Посвета српском Џејмсу Дину
16. 11. 2017. у 08:22
Изложба о глумцу Милошу Милошевићу (1941-1966) у Кинотеци. Мистериозна смрт у Холивуду

Фото Југословенска кинотека
У МУЗЕЈУ Југословенске кинотеке (Косовска 11) у четвртак вече ће бити отворена изложба "Сећање на једну младост", посвећена глумцу Милошу Милошевићу (1941-1966). Он је у Холивуду постао познат под уметничким именом Милош Милош, а његов живот и данас личи на узбудљив холивудски сценарио.
Рођен је у угледној књажевачкој породици (отац му је био први секретар Удружења извозника Краљевине Југославије), а сањао је да постане глумац. После завршене средње школе похађао је школу глуме код професора Јове Путника у ДК "Божидар Аџија", и већ у првим данима говорио је да ће постати "нови Џејмс Дин". Путник га је због изузетног дара препоручио једном италијанском продуценту, стигао је и први позив за кастинг, и Милош је 1962. отпутовао у Рим. Али, прекретница у његовом животу те године није почела у Италији, већ са Аленом Делоном. Француски глумац који је већ био звезда снимао је у Београду "Марка Пола", Милош је постао његов близак пријатељ, и по завршетку снимања кренуо је с њим у Париз. Радио је као Делонов дублер, али ту није могао да оствари каријеру коју је сањао.
У Америку је стигао после женидбе богатом новинарком Синтијом Бурон, и у Њујорку, а затим и у Лос Анђелесу, похађао је чувени глумачки Seven Arts Studio. Врло брзо постао је нераздвојни пријатељ са Микијем Рунијем и његовом 28 година млађом супругом Барбаром Ен Томасон (на филму позната као Керолајн Мичел), и овај "троугао" завршен је трагично - 1. фебруара 1966. у купатилу Рунијеве виле пронађена су тела Милоша и Барбаре. Полицијска истрага је "утврдила" да је Милош убио Барбару Рунијевим пиштољем, а затим и себе. Права истина како је завршио српски Џејмс Дин и данас је неразјашњена, а ова изложба направљена је захваљујући заоставштини Милоша Милошевића, коју је Кинотеци завештала његова сестра Зорица.
ПРЕД ВЕЛИКОМ КАРИЈЕРОМ
у четвртак вече ће бити приказана и два филма које је Милош снимио у Холивуду - "Руси долазе" Нормана Џуисона (премијерно приказан после његове смрти), и "Инкубус" Леслија Стивенса, у којем је партнер Вилијема Шатнера. Пре трагичног краја припремао се за улогу у спектаклу "Пад Римског царства" Ентонија Мена, а његове рекламне фотографије сачуване су до данас.
Коментари (1)