Весић: Савамала се поново рађа
13. 07. 2018. у 09:37
Заменик градоначелника најавио да ће нова јавна инфраструктура и реконструкција Савамале од оронулог и запуштеног дела града поново направити најлеппши део Београда и нови центар престонице

Фото: Танјуг
Весић у ауторском тексту за Политику под насловом "Савамала се поново рађа", каже да чак и они виде да је пројекат ушао у фазу када грађанима постаје видљива.
Прочитајте још:"Штрабаг" обнавља градско језгро
Нова јавна инфраструктура и реконструкција Савамале која од оронулог и запуштеног дела града постаје поново најлеппши део Београда и нови центар града. А то значи да више не могу да обмањују грађане у вези са Београдом на води, наводи Весић.
.jpg)
.jpg)
Замеик градоначелника подсећа да је на самом почетку пројекта реконструисана је зграда Београдске задруге која је деценијама била запуштена и ругло.
Гради се Булевар Вудро Вилсон који ће спојити садашњи трамвајски мост и Београдски сајам чија је дужина око 2 километара, ширина 40 метара, са шест саобраћајних трака, два дрвореда и бициклистичким стазама а који ће грађани ће моћи да користе већ у марту наредне године.

Ложионица постаје хаб за креативне индустрије, Шпанска кућа биће Кућа архитектуре а Савски кеј биће уређен све до Београдског сајма.
.jpg)
Најавио је да ће до краја године почети да се гради Централни парк који ће се простирати на 2 хектара са дечијим игралиштима и спортским теренима.

То значи, истиче заменик градоначелника, да Београд на води нису само зграде, које грађани већ могу да виде, прве две куле које се завршавају и усељавају, трећа и четврта кула које се граде, тржни центар који је већ достигао Газелу и Кула Београд, нови симбол града, у оквиру које ће бити „Сент Риџис хотел” већ и сви ови јавни простори и објекти.
Захваљујући овом пројекту, Савамала се поново рађа а грађани овог краја, који се налази јужно од Београдске тврђаве и Косанчићевог Венца дуж десне обале Саве, коначно ће живети у уређеном делу града, навео је.

Абаџијску чаршију планирао је у данашњој улици краљице Наталије.
Тадашњим станарима тог дела Савамале понудио је да уместо кућерака подигну пристојније куће и радње и да за то бесплатно посеку свако дрво из шума око Београда.
Пошто то нико није учинио наредио је да се овај крај расели у Палилулу, што је и урађено за један дан.
На празном простору, о државном трошку, подигнуто је 46 дућана, који су бесплатно понуђени трговцима. Књаз, први београдски урбаниста, баш у Савамали желео је да изгради нови српски Београд, са својим управним центром и другим значајним објектима, у ком је Абаџијска чаршија требало да буде привредни центар.
Потом је књаз Милош одлучио уз Топчидерски друм (која данас носи његово име) подиже државне зграде.
Зграда Совјета, подигнута 1836. године (данас је ту Одеон), поред ње Вазнесењска црква, Државни савет, војне касарне, Министарство финансија са Финансијским парком и Двор Михаила Обреновића. На углу Балканске и Адмирала Гепрата (Пиварски сокак) никла је прва Велика пивара у којој су игране прве позоришне представе али и одржавана заседања скупштине, па и чувена Светоандрејска скупштина, 1858. године.
.jpg)
После Другог светског рата, овај крај је изгубио на значају а дуж реке, на преко стотину хектара, налазили су се магацини, стоваришта, пруга, ложионица...
Покушавала је, каже, Српска акдемија наука да укаже на велики потенцијал овог простора пројектом ”Варош на води” посебно када је седамдесетих година прошлог века почео да се гради Прокоп и када је донета одлука да се из центра града исели железнички саобраћај.
Није било ни снаге, ни политичке воље да се то уради све док пре неколико година председник Србије Александар Вучић није одлучио да заложи свој политички ауторитет за успех овог историјског пројекта.
Противници Београда на води изгубили су не само битку већ и синекуре које су добијали за рушење пројекта, истиче он.
Указује да је њихов крај почео изборним дебаклом на градским изборима на којима су рушење Београда на води нудили као изборни програм.
Тада су, каже, још понеког могли и да преваре, а данас када се Савамала уређује и развија не верује им више нико.
Tt
13.07.2018. 09:55
Zgrada Geozavoda jeste rekonstruisana ali zar nije odlukom Vlade Srbije data na visedecenijsko besplatno koriscenje investitoru?
Зато се захваљујући вама све остало распада
Pa svakako ce protivnici savamale da se bune, to je sigurno, jer znamo ko su oni, njima nista sto vi uradite ne odgovara.
Posle realizacije ovih projekata Beograd će postati turistički i istorijski centar regiona.
Ori Veso, al' duboko.
Коментари (10)