Епидемија болести срца
29. 09. 2017. у 20:50
Упозорење стручњака на опасности коронарног обољења. Најопаснија њихова комбинација са дијабетесом

Фото З. Јовановић
СРБИЈА има едуковане кардиологе, доступност лекова за коронарну болест је солидна, али је велика разлика у ефектима лечења обољења артерија и срчане инсуфицијенције, односно слабости срца, од које у свету болује чак 15,5 милиона становника, код нас и у богатим земљама.
Професор Петар Сеферовић, председник Удружења Србије за срчану слабост, каже да се лошији резултати у збрињавању ових пацијената него у развијеним државама најједноставније могу објаснити изреком "колико пара, толико музике". Јер новац је разлог што је код нас досад уграђено свега 47 апарата који помажу слабом срцу.
Болести срца и крвних судова су главни узрок смрти у свету: годишње се угаси чак 17,5 милиона живота. У Србији, која је на неславном другом месту, одмах иза Русије, по оболевању и умирању од ове патологије, само током прошле године, према подацима Националног института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут", умрле су 52.102 особе и то 28.314 жена и 23.788 мушкараца.
Покушаји да се обузда епидемија кардиоваскуларних болести, данас су, на Светски дан срца, настављени у Београду на стручном скупу са више од 400 учесника из САД и Европе, који је подржала непрофитна интернационална фондација "Менарини".
- У последњих 20 година направљен је велики помак у лечењу коронарне болести, па је ризик од смртног исхода инфаркта у последњој деценији са 10 одсто смањен на два одсто - каже за "Новости" професор Мајкл Петри, кардиолог из Универзитетске болнице у Глазгову, у Шкотској, један од водећих светских стручњака за срчану инсуфицијенцију.
Међу свим факторима ризика за развој коронарне болести основни је дијабетес, од којег у Србији болује око 730.000 људи.
- Клиничке и метаболичке аномалије пацијената са дијабетесом удружене са високим ризиком од кардиоваскуларних болести, одговорне су за чак 75 одсто свих смртних случајева оболелих од дијабетеса - каже професор Сеферовић.
КЛИНИКЕ НА ОТВОРЕНОМ
Како би се подигла свест о превенцији на Светски дан срца, институти за јавно здравље и Удружење кардиолога организовали су клинике на отвореном у више од 15 градова Србије.
CifaDk
29.09.2017. 21:28
Čvarci, Duvan i alkohol daju epidemiju....
@CifaDk - Cvarci su zdravi, problem je u suhomesnatim i ostalim glupostima koje ljudi kupuju i konzumiraju u velikim kolicinama i to REDOVNO. Svinjska mast pa i cvarci su zdravi ako se koriste u razumnim kolicinama. Alkohol i duvan su problem ali najveci od svega je losa hrana i nepokretnost. Minimum 30min jace setnje, manje hleba, nikako suhomesnato, ograniciti mlecne proizvode i to je to. Vise seksa i setnje
@CifaDk - Много си "мудар" ко пчелица....замало. Пре би било 27 година тешког стреса, беде, окупације, безочног бомбардовања,пљачке и злостављања ове окупиране колоније, од стране наших "западних пријатеља"....јер ако не живиш на Марсу или ниси припадник касте бирократских паразита, који само мењају дресове задњих 2 деценије, можеш закључити да 3/4 становништва нема за најосновнију исхрану било чиме квалитетнијим и здравијим, а камоли за било шта друго...
Као вегетаријанка са 57 година имам 120/ 80 притисак; немам вишка килограма и имам енергију мојих 16 година. Пре рата људи су јели месо једном годишње ! И то добро, свеже право месо! данас се трују за прерађевинама у којима животињске лешине одстоје и годинама... зато ови проблеми не постоје по Индији (где су људи вегетаријанци) и Африци (где немају меса)...
@Suverena - Nije stvar sto si vegetarijanac, za zdravlje je najbitnija umerenost u svemu kako u hrani, picu i svim drugim zivotnim aktivnostima i zdrava hrana. U pravu ste kad kazete za meso i preradjevine koje su na trzistu, ali to je ono sto svi hocemo da zivimo u gradu, a niko na selu i da si proizvodi zdravu hranu.
Коментари (7)