Муке због новца за бусплус
01. 03. 2019. у 12:07
На недоумице око уплате месечне накнаде запосленима, институције немају одговор. Познато је да мишљења која министарство финансија издаје нису обавезујућа, па јавне управе и локалне самоуправе и не морају да га усвоје

Фото М. Лабудовић
ВЕСТ да ће јавна и приватна предузећа убудуће морати новац за превоз запослених да уплаћују искључиво за ту сврху, узбуркала је јавност. Заменик градоначелника Горан Весић недавно је изнео став да би се на овај начин побољшала наплата карата за градски превоз. Познато је да мишљења која министарство финансија издаје нису обавезујућа, па јавне управе и локалне самоуправе и не морају да га усвоје.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Vesić: Mora se dokazati da je novac za prevoz za to potrošen
Многобројна питања остала су без одговора због најављених новина. Надлежни у фирмама и предузећима углавном се питају на који начин ће њихове службе евидентирати и прикупљати доказе о трошењу средстава конкретно за превоз. С друге стране, мука и послодаваца и запослених јесте како ће уопште бити могуће да купе месечне карте у случајевима коришћења краћих годишњих одмора или боловања, када се месечне карте за превоз не уплаћују месец за месец.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Gubitak GSP 1,9 milijardi dinara
- Шта ако се разболим и узмем усред месеца боловање, од пет дана, на пример - пита се Александра В., запослена у једној од државних фирми. - Будући да се месечне карте уплаћују ретроактивно, односно за претходни месец, како ће ми фирма онда уплатити "бусплус"?
Из Министарства финансија напомњу да мишљење, које су дали, није обавезујуће и да је на фирмама да одлуче како ће запосленима исплаћивати надокнаду за превоз. И док Закон о раду предвиђа надокнаду за превоз запослених, колективним уговорима је препуштено радницима да одлуче хоће ли им се новац уплаћивати на рачун или ће им фирме уплаћивати "бусплус" месечне карте.
Проблем је и Државна ревизорска институција која као кршење закона евидентира уплаћивање електронске допуне карата за јавни превоз за изабрана, постављена и запослена лица, за свих 12 месеци и за дане када нису долазили на посао.
На многобројне нејасноће, "Новости" још очекују одговоре од Министарства финансија и од Државне ревизорске институције.