Петиција: Доживотни затвор поделио стручњаке

В. Ц. С.

31. 10. 2017. у 22:02

Велики одзив грађана за потписивање петиције Фондације “Тијана Јурић”: Испуњен услов да се иницијатива нађе на дневном реду скупштине. Правници различито гледају на могућност увођења доживотне казне

Петиција: Доживотни затвор поделио стручњаке

Потписивање петиције у градском парку у Пожаревцу / Фото Д. Новковић

ИЗМЕЂУ 150.000 и 160.000 грађана, према прелиминарним проценама, потписало је петицију којом се траже измене Кривичног законика и увођење доживотне казне затвора за најтежа дела - убиство деце и малолетника и убиство трудница. Коначни резултати биће објављени у петак, потврдио је за “Новости” Игор Јурић, оснивач Фондације “Тијана Јурић”.

Фондација је организовала пре недељу дана потписивање народне иницијативе у 40 градова. Да би се њихов предлог нашао на дневном реду парламента потребно је 30.000 потписа.

- Мислим да смо урадили велику ствар - каже Игор Јурић, и додаје да остају при ставу да се уведе доживотна робија без права на помиловање, иако Европски суд за људска права инсистира на томе да земље које имају казну доживотног затвора омогуће и разматрање условног отпуста после 25 година.

- Постоји институција помиловања и амнестије, па скупштина или председник могу дати прилику сваком да изађе на слободу. Тиме се задовољава право на наду, гарантовано Европском конвенцијом о људским правима. Али ту одговорност морају да преузму највиши државни органи - каже Јурић.

Стручна јавност подељена је око питања да ли доживотна треба да замени затворску казну од 30 до 40 година.

- Казна доживотног затвора није ни добра, ни хришћанска - каже адвокат Тома Фила.

- Осуђеном се не даје шанса за покајање. Он је стављен у безнадежну позицију, а претња таквом казном не делује превентивно. Ниједан преступник приликом чињења дела не мисли о дужини казне. Напротив, ако зна да ће после убиства остати до краја живота у затвору, може убити још троје људи, јер му је казна иста.

Са њим се не слаже бранилац Тихомир Константиновић, који сматра да се овим постиже генерална превенција и да народна иницијатива није притисак на законодавца, већ нужност с обзиром на околности у којима живимо (много оружја, дроге...)

- Потенцијални починиоци морају бити свесни да ће, ако изврше тешко кривично дело, завршити доживотно у затвору. Сигурност грађана је на првом месту и држава мора да нађе новац за то. Честа помиловања и скраћења казни због препуних затвора починиоце охрабрују, док се грађани осећају несигурно - каже Константиновић.

ПОЖАРЕВАЦ: СКОРО СВИ ЗА СМРТНУ КАЗНУ

ПЕТИЦИЈУ Фондације Тијане Јурић у петак и током викенда потписало је 800 грађана Пожаревца. Према речима Сање Лисац, једне од мајки које су у Пожаревцу покренуле ову иницијативу, око 90 одсто потписника сматрало је да за убице деце треба увести смртну казну, да је доживотна робија мало. (Д. Н.)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)

Skriveni rat

01.11.2017. 18:02

I ako deluje humano ova incijativa ima skrivenu pozadinu. Medij koji ovo gura drze feministicke sekte, i one koriste svaku priliku da se svete muskarcima u Srbiji. Igraju na najnize strasti naroda i upravljaju drzavom putem medijskog pritiska. Interesantno, ne podrzavaju dozivotnu za majke ubice beba.