Цигарете главни убица
01. 08. 2017. у 16:28
Упозорење поводом Светског дана борбе против карцинома плућа. Много већи изгледи за излечење него раније. Лакше до имунотерапије?

Годишње 6.000 људи у Србији оболи од рака плућа, Free Images Pixabay
ОД РАКА плућа у Србији годишње оболи готово 6.000 људи, а 4.600 умре. По овој статистици смо, нажалост, други у Европи. Забрињава што је учесталост оболевања од једног од најтежих карцинома, са најлошијом прогнозом, нарочито када се открије у одмаклој фази, што се код нас најчешће дешава, за 10 година повећана чак 27 одсто, упозорили су данас пулмолози поводом 1. августа, Светског дана борбе против рака плућа.
Карцином плућа је у Србији најчешћи малигни тумор међу мушкарцима, а код жена је трећи по учесталости узрок оболевања, други узрок умирања, после рака дојке.
Најновије епидемиолошке студије потврдиле су да је дуван главни кривац за чак 15 малигних болести - почев од рака плућа, грла, усне шупљине, бешике, бубрега, желуца, једњака, дебелог црева, па све до карцинома грлића материце. Зато и не чуди што се овде масовно оболева од малигних тумора, јер према последњим подацима 35 одсто популације у Србији пуши.
- Пушење је главни фактор ризика за настанак рака плућа и оно је одговорно за појаву болести код приближно 90 одсто мушкараца и 80 одсто жена - каже проф. Драгана Јовановић, пулмолог у Клиничком центру Србије и донедавно председница Респираторног удружења Србије.
Оболели од ове опаке болести сада, ипак, имају много веће изгледе за излечење него, рецимо, пре деценију и по. Тада су шансу имали само пацијенти код којих је болест откривена у најранијој фази и који су оперисани.
- У последњих 15 година ситуација се драстично мења појавом молекуларне-биолошке терапије и најновије имунолошке терапије. Са имунотерапијом у значајном проценту бележе се одлични резултати, као што су дуготрајна делимична или потпуна повлачења метастатских тумора. Тако се рак "преводи" у хроничну дугогодишњу болест. Међутим, имунотерапија је до сада нашим пацијентима била доступна само кроз учешће у клиничким студијама, иако се већ даје у већини европских земаља. Надамо се да ће ова група лекова, као и други лекови, ускоро бити доступна преко здравственог осигурања.
СМАЊЕЊЕ БРОЈА ПУШАЧА
СТРУЧЊАЦИ су кроз своја удружења и уз подршку Министарстава здравља, омладине и спорта, покренули кампању "Живи живот пуним плућима" која би требало да подигне свест о значају превенције и ране дијагностике карцинома плућа.
Schaumburg Illinois
01.08.2017. 17:52
Vala sta je sve narod preziveo dobro se s rogovima ne radjamo.
Citat :"Iz tog razloga želimo da ukažemo da je karcinom pluća jedini karcinom koji možemo prevenirati jednostavnim prestankom pušenja" Dobro, i kada bi SVI prestali da pusenjem, a karcinom pluca bi i dalje postojao/nastajao, sta onda????
Citat : "Danas smo svedoci brzog razvoja imunološke terapije različitih malignih bolesti, koja predstavlja pravu revoluciju u lečenju karcinoma, pa tako i karcinoma pluća. Sa imunoterapijom u značajnom procentu beleže se odlični rezultati, kao što su dugotrajna delimična ili potpuna povlačenja metastatskih tumora", Zasto ne kazu da sammo retki mogu biti tretirani tom vrstom terapije???
Коментари (3)