Весић: Изменама Закона лакше против бесправне градње
17. 10. 2018. у 22:33
Град Београд је веома задовољан предложеним изменама и допунама Закона о озакоњењу јер се тиме уводи читав низ измена које ће нам омогућити да се лакше боримо против бесправне градње

Фото Танјуг
Град Београд је веома задовољан предложеним изменама и допунама Закона о озакоњењу јер се тиме уводи читав низ измена које ће нам омогућити да се лакше боримо против бесправне градње, која је велико зло у нашем друшту, поручио је заменик градоначелника Горан Весић.
"Они који бесправно граде не плаћају никакве доприносе држави, а ми од тих доприноса градимо вртиће, школе, путеве, канализацију, водовод. Не врши се никаква контрола бесправних објеката, јер кад добијете регуларну грађевинску дозволу неко врши контролу пројеката и да ли је урађено у складу са свим стандардима", истакао је Весић за РТС.
Он је упозорио да тако нико не зна да ли су те зграде безбедне и то је велики проблем.
"Они који беспарвно граде оптерећују постојећу инфраструктуру, оптрећује се водоводна и канализациона мрежа, нема довољно паркинг места, а све то мора да се уради када се гради регуларно", појаснио је Весић, преноси градски Секретаријат за информисање.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Весић: Београдски метро по угледу на прашки
Према његовим речима, измене и допуне закона ће омогућити да се руше бесправни објекти на основу коначног, а не правоснажног решења, то значи када се неко одбије од легализације у другом степену, тог часа ће град, република или општина, зависи ко је надлежан, моћи да сруши објекат.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Vesić: Stati na put divljoj gradnji
" Дешавало се да бесправни градитељи, за које се зна да никада не могу да озаконе објекат који је подигнут после 2015. године, оду после другог степена на Управни суд. До сада је закон омогућавао да не можете да их рушите док се не заврши поступак пред Управним судом који је знао да траје", онаводи Весић.
Он каже да сада сателитски снимак постаје доступан свим грађанима и моћи ће да се зна да ли је објекат који се гради постојао пре 2015. године, а не да бесправни инвеститори варају грађане да такав објекат може да се озакони.
"Убудуће ће сателитски снимак бити обавезан за све објекте и за оне који су изграђени пре 2015. године јер се у пракси видело да су постојале злоупотребе, те да су поједини бесправни градитељи, очигледно у договору са појединим инспекторима, приказивали да су се објекти које продају грађанима градили пре 2015., а нису тада грађени. Сада ће сателитски снимак бити обавезан за озакоњење и тих објеката", нагласио је Весић.
Како је навео, грађевинска дозвола се добија кроз електорнски систем и сва комунална предузећа имају рокове, а изменама и допунама закона је предвиђено да уколико предузеће не изда своје услове, сматра се да их је издало, тако да је то додатно убрзано.
"Уколико је инвеститор урадио све по закону, има пројекте који су урађени како треба, не треба дуже од 28 за добијање грађевинске дозволе. Сада је предвиђена могућност у закону да они који раде лоше пројкете губе инжењерске лиценце. Постоје исти пројектантски бирои који стално праве грешке. Наш надлежни Секретаријат не само да одбије некога за грађевинску дозволу, него и напише примедбе шта треба да се исправи како би следећи пут све било у реду. Догађа се да добијемо исти пројекат као да примедбе нисмо дали. То значи да ти пројектанти не раде добро свој посао. Сада ћемо моћи пред судом части да покренемо поступак да се њима одузме лиценца", прецизирао је Весић.
Цил ових измена закона, додао је, јесте брже озакоњење и да се стане на пут бесправној градњи.
"Брже озакоњење ће бити могуће зато што ће Град преузети све инспекције, више неће постојати грађевинске инспекције у општинама и све ће бити у Граду Београду, а због тога што контрола мора да буде на једном месту. Општинама ћемо до краја године вратити да раде озакоњење објеката до 200 квадратних метара, а таквих је око 200.000 предмета у Београду. То се односи на решавање животних проблема као што су терасе, гараже, шупе. Са друге стране, неће бити могућа продаја објеката док се не озаконе, то ће бити мотив да се они озаконе и онда више нико неће имати мотив бесправно да гради", објаснио је заменик градоначелника.
Весић је подсетио да је Град Београд прошле године издао грађевинских дозвола за више од милион квадратних метара, а ове године до 30. септембра за више од 750.000 квадратних метара, а да је издат 791 локацијски услов за скоро милион квадрата.
cile
18.10.2018. 08:33
Rupe u prethodnim zakonima su namerno ostavljane da pojedinci iz vlasti dovrse svoje poslove !I sada ce biti tako, ja im ne verujem ! Licni primer mi to govori jer od 2003 mi niko nije poslao ni jednu poruku ili pitanje na zahtev za legalizaciju !
Ej vesiću šta bi sa "merkale" jer pojeo vuk magare? Napredno nema šta
Daj Boze,da izmene Zakna o ozakonjenju stanu na put bespravnoj gradnji. Kljuc svega je u losoj dokumentaciji katastra,(digitalizacijm nahranjeni kompjuteri sa podacima o parcelama cije je stanje samo na katast planu takvo a drzaoci na terenu ustostruceni)jer se 'ne moze'pronaci ono NN lice na koje se odnosi bespravna gradnja i tu sve pocinje i tu zavrsava
Bio bi red da se više preseče !!! Stvarno ne razumem kako neko može da kupi stan u nelegalnoj zgradi i da pusti da mu deca žive pod stalnim rizikom da će se srušiti objekat, jer neko uštedeo na armaturi i izolacionom materijalu , da ne pominjemo elektro i druge divlje instalacije !!!
Problem je temeljna korupcija. U nekim gradskim opštinama "svako zna" šemu. Sve je dogovoreno unapred. "Investitor" počne da gradi, a po prijavi izađe inspektor i napiše prekršajnu prijavu. Ako, kao što je bio slučaj, neko pozove novinare Novosti, onda se naljute i napišu još pokoju prijavu. Ovaj nastavlja da gradi - dokle god je u "prekršaju", baš ga briga, krivično neće dobiti. Kad zatvori krov, kupi antidatiran broj za legalizaciju (iz 2009) i gotovo. Inspektor i opštinari su nagrađeni.
Коментари (5)