Академци као партијци
21. 07. 2016. у 14:15
Студентске организације ушле у жестоке међусобне сукобе и заваде, налик на политичку елиту. Мандати, дипломе, новац - теме за сукобљавање

ТРГОВИНА мандатима, куповина делегата, блокирање рада тела, борба за управљање институцијама и новцем који им припада, са политичке сцене пресликали су се и на студентску. Међусобне оптужбе студентских представника стигле су и до Министарства просвете, и свако тврди да је у праву.
Студентски парламент Универзитета у Београду (УБ) оптужује Студентску конференцију универзитета у Србији за самовољу и кршење закона, јер су донели одлуку да су чланови скупштине СКОНУС-а, које делегирају парламенти свих државних и приватних универзитета - власници мандата. Због тога Парламент УБ не може да смени једне и именује нове представнике у Скупштини СКОНУС-а. Они, као највећи универзитет, имају 19 од укупно 55 чланова Скупштине СКОНУС-а.
- Промена статута је противзаконита, и то је био начин да челни људи СКОНУС-а сачувају подршку и власт. Те позиције су добре и из финансијских разлога, а и веома корисне референце за каснију каријеру - каже Марија Радовановић, студент проректор Универзитета у Београду. - Наши представници нису радили добро и хтели смо да их заменимо, али то нам није дозвољено. СКОНУС чак ни нас, чланове чији мандат није довођен у питање, није позивао на седнице.
Она чланове СКОНУС-а оптужује да огроман новац троше на путовања, на кафанске рачуне, поклоне, а критикује их и што се недовољно баве студентским питањима.
У име Студентског парламента, саопштење јавности упутио је председник Стефан Танасковић, који наводи да су поједини чланови СКОНУС-а у међувремену дипломирали и да би морали да врате мандат, али да се то није догодило.
- Да ствар буде још гора, неке од тих "представника" СКОНУС је делегирао у радне групе које се баве израдом новог Закона о високом образовању, а то су људи који већ годину дана немају никаквих додирних тачака с проблемима који се јављају на Универзитету у Београду, нити са истинским потребама његових студената - тврди Танасковић.
Он је позвао руководство СКОНУС-а да поднесе оставку. У СКОНУС-у, међутим, одбацују све оптужбе, тврдећи да је једини проблем у Парламенту УБ, где целе године влада двовлашће.
- Они су се од маја до октобра прошле године налазили у својеврсном вакууму, јер две струје нису могле да се договоре ко ће да преузме власт - каже Милан Петковић, председник СКОНУС-а. - Колеге са свих других универзитета организују се без икаквих проблема, само у Београду не могу да се договоре. Разлог је и велики новац који имају на располагању. Буџет СКОНУС-а, као највишег студентског тела, годишње је 2,9 милиона динара, а Студентског парламента Универзитета у Београду шест милиона и Савеза студената Београда још четири милиона.
Милионски рачун за путовања и кафане Петковић објашњава учешћем на европским студентским конференцијама и ручковима два пута годишње за свих 55 чланова Скупштине и Председништво СКОНУС-а.
Званично, студентски представници немају надокнаду за рад, али имају много неформалних начина да зараде - кроз пројекте и друге ангажмане. Више од новца, кажу, важан је утицај, а иза студентских струја, у већини случајева, стоје и политичке странке.
Joca
22.07.2016. 12:01
Konačno da se javno progovori o studentskim organizacijama na UB koje apsolutno kompromituju participiranje studenata u fakultetskim i univerzitetskim organima. Kompromituju i celu studentsku populaciju koja je poštena i radna. Jedni druge optužuju za iste stvari: bore se međusobno za profit koji se ostvaruje "šišanjem" sopstvenih kolega. Sram ih bilo!
Neverovatne su razmere zloupotreba od strane studentskih funkcionera. To, nažalost, šteti ugledu svih studenata koji posvećeno studiraju. Tako je bilo i pre pet godina, tako je očigledno i sada. Šteta.
Clanovi studentskih parlamenata na UB retko su legalno izabrani, a legitimitet nikakav nemaju.
Коментари (3)