У приватни дом о трошку државе

Ј. Ж. СКЕНДЕРИЈА

10. 01. 2018. у 22:02

Очекује се расписивање конкурса за субвенционисани смештај у установама за старе. Помоћ за социјално угрожене. Државни домови немају довољно места

У приватни дом о трошку државе

Илустрација

ДА БИ се смањиле листе чекања за смештај у неком од државних домова за старе, ове године ће бити финансиран смештај за најугроженије корисникe и у приватним домовима. Новац за ове сврхе је обезбеђен, а власници приватних домова чекају позив државе на конкурс. За 32.700 динара субвенције по кориснику, уз додатак ПДВ, могу да конкуришу само они приватни домови који имају лиценцу.

На листи чекања за државне домове је око 600 особа, показује статистика Републичког завода за социјалну заштиту, док у Београду на место чека од 200 до 300 најстаријих.

Радослав Миловановић, председник Удружења приватних установа за смештај старих особа, каже, за "Новости", да они свакодневно очекују да Министарство рада огласи јавну набавку, која неће имати форму надигравања, већ ће сви кренути са исте полазне основе.

- Направиће се спискови, и ко је од власника приватника расположен, моћи ће да учествује у тој причи - каже наш саговорник. - Постоји ниво исплативости за нас приватнике, и он подразумева да највише 20 одсто корисника може да буде субвенционисано, а да остали буду смештени по редовној цени. Држава нам је наметнула велики број обавеза које је неопходно испоштовати, као што су безбедност и здравље на раду, број струковних радника, квадратура установе, здравствена заштита и многи други, а то све кошта, па би већи број оваквих корисника био неисплатив.

ТРЕЋИНА НЕПОПУЊЕНА У МРЕЖИ услуга социјалне заштите постоји 40 установа за смештај старих у 145 локалних самоуправа и у Београду, што значи да један велики део општина нема ту услугу. Тренутно 179 приватних домова у Србији има лиценцу за рад, и они би могли да конкуришу за субвенције. Имају 5.000 места, од чега је трећина непопуњена.

Прочитајте још - Држава ће дотирати домове за старе


Миловановић додаје да су у Београду и Војводини капацитети приватних домова готово попуњени, јер их има мало. Питање је, међутим, колико је међу онима који су на листи чекања социјално угрожених, јер само они могу да добију државну субвенцију.

- У Београду има око 90 приватних домова и у њима има по неколико слободних места - каже он. - Систем подразумева да ће корисник пребацивати пензију на рачун смештаја, а остатак ће уплаћивати Министарство. Средства у буџету су опредељена и треба их потрошити.

Наш саговорник наглашава да су у источној и јужној Србији веома заинтересовани за ову врсту сарадње са државом, јер им та цена више одговара него Београду и Војводини, где су цене код приватних пружаоца услуга веће.

Сузана Мишић, директорка Геронтолошког центра Београд, објашњава да та установа има четири објекта и да може да прими око 1.200 особа, што, међутим, није довољно.

- Идеја да држава ангажује слободне капацитете у приватним домовима је добра, јер и Закон о социјалној заштити изједначава приватне и државне домове - каже наша саговорница. - Ако се ово реализује, државна установа у Београду биће растерећена, а то ће свакако помоћи и породицама. Већина људи данас долази у домове због здравстене неге, а мање долазе људи који су покретни и који желе да буду са својом генерацијом. Томе у прилог иде и податак да је просек година наших корисника 84.



Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (8)

deda

10.01.2018. 22:34

Dok si mlad i radis svima si dobar a kad ostaris svima si na teretu.Mnogi neznaju da ce i oni da ostara.

liverpool

11.01.2018. 07:18

Oba roditelja su mi umrla u domu za stare. Sa danasnjeg aspekta i iskustva imam da porucim starijim licima: "Uradite bilo sta, ponavljam bilo sta da nikada ne krocite u bilo koji dom za stara lica." Veruj te mi i jos jednom da ponovim: "Nikada, ali NIKADA ne dozvolite sebi da krocite u bilo koji dom za stara lica".

Jelena

12.01.2018. 10:10

@liverpool - Ja radim u jednom privatnom domu i apsolutno se ne slazem sa Vama. Fala Bogu, jos uivek ima dobrih ljudikoji brinu o starima. Zao mi je zbog roditelja, ali su ocito bili smesteni na losem mestu.

stari doktor

11.01.2018. 08:32

Za državu bi bilo isplativije da vrati opljačkane penzije, pa da onda pojedinačno proceni ko ima uslova za boravak u svome domu uz pomoć gerontodomaćica koje bi bile dotirane sa možda stotinak eura mesečno po jednom starom licu, a takvih bi mogla opslužiti bar četiri 3xnedeljno, uz slobodnu nedelju. Ali za to bi bili potrebni školovani ministri i njihovi pomoćncii i asistenti, a ne bivši šoferi ili Mirini pedinteri koji se međusobno menjaju na radnim mestima u vladi po milosti jednog čoveka.

jaja

11.01.2018. 13:14

Najbolji komentar su ovi na slici: sve ove vaše priće su velika smijurija. Ako ništa ne radite, barem nas dobro zabavite i nasmijte!

emilija

11.01.2018. 13:19

Sad je jasno zasto se, preko puta doma na Bezanijskoj kosi, podize ogromna zgrada, kazu dom za stare. I to, po svemu sudeci, nelegalno - bez ikakve table i iznad zeleznickog tunela. Taj ko je investirao tolike pare znao je da ce da ce drzava da ga dotira.