СЕЋА СЕ СРБИЈЕ ИЗ 65: Дворана Културног центра Београда угостила славног Дејвида Линча

Јл. Бањанин

13. 09. 2017. у 16:39

Дворана Културног центра Београда била је мала да прими све заинтересоване који су желели да чују и виде америчког филмског и телевизијског редитеља, визуелног уметника, музичара и глумца

СЕЋА СЕ СРБИЈЕ ИЗ 65: Дворана Културног центра Београда угостила славног Дејвида Линча

Славни уметник обратио се Београђанима путем видео-линка Фото Игор Маринковић

Дворана Културног центра Београда била је мала да прими све заинтересоване који су желели да чују и виде америчког филмског и телевизијског редитеља, визуелног уметника, музичара и глумца Дејвида Линча. Директно укључење путем видео-линка трајало је више од сат времена, а Линчов разговор са публиком модерирали су Весна Даниловић и Мирослав Карић, кустоси Линчове изложбе "Мале приче".

- Мрзим да путујем и волим да остајем код куће и радим - нашалио се Линч. - Прошао сам, међутим, кроз Београд "Оријент експресом" 1965, и имам многобројна искуства из бивше Југославије. У возу сам био веома гладан, и неки човек је одмотавао папир у коме је била векна хлеба. Почео је да сече хлеб ножем, а унутар хлеба су били сир и месо. Дао ми је велики комад тог дивног хлеба - присетио се Линч успомена.

Док свет већ ужива у трећој сезони серијала "Твин Пикс", публику је занимало шта ће се догодити у следећој сезони, али Линч се није поколебао и открио детаље. Говорио је и о већем утицају телевизије у односу на филмове,

- Ово није добро време за дугометражни филм, али добро је што је кабловска телевизија заменила биоскопе у којима се приказују филмови који нису намењени масовној публици. Слика и звук на кабловској нису добри као у биоскопу, али то је нов дом за причу која тече без реклама, а квалитет се поправља - рекао је Линч. - Када би Фелинијев "Осам и по" био објављен данас, вероватно би потрајао недељу дана у биоскопима у САД, а потом би било могуће да емитеру платиш да га гледаш на телевизији.

Линч је познат по филмовима које карактерише надреалистички приступ, односно специфичан аранжман секвенци, на граници сна и јаве, које се често преклапају, тако да је тешко раздвојити реално од иреалног.

- Улога уметника је да ствара нове светове. Логика филмова је дивна, апстрактна и омогућава да се појединачне идеје претопе у једну велику - казао је Линч у документарном филму "Медитација, мир и креативност", који је приказан у КЦБ.

Када говори о стваралаштву, Линч га дефинише као интуитивно истраживање нашег "другог ја", снова, страховања и предрасуда, који нису очигледни на први поглед.

МЕДИТАЦИЈА ЈАЧА ОД БОМБИ

ДЕЈВИД Линч (1946) се већ 34 године бави техникама трансценденталне медитације и због тога носи етикету "чудака". Тврди да његова схватања немају везе са сектама нити религијама и да помажу миру у свету, те да су утицајнија од нуклеарних ракета.

- Веома је много негативности у свету, а позитивност унутар човека много је јача од бомби - рекао је Линч, а публика га је подржала аплаузом. - Свет ће постати боље место. Ако су групе довољно велике, позитиван став ће се ширити светом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације