ОПРЕЗ: Громобрани зраче целу Србију!

И. МИЋЕВИЋ

26. 01. 2018. у 22:02

Агенција за заштиту од јонизујућег зрачења упозорава на опасност. Скидање, складиштење и постављање -3.000 евра

ОПРЕЗ: Громобрани зраче целу Србију!

Фото промо

ИАКО су законом забрањени и могу бити опасни по здравље, радиоактивни громобрани налазе се на 632 објекта - стамбене зграде, фабричке хале и друге објекте широм Србије. Највише их има у Кикинди (40), Бечеју (39) и Панчеву (32), а готово половина општина и градова на бар једној или две зграде има заштиту која садржи радиоактивни материјал.

Агенција за заштиту од јонизујућег зрачења спроводила је претходних година акцију уклањања ових громобрана, а законски рок за њихово склањање и замену громобранима који немају радиоактивни извор истекао је 2014. И после тога Агенција је, сопственим средствима у износу од два милиона динара, помогла замену громобрана на школама, вртићима и другим јавним установама.

Према речима Слађана Велинова, директора Агенције, док исправни громобрани нису опасни за становништво. Проблем је када се они оштете, накриве или падну, јер тако емитују зрачење које може да угрози здравље.

- Апелујемо на локалне самоуправе да се укључе у нашу акцију и да помогну уклањање радиоактивних громобрана. Већина општина има само по један овакав громобран и није велики трошак да плати његово уклањање - каже Велинов, за "Новости", и додаје да је цена скидања, безбедног складиштења и постављања новог, безбедног громобрана између 2.500 и 3.000 евра.

Овај посао може да ради само Институт "Винча" и још једна лиценцирана приватна фирма, а за безбедно складиштење задужено је ЈП "Нуклеарни објекти Србије".

Наш саговорник објашњава да су током шездесетих година прошлог века постављани ови громобрани јер се сматрало да су боља заштита од оних који су без радиоактивног извора. На територији наше земље постављено их је око 3.400. Када је истекао законски рок за њихово уклањање, остало их је нешто више од 800, а данас их је 632. План је, додаје, да се уклоне сви преостали.

На привредним објектима има их 345, на јавним установама 34, на стамбеним зградама 72 и 178 на пољопривредним објектима.


ОПАСНО НЕЗНАЊЕ

БИЛО је случајева и да су власници објеката, неинформисани да имају радиоактивни громобран, сами покушавали да их скидају, што је веома опасно. Стручњаци посебно упозоравају да је велика опасност по здравље уколико би неко непрописно ускладиштио овакав извор зрачења.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (4)

Анти Антифа

26.01.2018. 22:24

Сећам се ,о овоме се писало деведесетих и речено је како ће се одмах уклонити.Па почетком двехиљадитих,па ако се не варам 2010-2012.Сваки пут је неки представник државе обећао како ће се ти громобрани уклонити.Ево,2018 и Новости пронашле топлу воду,или је новинар млад да се не сећа ни ових последњих обећања

budjoni

26.01.2018. 22:56

Na te gromobrane vec trideset godina slecu vrane,nisam primetoi da su vrane i gugutke mutirale.

darko

26.01.2018. 23:30

preostale stetne gromobrane treba ukloniti ,ali treba i ukloniti repetitore mobilne telefonije ,koje bez dozvole i pitanja okolnog stanovnistva postavljaju na zgrade i objekte u blizini vrtica i skola ,a repetitori bar deset puta jace zrace nejonizirajuce zracenje ,od gromobrana .SAD sigurno ce da se jave pametnjakovici koji kazu da su merenja pokazala da ne zrace ,pa ne zrace kada njave merenja ,cim se merenjnja zavrse pojacaju emitovanje i evo tumora ,dijabetisa tipa 2 ,i kancera .