Стотинак старих чекају помоћ

М. Љ. ПОПОВИЋ

03. 04. 2015. у 21:45

Број активних геронтодомаћица премали да задовољи потребе житеља престонице. За 581 особу потребно је 150 стручних лица

Стотинак старих чекају помоћ

Тhinkstock

НАЈСТАРИЈЕ Београђане који нису у стању да се брину сами о себи и немају помоћ родбине, тренутно обилази 665 геронтодомаћица. Међутим, листа чекања за ову врсту помоћи је и даље дугачка, па главном граду недостаје још жена за пружање помоћи у кући.

Помоћ при обављању свакодневних потреба тренутно добија 2.815 суграђана. Највише корисника је у општини Вождовац - 393, затим у Старом граду - 387, Новом Београду - 302.

Под окриљем ове градске службе једино нису три градска подручја - Сопот, Гроцка и Барајево. Разлог - нема нових запошљавања радника, али је проблем и велика удаљеност између домаћинстава којa би геронтодомаћице евентуално могле да обилазе.

- Константно имамо потребу за још геронтодомаћица - каже за "Новости" Марија Марков, управница Установе Геронтолошки центар Београд, преко које стари и болесни остварују право на помоћ у кући. - Своју неговатељицу, према нашој евиденцији, тренутно чека још 581 особа.

Дневни посао "домаћица за старе" подразумева обилазак најмање три корисника са којима проводе по два сата, али има и оних који се веома вежу за своје домаћине па се са њима друже и ван радног времена.

Геронтодомаћице, иначе, помажу најстаријима у припремању хране, набавци намирница и лекова, одржавању хигијене гардеробе, сређивању стана, плаћању рачуна и одласцима лекару. С обзиром на то да је на листи чекања скоро 600 особа, да би се збринули сви којима је помоћ неопходна, недостаје још најмање 150 геронтодомаћица.

Неговатељице не раде празницима и викендом, а да би могле да обављају овај хумани посао, услов је да имају завршену средњу школу. Пролазе и кроз програм обуке где сазнају све о организацији рада, које су одлике старости, како да реагују у случајевима неке ванредне ситуације, на који начин да поступају са дементним особама...

За обављање ових послова заинтересовани кандидати треба да имају минимално трећи степен школске спреме. Особа која се пријављује за рад не сме да буде под истрагом, мора да поседује уверење о здравственој способности и да прође кроз акредитовани програм за обављање послова геронтодомаћице.

МЕСЕЧНО СЕ ПЛАЋА 1.200 ДИНАРА

ЦЕНА двосатне дневне помоћи при обављању свакодневних кућних послова се није мењала од 2006. и износи 26 динара, што је 1.200 динара месечно.

Плаћа је корисник, док се остатак од око 390 динара по сату до реалне цене дотира из буџета секретаријата за социјалну заштиту.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације