Реконструкција Балканске: Нови власници старих заната

М. СТАНОЈКОВИЋ

10. 07. 2018. у 10:33

У Балканској улици данас почиње реконструкција, а неки мајстори принуђени су да затворе локале. Распродаја због затварања, радње недавно продате на лицитацији. Нови власник тражио 400 евра за закуп локала

Реконструкција Балканске: Нови власници старих заната

ПРОМЕНЕ Балканска улица Фото Н. Скендерија

РЕКОНСТРУКЦИЈА Балканске улице, на потезу од Улице краљице Наталије до Гаврила Принципа почиње данас, а замена калдрме и водоводне и канализационе мреже трајаће до средине октобра. Иако је по завршетку обнове планирано да овај део града буде проглашен посебном туристичком зоном, односно Улицом старих заната, неке занатлије из горњег дела улице стављају катанце на радње, јер су локали, у којима су деценијама занат чували од заборава, сада у рукама нових власника.

Кожне торбе, које годинама верни купци пазаре у Балканској 23 однедавно су на распродаји. Цене по којима се купује ручни рад не могу да покрију ни материјал, а камоли време и уложени труд. Занатлија Дејан Жигић, који је посао наследио од свог оца, а још му се деда 1932. године са послом сарача уселио на исту адресу, каже да им ништа друго не преостаје. Да продају преостало, па да ставе кључ у браву. Како кажу, иако се званично нису иселили нити им је решење још стигло, локал од којег је породица живела скоро девет деценија, продат је на лицитацији. Ишчекују да власник покуца и дође по своје.

- Наше муштерије долазе и не могу да верују да више нећемо радити - каже Жигић за "Новости". - Овде је још наш деда радио као сарач, а 1982. године предао је локал мом оцу, који је почео да производи ташне. У септембру 2017. одлучено је да се локал стави на лицитацију, а да нас претходно нису позвали да предамо кључеве. Да је објављен конкурс за лицитацију, сазнали смо у тексту који је тада изашао у "Новостима", четири дана пре дана одржавања. Нисмо имали времена ни да се снађемо, подигнемо кредит и пробамо да откупимо радњу. А вероватно ни то не бисмо могли, јер је као депозит за учешће у поступку лицитације морало да се издвоји неколико хиљада евра.

Жигићи нису кивни на новог власника. Чак им је понудио да за кирију од 400 евра остану на истом месту. Али, прескупо им је.

- Човек је поступио фер и понудио нам да изнајмимо локал од њега. Међутим, нама се то не исплати. Он је од априла преузео локал, али нас је до сада пустио да радимо. Сваки час очекујемо да се јави и узме што му припада.

Иста судбина задесила је једног од ретких преосталих мајстора за поправку телевизора Стевана Љубичића. Иако је његов посао прегазило време и нова технологија, он би се, како каже, преоријентисао и опстао, да у септембру његов локал такође није продат.

- Сервисирам телевизоре већ 41 годину, а радњу сам преузео 1981. године - објашњава Љубичић. - Уложио сам у њу и много новца и труда, али сада је то неважно. Нису нам понудили ништа у замену за овај локал. Нити су нас обавестили иако смо им слали дописе да сазнамо шта се дешава. Што нама нису дозволили да купимо? Причају о улици старих заната, а нас су затворили.

Врата уз врата са сервисом телевизора, испражњена је и још једна ташнерска радња. Мало ниже низ улицу пре неколико година закатничио је и кујунџија свој занат. Остале су још понека капаџијска, јувелирска, мајсторска радионица за поправку ташни... Питање је колико ће још дуго успети да се одрже поред оних који су пикирали њихове локале.

НЕМОЋ Сервисер Стеван Љубичић био спреман за преоријентацију

ЕКСТРАЗОНА КАО И КНЕЗ МИХАИЛОВА

ДОК Град није преузео управљање пословним простором, закуп локала ове две породице плаћале су по 12.000 динара. Када је надлежност престала да буде у рукама Општине, кирија је повећана на око 30.000 динара.

- Прво су хтели да нас повећањем кирије избаце одавде - прича мајстор Љубичић. - Балканску улицу су сврстали у екстрапрву зону у рангу са Кнез Михаиловом улицом, што никако није логично. Не могу да се ове две улице по атрактивности и прометности локације изједначе.

ТРАДИЦИЈА Породица Жигић закупац радње од 1932. године


ВЕСИЋ: ЛОКАЛИ ЗА ЗАНАТЛИЈЕ

Након завршетка, ова улица постаће посебна зона од интереса за туризам града као улица старих заната, рекао је заменик градоначелника Горан Весић за ТВ "Прва".

"Омогућићемо људима који се баве старим занатима да добију бесплатно или уз малу надокнаду локале у овој улици и на тај начин сачувамо и ову улицу и њен дух", рекао је Весић.

Када је реч о локалима у Балканској улици, за време радова биће остављен пролаз до локала како би грађани могли да користе њихове услуге.

"Према градској одлуци која је на снази последње две године, свим локалима у зони реконструкције која траје дуже од 60 дана омогућавамо да, уколико су у пословном простору града, не плаћају кирију. Такође, имамо и договор са Пореском управом да се за време реконструкције њихов порез, који је углавном паушални, одложи док трају радови. На тај начин се трудимо да помогнемо занатлијама, али чињеница је да је свуда где су овакви радови обављени, промет касније био побољшан", казао је Весић. (Танјуг)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (1)