Стална потрага школа за инжењерима

Б. Борисављевић

06. 09. 2018. у 23:59

Око 900 просветара у београдским средњим школама вишак, а негде недостају предавачи. У школама је мањак професора математике и физике

Стална потрага школа за инжењерима

Постоји могућност да буде мањак и учитеља

БЕОГРАДСКИМ средњим школама недостају електроинжењери, који би предавали информатичке предмете у електротехничким школама и ИТ одељењима гимназија, поручују из Форума средњих стручних школа Београда. Такође, мањак је и професора математике и физике, док је на листи вишкова највише професора стручних предмета и практичне наставе у школама, углавном, занатске струке, али и економским.

Према речима Милорада Антића, председника Форума средњих стручних школа Београда, у престоници је око 900 просветара "сувишно", док у основним и средњим школама има око 6.000 слободних места. Он истиче да је више "прекобројних" радника у средњим школама, како због спајања неких образовних установа (углавном по Србији), тако и због "резања" одељења у школама економске струке. Са друге стране, број основаца је константан сваке године.

- У склопу реформе средњег стручног образовања, последње три године економске школе су остале бар без три-четири одељења, што је повукло за собом и вишак запослених - објашњава Антић. - Осим економских, технолошки вишак постоји и у школама грађевинске и машинске струке, а разлог је мало интересовање ученика за упис на ова занатска занимања, тако да се број ђака смањује из године у годину. Реч је, углавном, о професорима стручних предмета - инжењерима и економистима.

Наш саговорник истиче да запослени који су технолошки вишак, осим стручних предмета, могу бити распоређени на рад у библиотеци или да предају грађанско васпитање. Он додаје да је могуће да се због природног одлива кадра, односно одласка у пензију, појави потреба за професорима разредне наставе - учитељима. У таквим случајевима директори су дужни да упражњена радна места попуне са листе технолошких вишкова, а тек после тога да ангажују оне који имају уговоре на одређено време.

Осим наставног кадра, вишка има и међу административним особљем, као и спремачицама и домарима, док је повећан број педагога и психолога.

Милорад Антић

ПЛАТА И ПРАВИЛА

- КОЛЕГЕ које су проглашене технолошким вишком примају 65 одсто од плате, која за почетника износи 49.500 динара - наводи Антић. - На листи могу бити годину дана, ако у том року не буду ангажовани, прекида им се радни однос, уз отпремнину од 200 евра по години стажа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)

Lola

08.09.2018. 23:31

Nista čudno. Koji će maladi elektro inženjer da radi za tu platu! Problem bi bio da je i 100 % viša, a kamo li ovakva socijala. Država jednom mora da shvati ,da ako želi kvalitet, mora i da ga plati.Ali oni idu na urušavanje državnih škola i forsiranje privatnih.