Београд на води шири се до Сајма

С. Б. МИЛОШЕВИЋ

27. 12. 2018. у 11:16

Простор од Газеле до дела Мостара експропријацијом припао компанији „Belgrade waterfront”. Фирме које послују на овом простору ускоро затварају својa врата

Београд на води шири се до Сајма

Објекти у Булевару војводе Мишића се уклањају / Фото З. Јовановић

УМЕСТО од Бранковог моста до Газеле, комплекс "Београда на води" простираће се све до Београдског сајма. Како "Новости" незванично сазнају, земљиште дуж леве стране Булевара војводе Мишића експроприсала је држава, за потребе ширења овог комплекса.

Због ширења "Београда на води", компаније које су овде имале своје локале почеле су да их празне. Изложбени салон фабрике намештаја "Матис" већ је размонтиран, а 31. јануара 2019. врата затвара и "Хоум плус".

- Тачно је да затварамо салон због ширења "Београда на води" - каже за "Новости" Виктор Чаловски, генерални директор овог ланца. - Наша фирма је имала вишегодишњи уговор о закупу објекта код "Еurosan real estate". Закуп нам је отказан због овог разлога, а нови продајни салон отварамо у тржном центру "Ада мол", када буде изграђен.

Како су остали без свог објекта у Булевару војводе Мишића, експропријацијом или продајом, компанија "Матис" није желела да објасни "Новостима".

Објекат некадашњег превозничког гиганта "Југошпеда", односно бивша фабрика хартије коју је подигао индустријалац Милан Вапа 1924. године, пре шест година постао је споменик културе. У њему се налази неколико фирми, које ће сада морати да буду измештене. Пре тачно годину дана "Новости" су писале да ће здање бити обновљено. Тадашњи први човек престонице Синиша Мали казао је да ће зградама "Југошпеда" и "Бигза" бити враћен стари сјај.

- Обнова ових здања заправо је наставак тренда да се зградама, које су чиниле традиционални стари Београд, врати стари сјај, као што је то урађено са зградом "Геозавода" - рекао је тада Мали.

Тако би, у склопу "Београда на води", осим "Геозавода" и бивше Главне железничке станице, требало да се нађу и хотел "Бристол" и зграда "Југошпеда". Да подсетимо, Секретаријат за имовинско-правне послове града Београда још 2016. експроприсао је зграде "Симпа" и словеначке "Искре" у Улици Хаџи Николе Живковића 2 и 6, које су прешле у руке предузећа "Београд на води".

БИСЕР АРХИТЕКТУРЕ

ПРОЈЕКАТ постројења фабрике хартије урадио је архитекта Карл Ханиш, док је надзор над зидањем водио домаћи инжењер Владимир Билински. У пространој згради налазила су се одељења намењена производњи и складиштењу хартије, као и биро власника, кухиња и трпезарија, радничка амбуланта и собе за одмор. Као прва фабрика наменски грађена за индустријску производњу папира, пуне три деценије била је и једина фабрика те врсте у Србији. Данас је једна од најочуванијих и најзначајнијих објеката индустријске архитектуре у Београду и Србији. У њој су се снимали многобројни домаћи филмови и серије.


ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Звезда руши дом Лазићима

РАСПРОДАЈА У "ХОУМ ПЛУС"

ЗБОГ затварања објекта "Хоум плус" код Сајма, у току је велика распродаја артикала. Сви производи су на попусту од 20 до чак 70 одсто, па суграђани снижења могу да искористе све до 31. јануара да купе све што им је потребно за домаћинство.

Чим тржни центар "Ада мол" буде отворен, у њему ће бити нови продајни центар овог ланца кућних производа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (10)

milos

27.12.2018. 11:44

NISTA VISE NIJE KAO PRIJE... Boze, sve lepo nekad unistavaju, tradicionalni duh starog grada tako brzo nestaje. Jos nismo prezalili staru zeleznicku, a sad i ovo... Nisam iz Bg-a, ali ga mnooooogo volim. Zao mi je sto nekim ljudima nista nije sveto! Poz za Vecernje novosti iz Novog Sada!

Jovan

28.12.2018. 12:00

@milos - Da znas o kom prostoru se radi, ne bi tako pisao. Svi drame, a na tom potezu se nalaze siblje, hangari, stari koloseci i smece iz nehigijenskih naselja. Jedino sto je vredno je pomenuta zgrada fabrike koja ce kao sto i pise biti sacuvana. Samo znate da cmizdrite i kukate, a niste ni upuceni u temu.

milovan

27.12.2018. 12:21

Ali morao je da se raspise tender za dobijanje ovog prostora? Kao i onog pterthodnog. Tako predvidja zakon... Valjda...

Boyana

27.12.2018. 15:13

Nije bogat onaj koji ima mnogo, nego onaj kome treba malo! Neko to shvati ranije a neko kasnije.S obzirom da se urusava i narusava staro gradsko jezgo i priobalje,dodje mi da placem! A onda se setim Budimpeste, koja je tako lepo otvorila vidike i uredila priobalje sa nizim zgradama (npr.Parlament) i mostovima a mi nase zakopavamo visokim zgradama,trznim centrima,garazama!Sve mi se cini da neko nije polozio neki ispit pa se sada na ovom projektu uci!

širi se do Sajma

28.12.2018. 12:42

Ko rak rana. Ajd zbrišite i Sajam i Adu Ciganliju, šta će nam to, pa se zalaufajte sve do Obrenovca

Srđa

28.12.2018. 23:15

Čitam ove komentare i ne mogu da verujem! Umesto da kažete hvala bogu da onaj Beograd nestaje i da najzad je počelo generalno uređenje grada vama nedostaje ruglo, prljavština i haos. Dobro je da takvi se više ne pitaju!