Академци као партијци

И. МИЋЕВИЋ

21. 07. 2016. у 14:15

Студентске организације ушле у жестоке међусобне сукобе и заваде, налик на политичку елиту. Мандати, дипломе, новац - теме за сукобљавање

Академци као партијци

ТРГОВИНА мандатима, куповина делегата, блокирање рада тела, борба за управљање институцијама и новцем који им припада, са политичке сцене пресликали су се и на студентску. Међусобне оптужбе студентских представника стигле су и до Министарства просвете, и свако тврди да је у праву.

Студентски парламент Универзитета у Београду (УБ) оптужује Студентску конференцију универзитета у Србији за самовољу и кршење закона, јер су донели одлуку да су чланови скупштине СКОНУС-а, које делегирају парламенти свих државних и приватних универзитета - власници мандата. Због тога Парламент УБ не може да смени једне и именује нове представнике у Скупштини СКОНУС-а. Они, као највећи универзитет, имају 19 од укупно 55 чланова Скупштине СКОНУС-а.

- Промена статута је противзаконита, и то је био начин да челни људи СКОНУС-а сачувају подршку и власт. Те позиције су добре и из финансијских разлога, а и веома корисне референце за каснију каријеру - каже Марија Радовановић, студент проректор Универзитета у Београду. - Наши представници нису радили добро и хтели смо да их заменимо, али то нам није дозвољено. СКОНУС чак ни нас, чланове чији мандат није довођен у питање, није позивао на седнице.

Она чланове СКОНУС-а оптужује да огроман новац троше на путовања, на кафанске рачуне, поклоне, а критикује их и што се недовољно баве студентским питањима.

У име Студентског парламента, саопштење јавности упутио је председник Стефан Танасковић, који наводи да су поједини чланови СКОНУС-а у међувремену дипломирали и да би морали да врате мандат, али да се то није догодило.

ЛЕТЊА СЕЗОНА ЛОБИРАЊА НОВИ чланови СКОНУС-а, али и парламената на универзитетима, бираће се ове јесени. Скупштину СКОНУС-а чине представници које делегирају универзитетски парламенти. Јавна је тајна, кажу студенти, да од априла, када се заврше избори на факултетима, па до јесени трају лобирање, куповина гласова, давање обећања у замену за подршку.

- Да ствар буде још гора, неке од тих "представника" СКОНУС је делегирао у радне групе које се баве израдом новог Закона о високом образовању, а то су људи који већ годину дана немају никаквих додирних тачака с проблемима који се јављају на Универзитету у Београду, нити са истинским потребама његових студената - тврди Танасковић.

Он је позвао руководство СКОНУС-а да поднесе оставку. У СКОНУС-у, међутим, одбацују све оптужбе, тврдећи да је једини проблем у Парламенту УБ, где целе године влада двовлашће.

- Они су се од маја до октобра прошле године налазили у својеврсном вакууму, јер две струје нису могле да се договоре ко ће да преузме власт - каже Милан Петковић, председник СКОНУС-а. - Колеге са свих других универзитета организују се без икаквих проблема, само у Београду не могу да се договоре. Разлог је и велики новац који имају на располагању. Буџет СКОНУС-а, као највишег студентског тела, годишње је 2,9 милиона динара, а Студентског парламента Универзитета у Београду шест милиона и Савеза студената Београда још четири милиона.

Милионски рачун за путовања и кафане Петковић објашњава учешћем на европским студентским конференцијама и ручковима два пута годишње за свих 55 чланова Скупштине и Председништво СКОНУС-а.

Званично, студентски представници немају надокнаду за рад, али имају много неформалних начина да зараде - кроз пројекте и друге ангажмане. Више од новца, кажу, важан је утицај, а иза студентских струја, у већини случајева, стоје и политичке странке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (3)

Joca

22.07.2016. 12:01

Konačno da se javno progovori o studentskim organizacijama na UB koje apsolutno kompromituju participiranje studenata u fakultetskim i univerzitetskim organima. Kompromituju i celu studentsku populaciju koja je poštena i radna. Jedni druge optužuju za iste stvari: bore se međusobno za profit koji se ostvaruje "šišanjem" sopstvenih kolega. Sram ih bilo!

Bivsi student UB

22.07.2016. 14:05

Neverovatne su razmere zloupotreba od strane studentskih funkcionera. To, nažalost, šteti ugledu svih studenata koji posvećeno studiraju. Tako je bilo i pre pet godina, tako je očigledno i sada. Šteta.

Akademac

22.07.2016. 19:22

Clanovi studentskih parlamenata na UB retko su legalno izabrani, a legitimitet nikakav nemaju.