Велика ружа нaше књижевности

Ј. БАЊАНИН

17. 04. 2019. у 20:25

Представљено десето коло и стота књига антологијске едиције издавачког центра Матице српске. Вуксановић: Континуитет литерарне речи од усменог стваралаштва до савремених жанрова

Велика ружа нaше књижевности

Миро Вуксановић и Владан Вукосављевић Фото Ж. Кнежевић

АНТОЛОГИЈСКА едиција "Десет векова српске књижевности" Издавачког центра Матице српске доживела је десето коло, које је представљено у среду у Министарству културе и информисања. Прва књига првог кола, објављеног још 2010. године, била је посвећена Светом Сави, а стота књига песнику Новици Тадићу.

- Тако се подесило да је под бројем један светац, а под бројем сто песник који је говорио да је његов читалац ђаво - нагласио је покретач и главни уредник едиције академик Миро Вуксановић. - Антологија је покренута са намером да прикаже целовит развитак српске књижевности и континуитет литерарне речи од 12. до 21. века, од усменог и житијског стваралаштва до савремених књижевних жанрова. Заступљени су писци чије књиге обележавају време у којем су настале, без разлике на којем облику и наречју српског језика су написане, у било којој земљи где су Срби живели или сада живе.

Антологија има две серије у којима су подједнако заступљена значајна имена наше књижевности. Избор за прву серију, коју чини 121 књига, начињен је пре десет година, а допуњен је 2011. Прошле године одабрано је 40 књига за први део друге серије, коју чини шездесет писаца рођених до 1930. године.

- Остављено је доста имена за другу серију да би и она била антологијска, а и да би постојали писци који се афирмишу док се едиција објављује. Књиге излазе у годишњим колима, а свако се саставља тако да "у малом" илуструје читаву Антологију. Тако половину десетог кола чине ствараоци из ранијих векова, а остали су из 20. века, њих укупно осамнаест. Ту су Александар Пишчевић, Сава Текелија, Анка Обреновић, Лазар Комарчић, Пера Тодоровић, Милован Глишић, Радоје Домановић, Милорад Павић, Иво Андрић, Павле Соларић, Јован Дошеновић, Јован Пачић, Јован Хаџић, Јован Суботић, Василије Суботић, Радомир Костантиновић, Аница Савић Ребац и поменути Тадић - објашњава Вуксановић.

Министар културе и информисања Владан Вукосављевић истакао је да је ова едиција један од најкапиталнијих издавачких подухвата у последњих неколико деценија.

- Десет векова српске књижевности чини велики историјски обухват свега оног најквалитетнијег што је у усменој и писаној књижевности породио српски народ током свог дугог трајања. Оно је било изложено различитим историјским околностима и управо ова едиција сведочиће о томе како је историја остављала свој рефлекс у књижевности - каже Вукосављевић. - Постојање ове антологијске едиције није само капитално по свом називу већ и по значају за српски образовни систем, библиотеке и све људе. Оваквој едицији треба да се поклонимо и да је негујемо у наредним годинама будући да је реч о пројекту који је предвиђено да и даље траје. Да парафразирам Новицу Тадића, који каже "у слепој улици туђе руже заливам", ова едиција и њено постојање доказ је да заливамо велику ружу српске књижевности на доличан начин.

РАСПРОДАТА ТРИ КОЛА

ФИНАНСИЈСКУ подршку антологији пружају Министарство културе, Покрајински секретаријат за културу, Град Нови Сад, претплатници и купци. Ипак, како објашњава Миро Вуксановић, због недостатка средстава нема могућности да се доштампају прва три кола која су одавно распродата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације