Орић и даље на српској потерници

Е. В. Н.

11. 10. 2017. у 09:00

Београд гони злогласног команданта тзв. армије БиХ, који је ослобођен за злочине над Србима

Орић и даље на српској потерници

Фото Танјуг

СРБИЈА неће укинути међународну потерницу за Насером Орићем, ратним командантом тзв. Армије БиХ у Сребреници чак и ако буде потврђена првостепена ослобађајућа пресуда Суда у Сарајеву - сазнају “Новости”.

Наиме, дела која се Орићу стављају на терет далеко надмашују убиство три српска заробљеника из сребреничких села, за која је Орић пре два дана ослобођен.

Српско Тужилаштво за ратне злочине водило је истрагу о мучењима и убиствима 2.000 Срба, између априла 1992. и јуна 1995, које су починиле муслиманске снаге под Орићевом командом, приликом напада на више од 50 села у општинама Братунац и Сребреница. Међународну потерницу за њим и Хакијом Мехољићем расписало је, у фебруару 2014, због сумње да су починили ратни злочин над српским становништвом 1992, у Залазју, у Доњим Поточарима. Ако би нека земља евентуално ухапсила Орића по овој потерници, Србија би морала да јој достави додатну документацију о делима за која га гони.


Али, до правоснажности Орићеве пресуде проћи ће још неко време, јер је Тужилаштво БиХ најавило жалбу Апелационом већу Суда БиХ. Ако одбију жалбу, могућа је и жалба Уставном суду.

- Из мог искуства, све те жалбе биће одбијене, јер се Суд БиХ понаша као једнообразно национални и верски инструмент појединих структура власти. Све против Срба се потврђује, а оно што је у њихову корист одбија - каже Милорад Ивошевић, бањалучки адвокат, и додаје да породице оштећених Срба могу да се жале Европском суду за људска права ако докажу да су оштећени у неправичном суђењу.

Теоретски је могуће и да наша држава не призна коначну пресуду правосуђа БиХ, уколико не буде задовољна, посебно ако би се испоставило да је поступак против Орића у Сарајеву вођен само формално, да он не би био изручен Србији. У случају да не признамо коначну пресуду, Орићу би могло поново да се суди у нашој земљи, мада су овакви примери изузетно ретки, јер штете односима између држава.

- Ослобађајућа пресуда Орићу није ни прва, ни последња неправда према Србима - изјавио је генерални секретар председника Србије Никола Селаковић. - Јасно је да српске жртве не могу да рачунају на исти аршин у одмеравању правде као други.

Лидери странака у РС раније разговарали о проблемима - Фото СРНА

А пресуда Суда БиХ могла би да буде и окидач да политичке партије из власти и опозиције у Српској седну и донесу конкретне одлуке о заштити РС и њених грађана. Како “Новости” сазнају, у наредних месец дана требало би да се организује велики састанак свих представника политичких партија из РС, у Палати председника. Ту би се донели конкретни закључци о даљем деловању према Суду и Тужилаштву БиХ.


Сташа Кошарац, члан ГО СНСД, каже за “Новости” да је овакав састанак реалност, али да у овом тренутку све зависи од опозиције.

ДОДИК: ДОКАЗИ КОД АМЕРИКАНАЦА ПРЕДСЕДНИК РС Милорад Додик рекао је да је сада тренутак да се делује или ће Суд и Тужилаштво БиХ опет пресудити да су Срби оправдано убијани и етнички чишћени, као што нема оптужница за злочине у западној Крајини. - БиХ не може да има Суд и Тужилаштво јер је на штету Срба промењен Дејтонски споразум под притиском и међународне заједнице - рекао је Додик јуче на скупу Мркоњић Граду. - Докази о Орићевим злочинима постоје у америчкој амбасади. Он је позвао народ и све политичаре из РС на јединство с циљем прекидања овакве праксе правосуђа БиХ према Србима.

- У више наврата председник Додик је покушавао да организује састанак због питања од виталног интереса Српске, али опозиција је игнорисала позиве.

Драган Чавић, председник опозиционог НДП, каже да још нема конкретних позива:

- Зависи на шта ће се односити та иницијатива, а ја лично не верујем ниједној иницијативи Додика.

Бранислав Бореновић, председник ПДП, каже да не види због чега би се одржавали заједнички састанци када постоји Одлука о расписивању референдума о раду Суда и Тужилаштва.

- Власт, ако је озбиљна, треба да испоштује Одлуку о референдуму и распише га - поручује Бореновић.


ВАЖНИ КОНКУРСИ

ИАКО је Додик позвао да се представници Српске повуку из правосудних институција БиХ, правници кажу да ово није могуће.

Крстан Симић, бивши судија Уставног Суда БиХ, објашњава да су српски представници у правосудним институцијама бирани као личности и конкурисали су на позив високог судског и тужилачког савета.

- Они нису представници РС и илузорно би било очекивати да напуштају функције где су изабрани на конкурсима. Суспендовање одлука Суда и Тужилаштва БиХ на територији РС било би могуће једино када би она постала самостална.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (9)

Profa.

11.10.2017. 09:17

Jake mi poternice, dok mi pišemo poternice on se slobodno kreće i još proglašen herojem???

Miske

11.10.2017. 09:42

Koga oni zavaravaju sa tom optuznicom iz Beograda? Oric cesto boravi u Novoj Pazovi, javno je izjavio da tamo ima prijatelje. Dakle nasa policija nije sposobna ili ne sme da ga uhapsi. Inace za one koji ne znaju on jos uvek prima penziju iz budzeta Srbije dok je radio kao Slobin telohranitelj.

Hisar 008

11.10.2017. 10:13

Ja bih se konsultovao sa Izraelskim MOSAD-od o načinu kako doći do ovog zločinca ili bih raspisao nagradu ko ga dovede pred sud pravde.

Boki

11.10.2017. 10:38

ma kakva vise poternica niko nas nesisa za suvu sljivu a vi pricajte i drzite se pravde

LazhiMeMazhiMe

11.10.2017. 12:50

Što, da neće možda da ga uhapse kad sledeći put bude došao po srpsku penziju ili da obiđe beogradsku "prijateljicu" ?

Karabaja

11.10.2017. 14:59

nazalost, nema svrhe nikakva optuznica nista..dok neko ne uzme stvar u svoje ruke ova agonija se nece zavrsiti. naser vam se srta slobodno po republici srpskoj, sa svojim drugarima mafijasima, srbima.

JaizBosne

12.10.2017. 08:01

Znate li vi da je u postupku od troje sudija, dvoje bilo Srpske nacionalnosti. Znate li da je glavni tužitelj Srpske nacionalnosti. Znate li da je po podacima Vlade RS na prostoru Zvornika, Kalesije sa Osmacima, Vlasenice sa Milićima, Bratunca i Srebrenice u period od 1992 do 1995 poginulo 2385 Srba. Od toga 1974 vojnika, 387 civila dok je za 24 osobe status nepoznat. E sada me zanima kako je Tužilaštvo Srbije prikupilo da je 2000 ubijenih samo na te dvije opštine Bratunac i Srebrenica.

Sumadinac

20.10.2017. 14:30

Gde je sada ta tzv. "Srpska" BIA da resi taj problem? A znaju da sklone po nekog Srbina po Beogradu...