Приоритет - друго дете у породици
21. 08. 2017. у 09:45
Формирана експертска група која за 90 дана треба да предложи измене стратегије за подстицање рађања

Shutterstock
НА конститутивној седници Савета за популациону политику, којој је председавала премијерка Ана Брнабић, данас је формирана експертска група која има рок од 90 дана да припреми измене и допуне Стратегије подстицања рађања, која је донета 2008. године. Та Стратегија, како је оценила министарка задужена за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић теоријски је изванредна, али није примењивана и зато је неопходно да буде иновирана.
Осим дугорочних мера које ће бити обухваћене новом Стратегијом подстицања рађања, предвиђене су, рекла је премијерка Брнанић, и краткорочне мере на основу истраживања усклађености рада и родитељства, које брже треба да дају прве резултате:
- Популациона политика и боља демографска будућност Србије приоритет су Владе Србије. Можемо да разговарамо о расту БДП-а, доводимо инвеститоре, смањујемо незапосленост, али ако немамо успех као Савет за популациону политику немамо будућност - рекла је Брнабићева.
Први кораци су предузети. Министарка Ђукић Дејановић каже да је за пројекте у 15 општина у Србији, који би требало да допринесу бољој популационој политици, опредељено 130 милиона динара бесповратне помоћи.
- То су најразличитији пројекти почев од набавке 18 бицикала, за шта је новац тражила општина Шид како би асистенти могли да одлазе у 18 околних села и обилазе породиље, па до финансијске помоћи породицама са децом - каже министарка Ђукић Дејановић. - Радило се и на томе да се обезбеде гинеколози за мање општине у Србији, јер постојећа законска регулатива каже да гинеколога могу да имају домови здравља на територији са више од 20.000 становника.
Савет је основан пре 10 месеци на иницијативу тадашњег премијера Александра Вучића, а министарка Ћукић Дејановић је данас, подносећи извештај о досадашњем раду овог тела, указала на то да је најбитније стумулисати рађање другог детета, јер се 52 одсто парова "заустави" на само једном.
- Да не бисмо и убудуће сваке године имали за 35.000 становника мање било би потребно да 11 одсто жена у периоду када могу бити мајке има једно дете, 44 одсто двоје деце, а 45 одсто троје - каже Ћукић Дејановић. - Код нас је ситуација драстично другачија, и да би се то изменило измећу осталог важно је и усклађивање рада и родитељства, јер се дешава да жене које желе да рађају доживљавају најтежи облик дискриминације и деградације од послодаваца.
Пројекат којим је обухваћено 127.000 запослених показао је да су родитељи врло заинтересовани да се усклади рад и родитељство. Министарка Ћукић Дејановић каже да Србија има добра законска решења, али да на њих заборављају и послодавци и сви остали.
ЛАНЕ САМО 65.000 НОВОРОЂЕНЧАДИ
- ПРОШЛА година је била најгора када је реч о наталитету, јер је рођено свега 65.000 беба. У првој половини ове године има помака: за шест одсто је већи наталитет него у истом периоду лане, али и даље годишње у просеку остајемо без 35.000 становника и шеста смо по старости нација у Европи - каже Славица Ђукић Дејановић.
bata
21.08.2017. 09:55
Samo mlatite praznu slamu,sta ste vi to preduzeli, sta su to lokalne samouprave preduzele NISTA ko je iz nekog sela dobio nesto NIKO to se sve podeli medjusobno i ajmo dalje a budale neka placaju i nek se raduju.
Kakvo crno radjanje u propaloj drzavi, od toga nema nista.
Nema brige, smanjujete nam teritoriju a naseljavate migrante. To je vrlo podsticajno. Nego, gde je Vaš sin i unuk? U Srbiji ili je u inostranstvu? I njemu tesno a bogat je.
Госпођо има ту и ваше заслуге....
Moramo svakoj majci koja ima TROJE dece dati prosečnu platu, a da ne radi ako ne želi, a ona koja ima DVOJE dece da radi 4 sata, za celu platu ! !!
Коментари (16)