НОВИ ЗАКОН О ТРАНСФУЗИЈСКОЈ МЕДИЦИНИ: Родбина неће више панично тражити крв за најмилије

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

09. 02. 2018. у 22:01

Новим законом мења се начин прикупљања драгоцене течности. Крв ће прикупљати пет овлашћених установа. Модел из земаља ЕУ

НОВИ ЗАКОН О ТРАНСФУЗИЈСКОЈ МЕДИЦИНИ: Родбина неће више панично тражити крв за најмилије

Фото В. Данилов

ОД 1. јануара следеће године, када почиње пуна примена новог Закона о трансфузијској медицини, укида се наменско, породично давање крви. То ће бити велико олакшање за оне који иду на операцију, јер је досад био чест случај да се од породице, пре него што се пацијент стави на оперативни програм, тражи да обезбеди даваоце за одређени број јединица крви, што није увек лако. Одбацивање могућности да фамилија, чак и у хитним случајевима, обезбеди даваоце, у ситуацијама кад резерви крви нема довољно, као што су тренутно смањене залихе нулте, а и свих негативних крвних група, могло би, ипак, додатно да искомпликује рад трансфузије. Надлежни, мећутим, тврде да се то неће догодити, јер ће трансфузија, по новом моделу, бити и боље испланирана, и безбеднија.

Доктор Градимир Богдановић, директор Института за трансфузију крви Србије, каже, за "Новости", да је према препорукама СЗО и Савета Европе, најбезбеднији модел трансфузије потпуно укидање наменског, породичног давања крви:

- Организовано давање крви се не укида, напротив, одвијаће се као и до сада. Акције ће бити унапред планиране и организоване према календару, о чему ће грађани благовремено бити обавештавани. Досадашње, вишедеценијско искуство показало је да су мали центри за трансфузију крви били суочени са проблемима око мотивације давалаца у својим срединама. Решење тог проблема могао је да пружи само адекватно едукован кадар који би у сарадњи са Црвеним крстом могао да објасни зашто је важно да давање крви буде добровољно и неплаћено.

Нови систем рада ће, према речима др Богдановића, униформисати начин на који се крв тестира и обрађује у овлашћеним центрима, чиме ће се постићи потпуно уједначен, квалитетан начин лечења пацијената на читавој територији Србије. Истовремено ће се, каже, обезбедити боље управљање резервама крви и стабилније снабдевање здравствених установа.

Др Градимир Богдановић Фото Институт за трансфузију

- Овакав модел постоји у свим земљама Европске уније, које су пре десетак и више година на сличан начин реорганизовале своје службе за трансфузију крви - каже др Богдановић.

Према новом Закону о трансфузионој медицини, крв ће прикупљати, трестирати, процесирати и дистрибуирати пет овлашћених институција: Институт за трансфузију крви Србије, као највећа установа овог типа у земљи, Покрајински завод у Новом Саду, Завод за трансфузију крви у Нишу, и Завод у Крагујевцу који је у фази оснивања. Пета установа овог типа је Институт за трансфузиологију ВМА.

- Осим у поменутих пет центара, крв ће се прикупљати као и до сада организованим акцијама на терену: у фирмама, компанијама, државним институцијама, школама, факултетима, итд. у сарадњи са Црвеним крстом Србије.

За овај обим послова овлашћени центри, сматра др Богдановић, имају сву неопходну опрему, хумане и све друге неопходне ресурсе. Досадашњих 47 центара који су укључени у прикупљање крви, биће заправо банке крви.


ДАВАОЦИ ОД 18 ДО 65 ГОДИНА

И ПО новом закону крв ће као и до сада моћи да да свако ко је здрав, има од 18 до 65 година и више од 50 килограма. Мушкарци на свака три, а жене на свака четири месеца. Институт за трансфузију крви Србије дужан је да најкасније за две године организује вођење јединственог регистра давалаца, а Управа за биомедицину вођење регистра озбиљних нежељених реакција после трансфузије. Болничке банке крви Законом се обавезују да своје годишње потребе за крвљу и компонентама доставе трансфузијским установама најкасније до 15. октобра текуће године за наредну годину. А, Институт је обавезан да донесе годишњи план потреба за крвљу најкасније до 15. новембра, а до 15. децембра да сачини план годишњих акција прикупљања крви. Крв давалаца и по новом закону тестираће се на ХИВ, хепатитис Б и Ц, и сифилис.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (3)

Schaumburg Illinois

09.02.2018. 22:32

Davanje krvi je 50$,a samo plazme 30$.Postenije je platiti ljudima nego im davati majce i cokolade.Nek se vec jednom stane s pljackom gradjana u svim segmentima zivota.