Годишње бар стотинак жртава трговине људима
27. 07. 2017. у 20:14
Сексуална и радна злоупотреба најчешћи облици искоришћавања у Србији. Од тог броја готово половина су деца. Експлоатација пре свега у земљи

Илустрација, Фото Д.Карадаревић
ОКО стотину жртава трговине људима открије се годишње у Србији, а од тог броја чак половина су деца. Забрињавајуће је што су жртве изложене вишеструкој експлоатацији, иако је до поузданих података тешко доћи јер је реч о скривеној појави, речено је на представљању годишњег извештаја Центра за заштиту жртава трговине људима за 2016.
У 2016. години пријављено је 119 случајева трговине људима, од којих је идентификовано 57. Број идентификованих је и даље мањи у односу на 2014. када их је било 125, као и у односу на 2013. када су идентификоване 92 жртве. У највећем броју случајева евидетирана је сексуална експлоатација, затим радна експлотација и принуда на брак.
Лидија Милановић из Центра каже да је уочена јака повезаност полне структуре и видова експлоатације, тако да су жене жртве трговине људима пре свега изложене сексуалној експлоатацији, а мушкарци радној експлоатацији.
- Већина жртава трговине људима потиче из урбане средине, са средњошколским образовањем - рекла је она. - Период врбовања жртава ради експлотације траје кратко, свега неколико дана, али има и случајева у којима је трајало дуже. У Србији су жртве трговине људима држављани Србије и пре свега су експлоатисани у својој земљи.
Највећи број откривених жртава је у Београду, Смедереву, односно централној Србији.
- Имамо мало информација о откривеним жртавама трговине људима наших држављана у иностранству - казала је Милановић.
Сања Кљајић, директорка Центра за заштиту жртава трговине људима, сматра да у Србији постоји одговоран однос државе у борби против трговине људима и уређен систем идентификовања жртава, као и добра сарадња Центра са институцијама у систему социјалне заштите.
- Проблеми које треба у наредном периоду решити су оснивање фонда за компензацију жртава, усвајање стратегије и обезбеђивање просторија за смештај жртава - рекла је она.
РАД У СЛОВАЧКОЈ
- ПОВЕЋАН је и број позива грађана у вези са понудама за посао у Словачкој, а они су се у највећем броју односили на рад у фабрикама великих компанија за израду и склапање делова за ТВ - кажу у НВО “Астра”. - Грађани су углавном радили илегално, без уговора и радне дозволе, за новчане накнаде далеко испод договорених, без поштовања договореног радног времена и осталих услова рада.