Много културе у затвору без решетака

Танјуг

06. 03. 2018. у 22:41

У Казнено поправном заводу (КПЗ) у Ћуприји, установи отвореног типа у којој затворске казне издржава око 200 људи, организују многобројне културне манифестације

Много културе у затвору без решетака

Фото Танјуг

У Казнено поправном заводу (КПЗ) у Ћуприји, установи отвореног типа у којој затворске казне издржава око 200 људи, организују многобројне културне манифестације, а Завод има и свој лист "Перспектива" који уређују затвореници.


Културни садржаји су разноврсни, од ликовних изложби, изложби историјских докумената, наступа писаца и КУД, ликовних колонија и гостовања музичких група, промоције књига...Када тога нема, што је ретко, осуђеници иду у Ћуприју на овакве догађаје, изјавио је Тањугу управник КПЗ Владица Божиловић.


У Заводу ради и Школа цртања коју води академски сликар Петар Ђорђевић, а врши се и описмењавање оних који то нису научили пре доласка у затвор.



Ту су и редовни сусрети са корисницима услога Геронтолошког центра у Јагодини као "део идеје о заједничком превазилажењу осећања отуђености и изолације".


Сликар Ђорђевић, који у КПЗ издржава казну и ствара, али и излаже у Ћуприји и испред Завода учествује на ликовним колонијама у другим местима, за затворски лист каже да су културне манифестације добра идеја за рехабилитацију личности.


То истовремено, истиче он, говори о нама као заједници која мисли на људе, као и Управи КПЗ која тим гестом показује да искрено брине о нашој ресоцијализацији.


Ðорђевић је на 22. Ликовној колонији "Елан" у Сомбору представљао КПЗ Ћуприја и освојио прву награду за рад посвећен белгијском надреалисти Рене Магриту.



Осуђеници су редовни посетиоци изложби Музеја у Ћуприји, обично у групама од 20 и 30 осуђеника, а били су на изложби слика Надежде Петровић, изложби архивске грађе о Казнено поправним заводима у Србији, изложби радова примењеног уметника Момчила Трајковића и других, навео је Божиловић.


У КПЗ, последњих пет месеци, биле су изложбе филмског плаката "Биоскоп 1941-1945", изложба слика Друштва "Каблови", изложбу докумената о Српско - турским ратовома 1876-1878. године", а договорена је и изложба слика Музеја наивне и маргиналне уметности из Јагодине.


Осуђеници су у КПЗ присустовали и промоцији књиге "Срце у камену" Саше Савовића, која говори о споменицима крајпуташима и усамљеним надгробницима.


Гостовало им је КУД "Каблови" из Јагодине, Школа за музичке таленте Ћуприје, бенд "Блацк Беттy" из Параћина, писци из Јагодине и Поморавља...


На прозорима КПЗ на Ади у Ћуприји, око шест километара од центра града, нема решетака.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)

Francesco

08.03.2018. 12:36

Tek kad im zakačiš bukagije sete se da budu fini, pobožni i kulturni. Još bi i da pomažu svima. Kako su divni ovi naši robijaši.