Куће и дворишта још под водом!
26. 06. 2019. у 13:11
Ни два дана од великих падавина, стање поплављених на левој обали Дунава није се значајно поправило. Ватрогаснe екипе на терену 24 сата. Пумпе раде непрекидно
.jpg)
Кроз воду у чизмама / Фото Н. Скендерија
НИ после два дана од великих поплава на левој обали Дунава, ситуација се није побољшала. Ватрогасно-спасилачке екипе су на терену 24 сата, вода се одвози цистернама или испумпава у канализационе системе, али су многи запушени а има и много бетонираних. Због тога се цистерне одвозе до града и тамо празне.
Иако су ватрогасно-спасилачке екипе у великом броју на терену и распоређене на већини локација преко Панчевачког моста, вода се тешко повлачи. Репортери "Новости" су се уверили да су ватрогасци у Котежу и Борчи, уз Зрењанински пут присутни и црпу воду пумпама.
- Дежурамо 24 сата, смењују се по две наше екипе. Дошли смо да помогнемо колегама из Београда, како би се проблем што пре решио - каже Бобан Стошић из ватрогасне јединице Пожаревац. - Ми из једног канала пребацујемо воду у други, а из њега у канализацију. Тако се смањује вода у двориштима поплављених објеката.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Поплаве у престоници: Пријава штете од данас
Колико је ситуација у Борчи и Котежу тешка, показује то да су се многе породице иселиле на привремене локације, док се не санира причињена штета.
- Од када живим овде, никада се нешто слично није догодило. Како ми је кућа уз Зрењанински пут, сва вода са улице ушла ми је у двориште - за "Новости" прича Сеад Мурановић, у чијем дворишту је висина воде 50 центиметара. - Нико од надлежних служби није урадио ништа, него сам из свог џепа платио одвожење 20 цистерни од 13 кубика.
Илија Стевановић, који живи у Зрењанинском путу 127, каже да је вода "надошла" за десетак минута.
Због превелике количине падавина фекалије су се помешале са водом, па је у појединим домаћинствима смрад несносан. Поједини грађани били су приморани да праве импровизоване стазе од цигала, да би дошли до својих кућа.
Двориште у Крњачи
.jpg)
Како за наш лист прича Никола Сврдлин, житељ Пакрачке улице, која је претрпела највећа оштећења, деца већ три дана не излазе из куће.
- Овде се и раније појављивала вода до 10 центиметара висине, али би се повлачила за пола сата. Сада је страшно. Не могу да помогну ни екипе које црпу воду непрекидно. Камиони су мали, тако да ће овде имати доста посла - констатује Сврдлин.
Градоначелник Београда Зоран Радојичић истакао је у уторак да вода у поплављеним подручјима опада, и да је најбитније да нема људских жртава.
- Jeдaн oд прoблeмa кojи сaдa рeшaвaмo je штo су кaнaли зaпушeни, a пojeдини и бeтoнирaни. Врлo je вaжнo дa сe oчистe и oтпушe кaнaли и нa тaj нaчин ћe сe дрeнирaти вoдa тaмo гдe ниje дрeнирaнa - истакао је он.
Сакупљену воду избацују на десну обалу Дунава
.jpg)
КРИТИЧНО У ШАНГАЈУ
ПОСЛЕДИЦЕ од поплава на општини Земун успешно су саниране у насељима Алтина, Бусије и Батајница - истакао је заменик председника општине Дамир Ковачевић. Екипе су још на терену у насељу Шангај, где су ангажовани максимални капацитети и људство, а сви задаци досад урађени су у сарадњи са грађанима.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Истраживање о јавном превозу: Анкета за путнике
ПРИЈАВА ШТЕТЕ
ГРАЂАНИ насеља на левој левој обали Дунава, који су претрпели оштећења на својим објектима, могу се јавити Месној заједници места у ком живе. Они ће по пријави обићи све који су послали захтеве, и пописати сва оштећења. Такође се може попунити кратак захтев за пријаву штете у Градској општини Палилула, и предати на једном од шалтера поменуте установе. Градоначелник Београда Зоран Радојичић истакао је да ће Град учинити све да причињена штета буде надокнађена.