Последице НАТО бомби испитују два државна тела

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

05. 05. 2018. у 09:00

После 19 година од агресије на Србију, почиње утврђивање истине о загађењу и штети по здравље. Оснива се скупштинска комисија, а до краја месеца три министарства формираће координационо тело

Последице НАТО бомби испитују два државна тела

Фото З. Јовановић

ПОСЛЕДИЦЕ НАТО бомбардовања по здравље и животну средину испитиваће се паралелно на два различита државна нивоа: председница парламента Србије Маја Гојковић предала је у петак у скупштинску процедуру предлог одлуке о образовању комисије за истрагу последица НАТО бомбардовања, коју би требало да чине посланици, а до краја овог месеца, како "Новости" сазнају, са истим циљем биће формирано и Међуресорно координационо тело (МКТ), чије оснивање је пре годину дана иницирало више од 100 стручњака.

"Новости" су у петак ексклузивно имале увид у споразум о оснивању заједничког тела за утврђивање последица НАТО бомбардовања Републике Србије по здравље људи и животну средину, који би до краја маја требало да потпишу министри животне средине, здравља и одбране. Тим споразумом дефинисани су органи и састав координационог тела, али и национална мрежа лабораторија које ће испитивати последице употребе муниције са осиромашеним уранијумом и бомбардовања хемијских постројења, којима су загађени ваздух, земљиште и вода, што се повезује и с порастом малигних, аутоимуних и других обољења.

Оперативно тело, како "Новости" сазнају, водиће професор др Александар Јововић, потпредседница за област здравља биће професорка др Даница Грујичић, неурохирург, а за мониторинг животне средине биће задужен проф. др Бранимир Јованчићевић. У МКТ биће још 13 чланова.

РАЗЛИЧИТИ ПРОФИЛИ СТРУЧЊАКА У ОПЕРАТИВНОМ телу МКТ биће генерал у пензији Слободан Петковић, др Јагош Раичевић, др Мирјана Анђелковић Луки, проф. Ратко Кадовић, проф. Дејан Крчмар, проф. Александар Ћорац, проф. Бранко Ђуровић... У Савету пројекта, уз председника академика Марка Анћелковића, биће др Зорка Вукмировић, проф. др Драган Веселиновић, проф. Павле Павловић, проф. Слободан Чикарић... - Најважније је да то буду стручни људи - каже др Даница Грујичић. - Политици овде нема места.

Иако имају исти циљ, да се утврди узрочно-последична веза између бомбардовања 1999. године и великог број различитих тешких обољења која се јављају у Србији, скупштинска комисија, на чије чело је Маја Гојковић предложила Дарка Лакетића, и реализација иницијативе лекара, физичара, хемичара и некадашњих припадника Војске Србије, ни на један други начин нису повезане.

Маја Гојковић рекла је у петак да је предвиђено да рок за први прелиминарни извештај скупштинске комисије, чије формирање очекује по хитном поступку, на првој наредној седници, буде крај 2020. године, а да ће комисија имати обавезу да на сваких шест месеци обавести парламент о радњама које је предузела и резултатима.

- Нас нико није ни консултовао у вези с предлогом који је у петак званично поднела председница Скупштине - каже, за "Новости", професорка Даница Грујичић. - Али то ни на који начин не би требало да утиче на формирање и рад МКТ, чије оснивање је пре годину дана иницирала група стручњака најразличитијих профила. Први "степеник" био је да добијемо подршку државних институција, и сад смо напокон пред оснивањем МКТ. Рад на утврђивању последица НАТО бомбардовања биће дуг. Оно што релативно брзо може да се уради јесте да се обраде подаци који већ постоје у државним институцијама, али су раштркани, а неки вероватно нису ни валидни. Обећано нам је да ћемо добити и податке који су досад били државна тајна.


Професорка Грујичић каже да је примарни циљ - истина:

- Имамо објективне разлоге да сумњамо да је бомбардовање утицало на пораст малигних и других обољења, али изузев статистичких података из којих се недвосмислено види повећање учесталости карцинома и других болести, у овом тренутку немамо друге доказе. Ништа не прејудицирамо. Хоћемо све да испитамо и да дођемо до објективних података.

Постојеће лабораторије биће обједињене у националну мрежу, Фото Ж. Кнежевић

За утврђивање последица бомбардовања неће се оснивати посебна лабораторија. Иако то и није био експлицитни захтев стручњака окупљених у Иницијативном одбору, који је лане и покренуо целу ову причу, они који нису схватили иницијативу највише су и критиковали трошење новца за такву лабораторију. Последице бомбардовања, према документу споразума, испитиваће Национална мрежа лабораторија. У њу ће, поред лабораторија које су акредитоване на јавном конкурсу Министарства за животну средину, овлашћење за обављање тих послова моћи да добију и научноистраживачке лабораторије које нису акредитоване за послове на тржишту.


ЗАКЉУЧКЕ ПРЕДСТАВИТИ ЦЕЛОМ СВЕТУ


Горан Триван, Фото: Танјуг

МЕЂУРЕСОРНИМ координационим телом координираће управни одбор, на чијем челу ће, према предлогу текста споразума, бити Горан Триван, министар заштите животне средине, а чланови тог УО биће и министри Златибор Лончар и Александар Вулин.

- Неће бити довољно да само ми будемо сигурни шта се догодило 1999. године, већ да целом свету покажемо до каквих смо закључака дошли. Дугујемо и нашој и светској јавности објашњење шта се догодило и које су потенцијалне последице - рекао је министар Триван.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (12)

Srbin

05.05.2018. 09:49

Da nije malo kasno da se sada ispituje, trebalo je to odavno da se odradi. Na kraju će biti da je sve uredu, neće dozvoliti NATO istinu.

Milan od Macve

05.05.2018. 09:57

Mnogo se godina cekalo da "slegne" prica o uticaju NATO bombardovanja na zdravlje ljudi,zivotinja,vode i prirode.Mozda je "trag zlocina" umanjen ali zlocinac sigurno nije.Nesto sigurno ima u velikom porastu malignih obolenja. I NATO zna kako se manifestuje kontaminirana zona osiromasenim uranijumom.Ceka se da ode u penziju neki general,da bi mogli priznati istinu.

bager

05.05.2018. 10:03

Sad posle 20 gofina ? Kad je i zracenje umanjeno,,kad ste potpisali da amerikanci mogu slobodno da setaju Srbijom bez kontrole,,kad ste potpisali da necete tuziti usa armiju i vojnike a bilo koji tip agresije,pa i za silovanja,,,koga sad mislite da prevarite,narod,,vec ste ga prevarili ;;jedino narodu preostaje da vas sve lepo zatvori ,,Komisije dzabalebarosa

Хајдук Раде

05.05.2018. 10:27

Имам неки чудан осећај за резултате испитивања, пошто су се пре два дана већ огласили Амери како осиромашени уранијум није штетан.

Zurkolomac

05.05.2018. 13:09

Svima je jasno da su nato fasisti krivi. Ali pitanje je gde mozemo da ih tuzimo, jer je sve pod njihovom "demokratskom" sapom. Medjunarodno pravicno sudstvo nikad nije ni postojalo...

Slavko Dimovic

05.05.2018. 13:10

Zasto Jagos Raicevic!?Pa on bar nema veze sa osiromasenim uranijumom..i dok je bio rukovodilac u Vinči,mrzeo ju je..teka sada ne bi trebao da bude u takvom telu,već neko ko je od nas radio na dekontaminaciji terena od osiromasenog uranijuma!..eto sta ce biti sa rezultatima..unapred pisi propalo

Nostradamus

05.05.2018. 13:17

Znaju li oni sta treba da pronadju i napisu, ili je to jos nepoznato?. Uzaludno trosenje vremena i novca.

Mister Berns

05.05.2018. 13:31

Na vreme smo se setili da formiramo komisiju. Nije prošlo ni 20 godina.

Nada

05.05.2018. 17:04

Nada uvek umire poslednja. Nevolja je što su oslobođene kancerogene materije dugotrajne i zato još uvek ugožavaju zdravlje. Ali zato se još uvek modju naći njihovi tragovi u zemljištu. A što se tiče NATO alijanse i nihovih tvrdnji - tragovi im smrde nečovještvom!

Tanja

05.05.2018. 18:32

Sta gradjani imaju od toga.Cime se drzava bavi.Ko da odgovara za to.Ko da nam nadoknadi stetu sto nam je zdravlje uzrozeno zbog bombardovanja.Dovoljno smo informisani da je to stetno bilo po stanovnistvo.Gubitr vreme i placate ljude bezveze.Od tih rezultata gradjani nemaju nista.