Ко се стиди Борбе и Обнове?

М. СТАНОЈКОВИЋ

05. 02. 2019. у 13:48

Електронска анкета ГО Вождовац о промени спомен-обележја испред општине дели јавност. Симболи су антифашизма - кажу у Заводу за заштиту споменика. За уклањање скулптура до сада 19.851 грађанин, а против њих 10.749

Ко се стиди Борбе и Обнове?

Установа у Устаничкој улици / Фото И. Маринковић

АНКЕТА о постављању споменика испред Општине Вождовац Милунки Савић, Васи Чарапићу, вожду Карађорђу и војводи Степи Степановићу, на коју су "Новости" прве скренуле пажњу јавности, изазвала је многобројне полемике, али је и даље актуелна. Председник ГО Вождовац чак сматра да би, ако тако грађани одлуче, за идућу годину Општина могла да определи средства за подизање нових споменика, што подразумева уклањање постојећих.

Скулпторалне групе "Борба" вајара Сретена Стојановића и "Обнова" Лојзе Долинара, које од 1949. године стоје испред улаза у ову градску општину и чине целину са њом, припадају соцреализму. Према замисли председника Савића, оне ће бити "протеране" у паркић у близини, у ком ће се наводно направити пројекција Вождовца од 1800. до данас, а места испред Општине ће уступити новим спомен-обележјима.

- Што се тиче подизања споменика, још је све на нивоу идеје - каже за "Новости" Александар Савић.

- Ово ће бити година гласања, а ако грађани прихвате наш предлог, консултоваћемо се са Градом и надлежним институцијама. Планирамо да за 2020. годину определимо средства из буџета или путем инвестиција.

Зашто је консултовање са Градом планирано тек после гласања, као и зашто није испоштован Закон о ратним меморијалима, који предвиђа изношење идеје савету при Министарству за рад борачка и социјална питања - питају се противници ове замисли и подсећају да је мишљење савета потребно да би се избегла хаотичност, као и да последњу реч даје министар.

Завод за заштиту споменика културе сматра да је изузетно важно да знамените личности наше историје добију јавне споменике, као и да Карађорђе, Степа Степановић и Васа Чарапић већ имају своје споменике у Београду, док Милунка Савић, по њиховом мишљењу, то свакако заслужује. Али...

- Зграда Општине Вождовац је изграђена у послератном периоду и скулпторалне групе испред ње су наменски вајане за тај простор и нераскидиво су везане за архитектонски концепт објекта. Представљају симболе отпора и атифашистичке борбе и интегрални су део зграде Општине - наводе стручњаци Завода.

Према речима историчара Дејана Ристића, који је и сам учествовао у овој анкети и негативно се изјаснио, идеја о постављању споменика Милунки Савић није лоша. Међутим, Ристић сматра да је најпре требало да буде консултована струка, као и да се у спровођењу ове идеје иде погрешним редоследом:

- Сви сем Милунке Савић, која наравно, заслужује споменик, већ имају репрезентативна обележја. Васа Чарапић испред Дома Војске, Степа испред своје куће, а Карађорђе у Карађорђевом парку.

До сада је у електронском мини-референдуму на сајту оштине учествовало 30.600 становника, а они који подржавају ову идеју и даље су у вођству. За протеривање дела чувених вајара гласао је 19.851 суграђанин, док је њих 10.749 против.

Александар Савић

САВЕТ ЗА ОЧУВАЊЕ ТРАДИЦИЈЕ

ОВА област додатно је уређена и недавно усвојеним Законом о ратним меморијалима, а потом и Саветом за неговање традиције ослободилачких ратова у Србији. Њега чине стручњаци и представници државне управе који ће давати мишљења на предлоге о постављању споменика посвећеним ратним личностима и дешавањима, и одлучивати о уклањању уколико су у супротности са интересима Србије.

ГЛАС ПРОТИВ

ГЛАСАО сам против, јер сматрам да је зграда Општине као и споменици који су тренутно испред ње драгоцени, јер припадају раздобљу после Другог светског рата и да епохе не би требало да се мешају - каже историчар Ристић. - Врло је важно да ти споменици, који су рађени у време социјалистичке Југославије, остану где јесу, да би се очувала аутентичност и целина епохе. Постављање споменика из другог периода делује непромишљено. Сама идеја је добра, али избор локације је погрешан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (7)

Radnik

05.02.2019. 14:10

Antifašizam se ovde, na Balkanu, sistematski proteruje već evo već skoro dve decenije. Time se sami svrstavamo u poražene snage u Drugom svetskom ratu. Nije čudo što nas u svetu gledaju ko da nas je sve Hitler pravio.

Lex

07.02.2019. 13:17

@Radnik - Не протерује се антифашизам јер је по дефиницији сваки Србин антифашиста. Протерује се наметнута крвљу (бар 56 000 стрељаних Срба) мрачна и тоталитарна идеологија која је хтела да затре траг било чему што има везе са Србијом и Србима. Срби сами нека одреде који су им споменици и са чим се идентификују. Свему осталом је место у музеју.

SKOJ

05.02.2019. 15:19

Samo da vas covek pita da li postoji nesto bitnije da se radi na vasoj opstini od menjanja spomenika?? Valjali spomenici sve ovo vreme, sad se nasao novi "stvaralac" istorije koji ce to da promeni. Da li ste svesni svog besmisla?

Деда

05.02.2019. 17:55

@SKOJ - Колико ја знам први Српски устанак и први светски рат су били пре вас скојеваца !!! Па које онда нови стваралац историје ?!

Mochwara

05.02.2019. 15:48

Opština Voždovac je svojevremeno nacionalizovala nekoliko parcela i objekata mojim precima. 90ih su bespravnom gradnjom i otkupom stanova otuđili i ono malo imovine što je moglo da se vrati restitucijom. Novčanu naknadu dodeljenu restitucijom, naravno, neće dobiti nikada. Zato i treba da ostanu ti spomenici ispred opštine, da se svi sećamo tih vremena i tih pljački. Sa oca na sina, sa dede na unuka. Kako se lepo živelo u onoj Jugoslaviji

Ivana

05.02.2019. 16:10

Celnicima Opstine Vozdovac bi bolje bilo da razmisle sta bi mogli da urade sa Bioskopom Vozdovac u ulici V. Stepe koji godinama propada!!!!????