Уз болест може и отказ
08. 06. 2017. у 22:01
Послодавци ће засад бити у могућности да отпуштају и тешко болесне. Неопходна промена Закона о раду, што се вероватно неће ускоро догодити

За Виолету Петровић из Ниша није било разумевања
ЗАСАД нема законског основа да се из касе здравственог осигурања за време боловања исплаћује накнада зараде у износу од 100 одсто осигураницима оболелим од малигних болести, кажу у Републичком фонду здравственог осигурања. Да би раднице попут Виолете Петровић из Ниша биле заштићене од отказа због тешке болести, надлежни би морали да промене радно законодавство, што се неће ускоро догодити.
Важећи Закон о здравственом осигурању прописује право на накнаду зараде за време боловања у износу 100 одсто само у случају привремене спречености за рад због болести или компликација у вези са одржавањем трудноће, добровољног давања органа и ткива изузев добровољног давања крви, и привремене спречености за рад услед професионалне болести или повреде на раду.
Ову област, међутим, требало би да регулише Закон о раду. Душко Вуковић, потпредседник Савеза самосталних синдиката Србије, сматра да не могу све ствари да се регулишу прописима.
- Закон о раду усвојен је током лета, на брзину и без јавне расправе и зато не чуди што доприноси робовласничком положају радника - каже Вуковић. - Ми смо као синдикат послали захтев Министарству рада са идејом да се уведе одредба којом би се заштитили радници који су тешко болесни, међутим, недавно смо добили одговор да ће о измени закона бити речи тек следеће године.
По његовом мишљењу груб је и друштвено неодговоран став директора “Јуре” да они не могу да помогну свим радницима. Вуковић додаје да не би требало поистовећивати један случај, као што је Виолета Петровић, радница поменуте фирме, са преосталих 7.000 радника.
Душан Милисављевић, посланик Демократске странке, предложио је измене Закона о раду по којима запослени у процесу лечења од малигних тумора и рехабилитације не могу бити отпуштени. Држава, по његовом мишљењу, мора да помогне онима којима у процесу лечења треба високопротеинска и минерална исхрана, као и да за време боловања добијају плату исто као да раде.
- То је позитивна дискриминација - рекао је он. - Закони се пишу да штите интересе грађана и ја ћу предлог упутити влади и ресорном министарству за неколико дана. Он треба да штити грађане, запослене, и код приватника и у државним предузећима и овде нема места политичком надмудривању.
ТРУДНИЦЕ ПОСЛЕДЊЕ "ПОШТЕЂЕНЕ"
ПОСЛЕДЊЕ измене Закона о раду, који је усвојен 2014, односиле су се на то да труднице и породиље не могу бити отпуштене током одсуства без обзира на то што немају уговор на неодређено време.
Anja
09.06.2017. 11:12
Zar to ne moze po hitnom postupku da se donese zakon, lex specialis, ili uredba kojom ce se ova problematika resiti i zastiti tesko oboleli radnici.Kako ste preko noci doneli zakon da se oduzima deo penzija i plata, ma sram vas bilo.U zadnjih 30 godina vladaju nemoralni i beskrupulozni ljudi, kad dodju na vlast misle samo kako da se sami sto vise obogate i obezbede 5 svojih pokolenja.
@Anja - Bravo Anja ,ali sta to sve vredi kad oni koji bi trebali da donesu taj zakon njih se to ne dotice ,jer oni su prebogati a mi sirotinja mozemo i da pocrkamo koga briga
Коментари (2)