током расправе о амандманима на Предлог закона о војном образовању у Скупштини Србије рекао да је после 2000. године уништено близу 32.000 комада наоружања и војне опреме, укључујући 200 тенкова, 121 оклопни тарнспортер, 215 комада артиљеријског оружја, 23.132 стрељачког оружја и 9.218 противавионских ракета стрела 2М.
"НАТО ни изблиза није успео да уништи оволико. Војска је плански уништавана, расформиране су јединице, најистакнутији официри терани у пензију или Хаг. То је и најтеже надокнадити, људе и поверење. То је оно што ми враћамо и са чиме се боримо", рекао је Вулин реагујући на обраћање посланика Нове странке Зорана Живковића који је упитао колико је оружја уништено до 2003. године.
Вулин је истакао да су тих година "хиљаде официра и подофицира у напону снаге" терано у пензију.
"Зашто ви нисте купили ниједан МиГ. Купили сте ракета за укупно осам милиона евра, зар мислите да се тиме може ратовати. Ми данас купујемо за десетине милиона евра", казао је Вулин.
Посланик Нове странке Зоран Живковић је претходно на скупштинској седници рекао да се он не противи улагању у војску, али да је куповина МиГ-ова велика фарса.
"Србија мора да има јаку армију усмерену на оно што је наша стратегија одбране. МиГ-ови који не лете ни после годину дана и МиГ-ови из Белорусије који неће полетети ни после две године нису модерно наоружање, то нема никаве везе са животом, то је једна фарса као и цела ова власт", рекао је Живковић.
Он је казао да је у парламенту данас доживео да се се вређају људи који су поштено радили свој посао док су се како је рекао, многи под "кварц лампама" крили у време бомбардовања 1999. године.
"Не допуштајте да политичари који су се крили у време бомбардовања, сада брину за ову војску", рекао је Живковић присутним представницима Војске Србије.
На његово излагање реаговала је посланица Српске радикалне странке Наташа Јовановић која је оценила да је Живковић увредио достојанство парламента, војске Србије и Републике Српске као и добровољце, резервисте и народ Републике Српске Крајине.
"Требало је да га упозорите, не може тако да говори, ово су речи за усташки сабор, а не за српски парламент", рекла је она обраћајући се председавајућем.
За реплику се јавио и посланик Српске напредне странке Владимир Ђукановић који је рекао да је Живковић релативизовао бомбардовање реченицом да је Србија бомбардована зато што је имала ненормалну власт.
"То ни Хашим Тачи ни Фрањо Туђман не би рекли, како вас није срамота да тако нешто изјавите", казао је Ђукановић, на шта је реплицирао Живковић оцењујући да му паторитизам неће мерити "неко ко се крио и од своје сенке".
ВУЛИН: ОДЛАЗЕ ИЗ ВОЈСКЕ, АЛИ МАЊЕ НЕГО РАНИЈЕ; НЕ СМЕМ У ЈАВНОМ ПРЕНОСУ ДА ДАМ ПРЕЦИЗНЕ ПОДАТКЕ
Министар одбране Србије Александар Вулин одбацио је данас тврдње поједних посланика опозиције да припадници напуштају Војску Србије више него раније, али није хтео да прецизира њихов број.
Министар је током расправе у Скупштини Србије о амандманима на Предлог Закона о војном образовању рекао да је стање у војсци данас боље него раније.
"Ствари су веома јасне. Да ли је положај у војсци добар? Не. Да ли је много бољи него што је био? Да. И то је веома једноставно. Да ли одлазе људи из војске? Да. Да ли одлазе мање него што су одлазили? Да. Да ли их је неко терао из војске? Не. Бас нико", рекао је Вулин.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Вулин: Безбедност нашег неба је загарантована
Он је међутим казао да не може да изнсе податке о томе колико припадника напушта Војску, јер "постоје ствари које се не говоре у јавном (ТВ) преносу".
Говорећи о платама, министар је рекао да је "просечан војник" некада зарађивао 33.308 динара, а данас 38.805 динара, подофицир је имао 43.686, а данас 51.975, официр је добијао 63.428, а данас прима 73.712 динара месечно.
фото Н.Живановић
.jpg)
Поводом критика о томе колико је он кадар да буде министар одбране, Вулин је рекао да је завршио "највишу војну школу у овој земљи - Високе студије безбедности и одбране".
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Вулин: Србија неће признати Косово
Вулин је казао да је његов задатак као министра да обезбеди највећи буџет и спровођење политике Владе Србије.
Критике о Вулиновом војном образовању, служењу војног рока и одласку војника, упутио је шеф Двери Бошко Обрадовић, што је изазвало реаговање посланика власти који су стали у одбрану министра.
Шеф посланичке групе СНС Александар Мартинивић говорио је о "рејтингу Двери", наводећи да Двери данас не би ни прешле изборни цензус, на шта га је Обрадовић питао на основу чега и коликог поверења грађана Вулин који је председник Покрета социјалиста, може да буде министар.
boki
03.05.2018. 19:10
Ministre,kakav je to vojnik koji ima 33000 hiljade platu?
mozda ako gledas procentualno u odnosu na brojcano stanje. tacnije,vojsku je napustio vrliki broj ljudi,ostali je 70% lojalnih I 30% pravih,sposobnih oficira.
Kao prvo,ko će meni da plati služenje vojske u SFRJ u trajanju 2 godine?Kao drugo,ko će meni da plati ropstvo moga pokojnog oca u trajanju 4 godine?Zna se ko,naslednica SFRJ..............
Posle cistke u vojsci od 2000 do 2010 godine ostali su nesposobni muskarci i lose zene,potpomognuti sa politickim poslusnicima kojima je do stanja u vojsci kao do lanjskog snega.Recite jednom istinu ,ne vecito laz,laz a sve institucije propadaju.
Не треба сви да буду доживотни војници. Нормално је да се напушта и мења посао.
Коментари (6)