СЛУЧАЈ МЛАДОСТ ТУРИСТ: Удружују се оштећени у Хрватској

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

02. 03. 2018. у 19:02

После пресуде у Стразбуру, предузеће "Младост турист" жалиће се Савету Европе. Суд инсистира на договору, који власти у Загребу избегавају већ 15 година

СЛУЧАЈ МЛАДОСТ ТУРИСТ: Удружују се оштећени у Хрватској

Вила "Уранија" у Башкој Води

БЕОГРАДСКО предузеће "Младост турист АД", које је пред Европским судом за људска права у Стразбуру изгубило спор против Хрватске у вези са враћањем имовине, спрема се да упути протестно писмо председнику Европског суда, као и председнику Савета Европе. Како су нам потврдили у предузећу, у току је и формирање удружења за заштиту одузете српске имовине у Хрватској.

- Најновија одлука Суда у Стразбуру о одбацивању захтева за обештећење због одузете српске имовине у Хрватској разочарала је многе оштећене, који су већ 27 година лишени њеног легалног коришћења, без икакве накнаде - кажу у "Младост туристу".

Они појашњавају да је суд, 30. јануара, одбацио захтев да примени члан 2 Анекса Г Бечког споразума о питањима сукцесије из 2004. године. Ова одредба утврђује обавезу да ће сва имовина грађана или правних лица СФРЈ коју су имали на територији државе сукцесора на дан 31. децембра 1990. бити призната, заштићена и враћена. А они који не могу да остваре та права, имају право на накнаду, у складу са грађанским и међународним правним нормама.

- Суд је у спору између оштећеног правног лица, односно нас, и Хрватске, прихватио став Хрватске и условио обештећење закључењем билатералног споразума између две земље. Србија, иначе, није учесник у конкретном спору који траје већ дуже од деценију - кажу у "Младост туристу".



Додају и да се судском одлуком игнорише чињеница да Хрватска дуже од четврт века користи српску имовину коју је конфисковала, без икакве накнаде. Исто толико дуго фирме и институције из Србије не могу да користе своју имовину, чиме губе огромне приходе. Сматрају и да је условљавање примене Анекса Г закључењем билатералног споразума између Србије и Хрватске непринципијелно, будући да он није закључен за протеклих 15 година, нити има гаранције да ће бити закључен у догледно време уколико та обавеза није орочена.

Процес у Стразбуру пратио је низ апсурда. Један од њих је то што је после више година судско веће које је разматрало случај промењено само месец дана пре доношења одлуке, и један од чланова већа постао је хрватски судија.


НАКНАДА ЗА РАТНУ ШТЕТУ?!

И НАШЕ предузеће и држава Хрватска морали су да се изјасне о случају пред Судом. Обе стране су послале изјашњење, а онда је Хрватска одговорила дописом у којем отворено констатује да је узимање имовине - накнада за ратну штету!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (6)

Zaliv.net

02.03.2018. 21:40

Srbija ne reaguje a ima nacina da reaguje, Srbija je trebala da se zali kad su ulazili u EU ali nas su tad vodili oni sto lupase u serpe i lonce za male pare tako da i ne cudi izdaja kad je u pitanju Hrvatska.....

Београд

02.03.2018. 22:06

Зашто држава Србија не подржи све Српске фирме и Србе избегле из Хрватске у наплати својих потраживања ??! Да се не замеримо хрватима ? То су фина Јасеновачка господа , па да се не наљуте ?

Ivan

02.03.2018. 22:10

E a kad se setima kako je Djindjic vratio zgradu Varteksa, bez ikakvog dogovora sa vladom i skupstinom, cista naredba da se izvrsi.

Svemirac

03.03.2018. 03:08

Preracunati otetu imovinu, napraviti listu, plus kamate za dugogodisnje koristenje objekata i izvrsiti restituciju preko imovine hrvtaskih firmi u Srbiji. To je nazalost nepravedno rjesenje i nije u interesu obe strane jer ce stvoriti nepovjerenje za medjusobne investicije. Ali kako drugacije natjerati hrvatsko pravosudje da obavi svoj posao i vrati otetu imovinu.

Ksenija

03.03.2018. 11:51

U Misljenju br 13 Badinterove komisije je jos 16 jula 1993 godine jasno dato na znanje na konkretan upit vezan za ratnu stetu da je pitanje ratne stete I sukcesije u internacionalnom pravu strogo odvojeno. Hrvatska to zna , a o tome se I javno ocitovala I svojedobna Ministrica pravosudja RH Vesna Skare Ozbold.pozivajuci se na misljenje br 13. Ratna steta iz private imovine nigdje ne drzi vodu.

IV. BRIG. ZNG /SPLITSKA/

03.03.2018. 14:02

Prvo ratna odšteta jer hrvatski vojnik nije stupio na tlo Srbije a srpska čizma je gazila i rušila po Hrvatskoj. Kada se to odradi onda možemo dalje, ravnopravno.