Београдске приче: Најзначајнији Американац на Калемегдану

Зоран Николић

18. 12. 2019. у 13:16

Пре четири деценије председник САД Џими Картер био гост београдског градоначелника Живорада Ковачевића

Београдске приче: Најзначајнији Американац на Калемегдану

Амерички председник Џими Картер 1980. године посетио је Београд, а Фотодокументација "Борбе" и данас чува документе о тој посети. Данас, четири деценије касније, неки обриси града остали су непромењени као и амбијенти које чува Београдска тврђава.

Током посете америчког председника домаћин је био тадашњи градоначелник Београда Живорад Ковачевић, а кадрови фотографа овековечили су шетњу Калемегданом. На тврђави је Картер снимљен док обилази отворени део Војног музеја, са импресивним експонатима које и данас добро познају савремени Београђани.

Делови казамата иза леђа америчког председника остали су и данас очувани и једна су од атракција Београдске тврђаве. Ово је део утврђења који је током векова имао различите намене, тако да су на том месту некада били делови касарни, али и коњушнице. На крају, казамати памте и бројне заточенике, јер је овај део, пре два века, био и затвор у којем су боравили осуђеници на најтеже казне.

Са друге стране, Картер је, баш као и многи други могао да ужива у прелепом панорамском погледу који се пружа пред сваким посматрачем који се налази на платоу изнад ушћа. Вешти сниматељ је овековечио и тадашњи понос Београда, Спортски центар "25. мај" који и данас краси дорћолску страну Београда, додуше под другим именом.

Тако је амерички председник 1980. године ипак био у главном граду тадашње Југославије. Остало је сећање да је баш те године преминуо тадашњи југословенски лидер Јосип Броз Тито, а да Картер није тада био на сахрани, иако се у том тренутку на Титовом испраћају окупила комплетна планетарна елита.

ТИТО И САХРАНА

Будући да је био спречен, амерички лидер је на Титов погреб послао своју мајку, која га је заменила поштујући протоколе тадашњег, дипломатског света. Обично су председнике у таквим приликама замењивали најближи државни функционери, али овакав гест Американца одавао је и нешто интимнију црту међусобног поштовања и узајамног односа који су, очигледно имала два лидера.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације