НОВО РУЖЕЊЕ ИСТОРИЈЕ: Отварање нашег Културног центра у Пекингу и оптужбе црногорске власти

В. КАДИЋ

16. 12. 2018. у 11:22

Министарство културе Црне Горе реаговало је на наступ гуслара приликом отварања Културног центра Србије “Иво Андрић” у Пекингу. Министарство културе Србије: Нисмо узели ништа што је туђе

НОВО РУЖЕЊЕ ИСТОРИЈЕ: Отварање нашег Културног центра у Пекингу и оптужбе црногорске власти

И ношњи се мења "националност" / Фото Министарство културе Црне Горе

МИНИСТАРСТВО културе Црне Горе реаговало је на наступ гуслара приликом отварања Културног центра Србије “Иво Андрић” у Пекингу, који је, како је саопштено у њиховој оцени, био обучен у “црногорску народну ношњу”, као експлицитном идентитетском обележју”.

“Организатори овог наступа посегнули су у конкретно културно наслеђе Црне Горе, представљајући га као своје. Чињеница да је певање уз гусле део културног наслеђа више балканских народа, обавезује на обазривију презентацију овог нематеријалног достигнућа, од оне коју смо видели у Пекингу. Певање уз гусле за сада јесте уписано на репрезентативну Унескову листу нематеријалног културног наслеђа човечанства као део наслеђа Србије, и подразумева да Србија, приликом презентације овог наслеђа третира сопствену гусларску традицију и све оно што уз њу иде (ношња, симболичка значења, изворност и аутентичност текстова гусларских песама), али да не би смела да реферише на садржаје и елементе који припадају културном наслеђу других народа и држава”, каже се у саопштењу.

На оптужбе званичне Подгорице реаговала је опозициона Нова српска демократија, позивајући званичну Србију да и даље на исти начин штити културну баштину српског народа из Црне Горе, истичући да актуелна црногорска власт негира све што је српско, па и културу, и ствара лажну слику историје.

- Српски народ из Црне Горе има своју народну ношњу, коју је установио Његош, највећи српски песник, владар Црне Горе и владика, и она је део целокупне српске културне баштине, као што су то и ношње српског народа из Шумадије, Војводине, Крајине, Херцеговине, Босне, Боке Которске..., и Србија има пуно право, више него садашња званична Црна Гора, да се на међународном плану представља ношњом у бојама српске тробојке. Ту ношњу власт у Црној Гори одавно је одбацила, чак жели и да је забрани - саопштио је Марко Ковачевић (НСД).

СТАВ УНЕСКА НАШЕ министарство културе подсетило је званичну Црну Гору да је Србија приликом номинације певања уз гусле за УНЕСКОВУ листу нематеријалне културне баштине поднела опсежну документацију, коју су током двогодишње процедуре стручњаци Унеска вредновали, и читава процедура је била јавна. “Упис на листу Унеска не значи да тврдимо да су Срби измислили гусле и гуслање, него да је реч о темељној и живој баштини српског народа, о чему сведоче бројна удружења и посећене гусларске вечери”, указује се у реаговању.

- Званична Подгорица саму ношњу скрнави и уклања са њене капе крст са четири оцила, који их подсећа на историју и порекло. Што се самих гусала тиче, једина гусларска, такозвана “Слепачка академија” на Балкану била је на територији данашње Србије, у граду Иригу у Срему, где се преко зиме скупљало и тамо живело на стотине гуслара из свих српских крајева. Ту су размењивали песме и стихове, од којих је најбоље верзије прикупио и објавио Вук Караџић - истакао је Ковачевић.


НЕАРГУМЕНТОВАНА ЈЕТКОСТ

МИНИСТАРСТВО културе Србије одбацило је оцену црногорског Министарства културе да је у Пекингу “посегнуто у конкретно културно наслеђе Црне Горе”, и да је “са више такта и скрупула требало да се огласи у вези са овом темом”.

“Гуслар који је извео своју песму био је одевен у ношњу коју су носили и носе Срби у Црној Гори и Херцеговини, и то је чињеница коју ниједна нова идентитетска конструкција не може да измени. Део српског наслеђа, и то веома изразит, потицао је и потиче из Црне Горе, и Србија ни овом приликом није узела ништа туђе, представљајући га као своје”, каже се у саопштењу.


Фото Д. Дозет


“Охрабрујемо званичну Црну Гору да пажљивије изучи неспорне етнографске и етномузиколошке чињенице пре него што посегне за непримереном и неаргументованом јеткошћу. Министарство културе Србије и наше установе културе, спремне су да им у том послу пруже и одговарајућу помоћ и податке”, истиче се у реаговању.




Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (5)

pan

16.12.2018. 17:11

Pjevanje uz gusle nije dio nasledja vise balkanskih naroda vec samo srpskog ! A to sto se pojedini izrodi stide srpstva pa hoce da budu nesto drugo njihov problem. Srpske gusle ,srpske crkve , srpska kola, srpska nosnja ..... a vi pravite svoje nasladje zajedno sa arnautima (albanizovani srbi oko 40% danasnjih siptara a 80%kosovskih), hrvatima (80% pokatoliceni srbi) i makedoncima(samo 10-tak % zna da su srbi , oko 50 % se smatra bugarima koje i bez njih 80% cine bugarizovani srbi)

Шатор

16.12.2018. 18:13

@pan И не заборавимо најважније СРПСКИ ЈЕЗИК којим сви ти конвертити причају!

neko

16.12.2018. 19:00

Crnogorci kao zene,bi da biraju samo ono sto im odgovara,kada je ratni zlocin onda je to Srbin a kada su gusle,novac e to je onda njihovo.

Vasko

16.12.2018. 20:10

Stidite se svoje nošnje a ruku na srce ne liči Vam ni na što pa se kitite tuđim perjem !!!

Ne vidim problem

17.12.2018. 12:53

@Vasko - to je bila nošnja Srba iz Crne Gore, kad Crnogoraca nije bilo ni na vidiku kao nacije...