ПОЧИЊЕ ШКОЛСКА ГОДИНА: Скраћени часови и нови предмети
01. 09. 2017. у 08:00
За око 800.000 ученика основних и средњих школа почиње школска година. За петаке обавезна информатика, здравствено и предузетништво

Фото Д.Дозет
У овој школској години највише новина очекује ученике петог разреда - обавезни часови информатике, физичко са елементима здравственог образовања и предузетништво о коме ће учити на часовима техничког и технологије. Новост су и електронски дневници, које ће се већ од данас примењивати око 70 школа, а до полугодишта ће их увести 200 школа обухваћених пројектом е-просвете.
Министар просвете Младен Шарчевић најавио је јуче да су школе спремне за наставу информатике, да је обезбеђен интернет, као и компјутери за највећи број школа. У процедури је набавка још 4.700 рачунара, 2.000 неисправних је поправљено, а постоји још око 800.000 евра расположивих за додатну набавку опреме. Ангажовано је 40 сервисера широм Србије, а сваки ће одржавати школске рачунарске мреже на нивоу своје школске управе.
- Информатика и рачунарство научиће основце да почну да размишљају аналитички - рекла је премијерка Ана Брнабић, на конференцији за новинаре у Влади Србије, поводом увођења обавезне информатике у наставу. - За мене је најважнији тај аналитички начин размишљања који ће њима сутра помоћи да се формирају као особе које ће моћи да обезбеде дугорочан, одржив и динамичан развој. То ми је важније од тога да ли крећемо да учимо програмирање и кодирање.
Она је нагласила да је увођење информатике као обавезног предмета корак ка увођену дигитализације у образовни систем.
Ученици ће информатичко знање да стичу кроз три теме: информационо-комуникационе технологије, дигиталну писменост и рачунарство. Према новом програму, учиће 69.400 петака, а према њему ће радити око 2.700 наставника у свих 1.219 основних школа у Србији. Укупно 60 наставника прошло је обуку на републичком нивоу, а они ће даље држати обуке својим колегама у школским управама.
Шарчевић је рекао да је ова година заправо припремна за велике промене, које ће се догодити у школској 2018/2019. години. То ће бити могуће усвајањем осам нових или измењених просветних закона, а сви су већ у процедури.
- Менаџерски приступ даје резултате. Тимови, који нису само у Министарству просвете већ у целој влади, сарађују одлично. По природи посла сви смо морали да повучемо више. Сви сегменти образовања и науке су подигнути на виши ниво - каже Шарчевић.
И он и премијерка пожелели су ученицима срећан почетак школске године, а наставницима обећали бољи материјални положај. Шарчевић је рекао да разуме просветне раднике, а Ана Брнабић да простора за повећање плата има, и да ће се оно сигурно догодити, али да морају прво са ММФ-ом да се усагласе о коликом проценту је реч.
СМЕНЕ 28 ДИРЕКТОРА
МИНИСТАР Младен Шарчевић рекао је да школским одборима у скоро 30 школа предложити смену директора, због пропуста на малој матури:
- Тражимо од школских одбора да преиспитају да ли директори могу да остану на том месту и тражићемо то и за 20 супервизора, јер нису радили оно за шта су делегирани, што је тежа повреда дужности. Мислим да је реч о 28 школа.
СКРАЋЕНИ ЧАСОВИ У 607 ШКОЛА, ПРОТЕСТИ ЗАПОСЛЕНИХ У ПРОСВЕТИ
Унија синдиката просветних радника Србије (УСПРС) ступила је у једнодневни штрајк упозорења скраћењем часова на 30 минута у 607 школа у Србији које су чланице тог синдиката.
Од 607 школа у 149 школа се звони на 45 минута, а излази након 30 минута.
Чланови тог синдиката окупили су се данас испред Министарства просвете у Немањиној улици у Београду, како би изразили незадовољство положајем запослених у просвети.
Како су поручили из УСПРС, захтева се повлачење из процедуре нацрта Закона о запосленима у јавним службама, хитно потписивање протокола о зарадама којим ће се плате запослених у просвети подићи на ниво изнад републичког просека и повлачење и измене свих прописа који запослене у просвети масовно остављају без посла.
Наглашавају да је Закон о запосленима у јавним службама њихово велико разочарање.
"Некако се често и можда пре често доносе различити закони, па нисмо ни свесни колико овај може и колико ће, уколико буде усвојен, заиста многе ствари вратити не 10 година, него ко зна колико деценија уназад", рекла је председница УСПРС Јасна Јанковић новинарима испред Министарства просвете.
Она је оценила да поменути закон доноси веома лоша решења.
"Оно што је можда за нас још страшније јесте да ће овај закон укинути све оно за шта смо се у претходном периоду борили, да ће укинути наше посебне колективне уговоре и да ће у руке директора школа ставити власт коју они не могу ни да разумеју, а камоли да спроводе", рекла је Јанковић и поручила држави да се уозбиљи.
Она је нагласила да чекају да се заврши јавна расправа и да виде како ће изгледати коначан текст закона.
"Тражимо озбиљност, онолику колико смо ми озбиљни када радимо са ђацима. Тражимо конкретне бројке, а не замајавања, биће, неће бити, можда ће бити, да ли ће бити", нагласила је она и додала да траже суштинске, а не јалове преговоре о свим њиховим преговорима.
Члан председништва УСПРС Милан Јевтић је говорио о трећем захтеву УСПРС, а то је измена прописа који запослене у просвети масовно остављају без посла.
Он тврди да се ради о "ситним подвалама" у виду стручних упутстава и правилника.
"Захвљујући тим ситним подвалама који се зову стручна упутства министра и правилници људи остају без посла", рекао је он и оценио да је образовни систем у Србији у великој кризи.
Како је речено, због лошег положаја запослених у просвети данас су у 13 градова у Србији у подне почели протести и то: Краљеву, Зрењанину, Крушевцу, Крагујевцу, Нишу, Ваљеву, Сомбору, Бачкој Паланци, Чачку, Сремској Митровици, Новом Саду, Врању и Београду.
Представници синдиката носили су транспаренте на којима је, између осталог, писало: "Платни разреди - превара?" и "Не мењајте лош закон о образовању још горим"...
МИНИСТАРСТВО: У 80 ОДСТО ШКОЛА НАСТАВА СЕ ОДВИЈА НОРМАЛНО
Настава у преподневној смени нормално се одвијала у 1.385, односно у око 80 одсто школа у Србији, саопштило је данас Министарсво просвете.
Како се наводи у саопштењу, то су показали подаци школских управа прикупљених од директора школа од 1.751 установе основног и средњег образовања у Републици.
У само 189 школа сви наставници су се одазвали позиву једног синдиката и нису одржали први час, или су часове скратили на 30 минута, додаје Министарство просвете.
Како се додаје, у 177 школа само поједини наставници нису одржали први час или су скратили трајање наставе.